Park Miejski w Tczewie wpisany do rejestru zabytków [ZOBACZ ZDJĘCIA]

Przemysław Zieliński
PRZEMYSŁAW ZIELIŃSKI
Mamy w Tczewie nowy zabytek. To powstały pod koniec XIX w. Park Miejski. Zdaniem wojewódzkiego konserwatora zabytków teren ma „dużą wartość historyczno - naukową jako materialne świadectwo przestrzennego i kulturalnego rozwoju miasta.”

Pomorski Wojewódzki Konserwator Zabytków zadecydował o wpisaniu obszaru Parku Miejskiego w Tczewie do rejestru zabytków. Wnioskowało o to stowarzyszenie Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, które w ubiegłym roku przygotowało społeczną koncepcję rewitalizacji parku, powstałą w kontrze do nieaktualnych planów władz miasta, aby część parku wydzierżawić prywatnemu przedsiębiorcy celem stworzenia np. parku linowego. Spory były gorące, ale w pierwszym kwartale 2016 r. obu stronom udało się porozumieć co do połączenia pomysłów urzędników i koncepcji wypracowanej przez organizacje pozarządowe i samych mieszkańców miasta.

- Park Miejski w Tczewie posiada dużą wartość historyczno - naukową jako materialne świadectwo przestrzennego i kulturalnego rozwoju miasta - wskazuje w decyzji o wpisie do rejestru Dorota Szmyt, zastępca pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Stanowi niezwykle istotny element jego układu urbanistycznego. Jako największe założenie zieleni przeznaczonej do powszechnego użytkowania, jest jednym z podstawowych obszarów rekreacji dla tczewian od przełomu XIX i XX w. aż do chwili obecnej. Jest także jednym z największych miejskich zespołów parkowych północnej Polski. Podkreślić należy także jego wyjątkową malowniczość wynikającą z ukształtowania terenu i bogatej szaty roślinnej. Stanowi zasadniczy element krajobrazowy dla ciągów widokowych otaczających go ulic i położonej w pobliżu zabudowy mieszkalnej.

Pierwsze prace przy realizacji parku rozpoczęły się w 1898 r. z inicjatywy tczewskiego przedsiębiorcy i filantropa Williego Muscate, które zasługi zostały uhonorowane odsłoniętą przed dwoma laty tablicą pamiątkową w parku. Dużą rolę w jego rozwoju miał także dr Hermann Scheffler, który zapisał w testamencie środki umożliwiające zakup dodatkowego terenu. Dzięki temu park liczy dzisiaj prawie 14 hektarów. Jak podkreślają urzędnicy konserwatora zabytków, wciąż dobrze zachowała się - mimo powstania amfiteatru w latach 70. - kompozycja całego założenia o swobodnej, naturalistycznej formie, doskonale wykorzystującej malownicze ukształtowanie terenu w parowie. Analiza dendrochronologiczna wykazała, że blisko połowa zinwentaryzowanych drzew posadzona została przed 1939 r., a część liczy ponad 120 lat. Są wśród nich trzy pomniki przyrody - lipa amerykańska i dwa buki zwyczajne odmiany purpurowej - a kolejne drzewa czekają na nadanie im takiego statutu. To jesion wyniosły, klon srebrzysty, dwa dęby szypułkowe i unikatowy w Polsce dąb wielkoowocowy. Szata roślinna jest schronieniem dla 39 gatunków ptaków, które gniazdują w parku, a także dla chronionych owadów i nietoperzy. Co ciekawe, do rejestru zabytków wpisano także powstały tuż przed I wojną światową szalet, stojący przy wejściu do parku od strony ronda przed Wieżą Ciśnień.

Czytaj więcej w piątkowym, papierowym wydaniu "Dziennika Tczewskiego"!

Tczew NaszeMiasto.pl

Tajemnica Marchewki

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie