MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pelplin. Ochotnicza Straż Pożarna ma 115 lat

Krystyna Paszkowska
Zenon Szela, prezes Gminnego Związku OSP w Pelplinie dekoruje Henryka Muszyńskiego. Obok drugi z odznaczonych Jan Cejrowski. Fot. Andrzej Połomski
Zenon Szela, prezes Gminnego Związku OSP w Pelplinie dekoruje Henryka Muszyńskiego. Obok drugi z odznaczonych Jan Cejrowski. Fot. Andrzej Połomski
Pelplińska Ochotnicza Straż Pożarna jest jedną z najczęściej uczestniczących w akcjach ratunkowych na terenie powiatu tczewskiego. W tym roku obchodzi jubileusz 115-lecia działalności.

Pelplińska Ochotnicza Straż Pożarna jest jedną z najczęściej uczestniczących w akcjach ratunkowych na terenie powiatu tczewskiego. W tym roku obchodzi jubileusz 115-lecia działalności. Uroczystości z tej okazji odbyły się w sobotę w Brodach Pomorskich, w gm. Gniew.

Tak doniosły jubileusz stał się okazją do uhonorowania najbardziej zasłużonych dla pożarnictwa strażaków. Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych w Gdańsku Złoty Medal „Za Zasługi dla Pożarnictwa” nadało druhom Janowi Cejrowskiemu, który straży poświęcił około 40 lat swojego życia oraz Henrykowi Muszyńskiemu, obecnemu prezesowi OSP Pelplin.
- Prezes aktywnym strażakiem jest od trzech lat, kiedy to objął swoją funkcję po zmarłym wówczas Czesławie Hibnerze, jednak na jego pomoc przy realizacji naszych zadań zawsze mogliśmy liczyć - mówi Ewa Kosiecka. - To wrażliwy na potrzeby innych ludzi człowiek.

A wszystkiemu "winny" Edward Lifka. Dlaczego? To właśnie on, jako ówczesny wójt Pelplina zwołał w 1891 roku zebranie konstytucyjne, na którym powołano Ochotniczą Straż Pożarną. Został także jej długoletnim prezesem. Funkcję komendanta objął mistrz ślusarski Beier. Pierwsza załoga liczyła 16 osób, w większości rekrutowała się z pelplińskiej cukrowni.
Pelplińska Ochotnicza Straż Pożarna w Brodach Pomorskich, w gm. Gniew obchodziła jubileusz 115-lecia działalności. Były kwiaty, odznaczenia, gratulacje i mnóstwo serdecznych słów.
- Nie przyszliśmy tutaj z motopompą, czy samochodem, ale największym prezentem dla was jest chyba to jak wygląda i jak jest wyposażona strażnica - stwierdził Andrzej Stanuch, burmistrz Pelplina.
Wszyscy podkreślali, że na pelplińskich druhach zawsze można polegać.
- Pracujecie społecznie, na straż przeznaczacie również pieniądze, jakie się wam należą za udział w akcjach ratowniczych - mówił bryg. Waldemar Walejko, komendant powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Tczewie. - Za to wszystko wam chluba i gratulacje.
Bryg. Stanisław Habel, zastępca komendanta wojewódzkiego pomorskich strażaków pogratulował ochotnikom z Pelplina sukcesów.
- Wasza jednostka jest nie tylko wspaniale wyposażona, ale i ceniona przez komendanta powiatowego na równi z zawodową strażą - podkreślił Stanisław Habel.

Na uwagę zasługuje choćby fakt, że do 1931 r.u pelplińscy ochotnicy brali udział łącznie w gaszeniu 262 pożarów. Teraz druhowie z Pelplina tyle razy wyjeżdżają w ciągu roku. OSP jest jedną z najczęściej uczestniczących w akcjach ratunkowych na terenie powiatu tczewskiego. Więcej wyjazdów ma jedynie straż zawodowa. Podobną liczbę akcji mają gniewscy ochotnicy. Duża liczba zdarzeń idzie w parze z mobilnością i zaangażowaniem ochotników. Mimo, że jednostka nie licząc naczelnika, czyli Radosława Sarnowskiego, nie ma etatowej kadry, na każde wezwanie do akcji jest gotowa w ciągu kilku minut.
- Wyjeżdżaliśmy do wypadków, kolizji, wiatrołomów, pożarów i innych zdarzeń - mówi Radosław Sarnowski, naczelnik OSP Pelplin.
Jak to przy okazji jubileuszy bywa, nie obyło się bez wspomnień. Strażacy w pamięci mają druhów, którzy odeszli na wieczną „wartę”.
- Odeszły osoby nieprzeciętne, bez których nasza jednostka nie byłaby taka jaka jest - stwierdziła Ewa Kosiecka.
I popłynęły wspomnienia o zasłużonych strażakach. Postacie Edmunda Połomskiego, Czesława Hibnera, Leona Serockiego, Romana Kosieckiego nadal są w żywej pamięci nie tylko wszystkich strażaków, ale i zwykłych mieszkańców. Oprócz tych smutnych wspomnień były i radosne...
- Najsympatyczniej wspominam przyjazd do Pelplina Papieża Jana Pawła II - mówił nadbryg. Piotr Świeczkowski. - Utkwił mi ze względu na samą pielgrzymkę Ojca Świętego, ale dla mnie było to też ogromne przedsięwzięcie pod względem zabezpieczenia ładu i porządku. Widziałem, jak z ogromnym poświęceniem, zaangażowaniem, ale i spokojem potrafili znosić problemy. Oni pomagali też pielgrzymom, którzy zabłądzili, odnaleźć swoich bliskich. Robili to profesjonalnie, ale i sympatycznie.

• Odznaczeni

• Złoty Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali: Jan Cejrowski i Henryk Muszyński
• Srebrny Medal "Za Zasługi dla Pożarnictwa" otrzymali: Tomasz Okęcki, Dariusz Myszkier i Wojciech Strehlau
• Odznakę "Strażak Wzorowy" otrzymali: Magdalena Trepkowska, Marcin Kosiecki, Łukasz Wróblewski, Michał Rulewski i Bartłomiej Jędruszewski

• Bryg. Stanisław Habel
zastępca komendanta wojewódzkiego
pomorskich strażaków

- Strażaków z powiatu tczewskiego poznałem przed 30 laty. Wówczas właśnie na tym terenie zaczynałem swoją służbę w straży pożarnej. To dobre wspomnienia. To co mnie cieszy w pelplińskiej jednostce wyposażenie nie jest gorsze niż u zawodowców. Oprócz jednostek w Gniewie i Czersku właśnie Pelplin powinno się jeszcze lepiej wyposażyć. w sprzęt. Ochotnicy z Pelplina mają duży wkład w zapewnienie bezpieczeństwa mieszkańcom. Bardzo sobie cenię tych ludzi. Deklaruję pomoc jednostce w pozyskiwaniu sprzętu, czy organizacji szkoleń.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto