Spis treści
Ruszyła kwalifikacja wojskowa na rok 2023. To procedura, która ma pomóc ocenić stan zdrowia - fizycznego i psychicznego - pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.
Akcja potrwa do piątku 21 lipca 2023. W tym czasie przed powiatowymi komisjami lekarskimi pojawi się około 230 tys. osób.
Kto stanie przed komisją wojskową?
Przede wszystkim kwalifikację wojskową muszą przejść 19-latkowie, czyli rocznik 2004. Choć lekarze sprawdzą zdrowie nie tylko tej grupy młodych Polaków. Przed nimi muszą stanąć 24-latowie i młodsi (roczniki 1999-2003), którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, a także ochotnicy, którzy zgłosili się do kwalifikacji wojskowej przed ukończeniem 60. roku życia (liczy się rok kalendarzowy) - o ile nie posiadają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.
Kwalifikację wojskową przejdą też osoby, które w ostatnich dwóch lata (2021 i 2022):
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (kat. B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem kwalifikacji wojskowej. Ponownie poddanie badaniom lekarskim ma pozwolić na wydanie ostatecznego orzeczenia o zaliczeniu do kategorii zdolności: „A” „D” lub „E” ze wszystkimi konsekwencjami;
- zostały uznane przez powiatowe komisje lekarskie za czasowo niezdolne do służby wojskowej ze względu na stan zdrowia (B12 lub B24), jeżeli okres tej niezdolności upływa po zakończeniu kwalifikacji wojskowej i złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej w czasie pokoju, przed dniem zakończenia kwalifikacji wojskowej.
Kobiety do wojska
Według rozporządzenia w sprawie kwalifikacji wojskowej, do stawiennictwa w powiatowych komisjach lekarskich w 2023 roku zobowiązane są też kobiety. Ten obowiązek dotyczy pań urodzonych w latach 1999-2004. Ale dotyczy tylko kobiet mających kwalifikacje przydatne do służby wojskowej. Ale też pań uczących się w szkołach lub na uczelniach, w których te wojskowe kwalifikacje chcą zdobyć.
Ta druga część regulacji dotyczy studentek, które w roku szkolnym lub akademickim 2022/2023 kończą studia na kierunkach, lub naukę w w zawodach wyszczególnionych w ustawy o obronie Ojczyzny. Chodzi o kierunki:
- lekarski,
- weterynaryjny,
- pielęgniarski,
- psychologiczny,
- analityki medycznej
- ratownictwa medycznego.
Czy mogę się nie zgłosić do kwalifikacji wojskowej?
Unikanie stawiennictwa w komisji może wiązać się z nałożeniem grzywny, a nawet doprowadzeniem na miejsce przez policję. Ale można nie pojawić się przed lekarskim gronem. Kiedy?
Gdy wystąpią tzw. istotne przyczyny. Jeśli nie masz możliwości stawić się w wyznaczonym terminie, musisz zawiadomić o tym swojego wójta lub burmistrza czy prezydenta miasta - który wysłał cię na komisję.
Tu trzeba uważać na czas i dostarczyć informację najpóźniej w dniu kwalifikacji wojskowej. Trzeba też obowiązkowo podać przyczynę absencji.
To jednak tylko odsunie w czasie kwalifikację wojskową, bo samorząd musi wyznaczyć ci nowy termin stawiennictwa. Czasu ma dość, bo aż do 21 lipca 2023.
Jak wygląda przebieg kwalifikacji wojskowej?
Dokładny przebieg oraz czas procedury sprawdzisz w naszej galerii. Kliknij zdjęcie i sprawdź co cię czeka podczas kwalifikacji wojskowej w 2023 roku:
ZOBACZ TEŻ:
- Takie są zarobki w straży pożarnej. Ile zarabiają strażacy w 2023 roku? Stawki, dodatki, premie, emerytura. LISTA
- Te rzeczy można kupić! Sprzęt wojskowy na sprzedaż od Agencji Mienia Wojskowego. Militaria, odzież, i akcesoria codziennego użytku ZDJĘCIA
- Oto jakie nieruchomości ma na sprzedaż Agencja Mienia Wojskowego! Część można wynająć. Sprawdź najlepsze oferty od AMW! ZDJĘCIA
Strefa Biznesu - Co z limitami płatności gotówką?
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?