Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Park Miejski w Tczewie. Historia powróci, ale nie do końca | WIDEO,ZDJĘCIA

Andrzej Gurba
Andrzej Gurba
Wideo
od 16 lat
Czy Parku Miejskiemu w Tczewie, który od 2017 roku jest wpisany do rejestru zabytków, przywrócony zostanie historyczny charakter? W części tak. Powstała koncepcja jego rewitalizacji, trwa przygotowanie projektu budowlano-wykonawczego. Miasto będzie starało się o fundusze europejskie.

Spis treści

Koszt prac (razem z odnową Parku Kopernika i Skweru Konstytucji 3 Maja) szacuje się na około 20 milionów złotych. Tczewski ratusz zgłosił już tzw. fiszki na projekty Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych 2021-2017. Do podziału jest w dwóch funduszach prawie 1 mld 300 mln zł (później będą nabory wniosków o dofinansowanie).

Park w Tczewie założony został w XIX wieku

- Park został założony w XIX wieku przez działające wówczas Towarzystwo Upiększania Miasta pod kierunkiem znanego działacza i przedsiębiorcy. Był to Willy Muscate. Park znajduje się w centrum miasta, co stanowi jego walor. To dawna wiślana dolina. Gdy nie było wałów, Wisła wylewała aż do tego miejsca. Park jest ciekawy ze względu na nasadzenia. Są z całego świata. Możemy tutaj znaleźć np. klony kanadyjskie, świerki amerykańskie. Są także drzewa, które sprowadzono z Australii. Park ma potencjał, choć jest nieco zaniedbany. Jednak nawet w takiej postaci chętnie odwiedzany jest, nie tylko przez mieszkańców Tczewa, ale i turystów - mówi Zdzisław Bergiel, tczewski i trójmiejski przewodnik turystyczny.

Ratusz chce przywrócić parkowi historyczny charakter

Plan jest taki, aby parkowi przywrócić jego historyczny charakter, ale oczywiście przy jednoczesnym zaadaptowaniu go do współczesnych potrzeb.

Tylko w części uda się przywrócić pierwotny układ alejek. Będą to wyłącznie ciągi piesze (obecnie są i rowerowe). Połowa drzew w parku to nasadzenia powojenne. Nie zostaną usunięte, poza tymi, które będą stały w kolizji z odtwarzaniem historycznych ścieżek.

W miejscu, w którym znajduje się rozległa polana (południowo-zachodnia część parku) planuje się stworzenie miejsca piknikowego z leżakami, altaną, kawiarenką, lodziarnią oraz placem zabaw (zegar słoneczny przeniesiony zostanie w inne miejsce).

Amfiteatr szpeci tczewski park

Parkowy amfiteatr to element, który najbardziej zakłóca historyczną kompozycję parku.

- Jego nieatrakcyjna masywna bryła, zniekształcała przebieg głównej alejki dolnej, najstarszej części parku. Proponuje się likwidację budynku amfiteatru i plastikowych, agresywnych w barwie siedzisk. W to miejsce powstanie letnia, niewielka scena dla kameralnych koncertów, zaś amfiteatralna, słoneczna polana po usunięciu obecnych siedzisk, wyposażona zostanie w mniej liczne drewniane ławki i leżaki, sprzyjające tak wypoczynkowi, jak i uczestniczeniu w ewentualnych występach. Zniknie ogrodzenie wydzielające teren amfiteatru i zostanie on przywrócony parkowi. Dzięki likwidacji amfiteatru będzie można przywrócić również historyczny przebieg głównej alejki parkowej - czytamy w koncepcyjnych założeniach rewitalizacji parku.

Po obu stronach amfiteatru na dnie doliny, w północnej części parku, powstaną połacie barwnej łąki kwietnej. Aby móc podziwiać z bliska kwiaty łąkowe i jednocześnie jej nie deptać, zaproponowano poprowadzenie przez nią, nieco podwyższonego drewnianego pomostu.

Parkowe powojenne żabki zostają

Kolejny istotny element kompozycji parku to niewielkie owalne oczko wodne. Obecnie posiada betonową nieckę i ozdobione jest figurkami żab pochodzących z okresu powojennego. Proponuje się przywrócić, po likwidacji betonu, naturalne dno zbiornika, które umożliwi posadzenie na brzegu roślin wodnych, bagiennych i nadbrzeżnych. Nada to zbiornikowi bardziej naturalny charakter, taki jaki posiadał w okresie powstania parku. Zaplanowano fontannę, ale tryskającą bezpośrednio z wody, tak jak było to w początkowym okresie tworzenia parku. Wokół zbiornika, przywrócone zostanie niskie stalowe ogrodzenie o formie, która przedstawiona została na dawnych fotografiach. Figurki żab, mimo że nie stanowią elementu o historycznym charakterze, są lubiane przez mieszkańców. Proponuje się umieścić je przy brzegu zbiornika wśród roślinności wodnej. Przywrócone zostaną nasadzenia, rosnących tam dawniej, wierzb płaczących przy półkolistych ławkach, po obu stronach zbiornika.

Parkowa ścieżka przyrodnicza z placem zabaw

W południowej, najmłodszej i nieco zacienionej części założenia parkowego powstanie ścieżka przyrodnicza. W tej części parku zaplanowano plac zabaw dla młodzieży m.in. ze znacznych rozmiarów piramidą wspinaczkową. Przy dawnej ścieżce rowerowej, znajdą się elementy ścieżki zdrowia, zaś nieco dalej na północ, zaprojektowano siłownię na wolnym powietrzu oraz jaszcze jeden plac zabaw dla dzieci.

We wschodniej części parku, dawniej należącej do sąsiadującej z nim szkoły, znajduje się fragment parku o odmiennym charakterze kompozycyjnym. Dominują linie proste, charakterystyczne dla kompozycji modernistycznych. Powstanie tu płytki zbiornik wodny, który dzięki systemowi niewysokich fontann będzie stanowił wodny plac zabaw dla dzieci. Tu również znajdzie się labirynt, z niewysokich krzewów jako atrakcja dla dzieci.

W dawnej toalecie powstanie centrum informacji

Dawna toaleta, będąca pod ochroną konserwatorską, zostanie przekształcona w centrum informacji. W pobliżu amfiteatralnej polany, przy głównej alejce w dolnej części parku, powstanie toaleta automatyczna. Druga toaleta mogłaby się znajdować przy projektowanej restauracji.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto