Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pelplin. Władze lokalne skutecznie rozprawiały się z problemami

Krystyna Paszkowska
Pelplińska oczyszczalnia nadal nie osiągnęła pełnej mocy przerobowej.
Pelplińska oczyszczalnia nadal nie osiągnęła pełnej mocy przerobowej.
Gmina Pelplin nigdy nie należała do bogatych. Miasteczko nie było lubiane przez "komunistyczne" władze jako stolica diecezji. Jedynie problemów przez ostatnie 15 lat w gminie nie brakowało, ale władze od samego początku ...

Gmina Pelplin nigdy nie należała do bogatych. Miasteczko nie było lubiane przez "komunistyczne" władze jako stolica diecezji. Jedynie problemów przez ostatnie 15 lat w gminie nie brakowało, ale władze od samego początku postawiły na ożywienie gospodarcze. Udało się osiągnąć wiele, zwłaszcza w ciągu ostatnich lat. Miasteczko coraz bardziej pięknieje.

- Sądzę, że to właśnie pierwsza kadencja była najważniejszą - mówi Andrzej Stanuch, burmistrz Pelplina drugiej i obecnej kadencji. - Wówczas odrodziły się samorządy i to z woli mieszkańców, a nie w wyniku czyjegoś zarządzenia. Początki samorządności nieodłącznie wiążą się z pracami nad planem zagospodarowania przestrzennego gminy. To zajmowało nam czas jeszcze w 2003 roku. Równolegle opracowane zostało studium uwarunkowań i kierunków rozwoju gminy. Ten dokument był podstawowym narzędziem do poruszania się w gospodarce przestrzennej.
Ten temat nie schodził praktycznie nigdy.
Samorząd pierwszej kadencji docenił rangę inwestycji proekologicznych. To wówczas przystąpiono do opracowania projektu wysypiska komunalnego oraz oczyszczalni.

- Gmina jest ujęta w Regionalnym Programie Gospodarki Odpadami - mówi burmistrz. - Wysypisko zbudowano jeszcze w tej samej kadencji, później jedynie je poszerzono. Na ten okres datuje się też początek budowy Szkoły Podstawowej z Ośrodkiem Wychowawczym. Współfinansowały ją na równych zasadach do 1998 roku Kuria Diecezjalna Pelplińska i gmina. Potem finansowo zaangażował się też powiat. Tak właściwie inwestycja jeszcze nie została zakończona.
Przez cały czas sukcesywnie inwestowano w gminny wodociąg. W efekcie na sieć wodociągową obecnie czekają już tylko Ropuchy.
- Druga kadencja to prawdziwy chrzest bojowy - mówi burmistrz. - Myślę tu o budowie oczyszczalni ścieków o dobowym przerobie 5tys. m sześc. Chociaż od tej pory minęło już kilka lat, to nadal ma ona wolne moce przerobowe. Wówczas również przystąpiono do budowy stacji uzdatniania wody na "biskupiej górce" (obecnie to Góra Jana Pawła II).
Mocno do pracy zabrały się komitety telefonizacyjne. Rozpoczęto również proces gazyfikacji gminy. Zapadły konkretne ustalenia, powstał projekt dla Pelplina. Wieś miała zostać włączona do sieci w drugim etapie.
- Wówczas zbudowane zostały dwa domy komunalne (początkowo miały to być budynki socjalne) - mówi Andrzej Stanuch. - Dużym wyzwaniem była też modernizacja urządzeń melioracyjnych na Nizinie Walichnowskiej. Wówczas podjęto [pierwsze kroki ku zagospodarowaniu Wierzycy dla potrzeb ruchu turystycznego.

Trzecia kadencja to już konkretne prace przy budowie sieci gazowej i uroczystej "odpalenie świeczki". Dzięki tej inwestycji kotłownie zmieniły zasilanie. Z oleju opałowego przeszły na gaz. Za burmistrz Wojciecha Wanke Szkoła Podstawowa nr 1 przeprowadziła z ul. ks. bp. Dominika do nowego obiektu przy ul. Sambora. Z inicjatywy Mariusz Śledzia przystąpiono do budowy sali gimnastycznej w Małych Walichnowach. Dzięki środkom pozyskanym z Sapardu Kulice wzbogaciły się o sieć kanalizacyjną. Inwestycję tę dokończono już w obecnej kadencji.
Z tego samego źródła były też m.in. pieniądze na wodociąg Ornasowo i kanalizację w Rudnie.
- Sztandarową inwestycją obecnego samorządu jest gruntowna przebudowa i wszystkich elementów infrastruktury w ulicy Mickiewicza - mówi burmistrz. - Współfinansowały ją samorządy gminny, wojewódzki, "Energetyka", PKP i Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. W sferze projektu jest też obwodnica dla Pelplina. To będzie droga alternatywna dla trasy nr 229. Zyskają na tej inwestycji zabytkowe obiekty, m.in. katedra. Jest szansa, że zostanie ona zbudowana w latach 2007-2013.
O różnych inicjatywach można by jeszcze długo pisać. To co podkreślają wszyscy kolejni włodarze siłą gminy jest kontynuacja działań poprzedników.

• Oni rządzili

• I kadencja - 1990-94

Rada Miejska

Wacław Bruski - przewodniczący

Wanda Cerman - wiceprzewodnicząca

Henryk Klimek - wiceprzewodniczący

Wojciech Wanke - wiceprzewodniczący

Zarząd gminy

Jerzy Sykutera - burmistrz

Marek Modrzejewski - wiceburmistrz

Henryk Klimek, Seweryn Brzeziński, Janusz Trepkowski, Milan Owsiak, Wojciech Wanke - członkowie

• II kadencja - 1994-98

Rada Miejska

Rufin Wysocki - przewodniczący

Janusz Brzozowski - wiceprzewodniczący

Andrzej Jabłonowski - wiceprzewodniczący

Alojzy Kamiński - wiceprzewodniczący

Zarząd gminy

Andrzej Stanuch - burmistrz

Jan Wiese - wiceburmistrz (8.07.1994 - 28.05.1995)

Eugeniusz Żak - wiceburmistrz (od 3.11.1995)

Czesław Hibner, Jacek Hinz, Krzysztof Strójwąs, Maria Urban, Jan Żuraw - członkowie

• III kadencja - 1998-2002

Rada Miejska

Wacław Bruski - przewodniczący

Wiesław Jabłoński - wiceprzewodniczący

Wiesław Świtała - wiceprzewodniczący

Eleonora Owsiak - wiceprzewodnicząca (28.10.1998-16.03.2000)

Roman Pruszyński - wiceprzewodniczący (od 20.04.2000)

Zarząd gminy

Wojciech Wanke - burmistrz

Waldemar Kuniszewski - wiceburmistrz

Andrzej Jabłonowski (28.10.1998-17.02.2000), Jan Reszka, Zenon Szumacher, Janusz Linda, Roman Pruszyński (28.10.1998-28.06.1999), Jan Świerczyński (od 28.06.1999), Eleonora Owsiak (od 16.03.2000) - członkowie

• IV kadencja

Rada Miejska

Adam Kaszowicz - przewodniczący

Wacław Bruski - wiceprzewodniczący

Rufin Wysocki - wiceprzewodniczący

Władze

Andrzej Stanuch - burmistrz

Tadeusz Błędzki - wiceburmistrz

Jolanta Ligmanowska - sekretarz

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto