MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Pelplin. Z pieniędzmi do Unii

(mt)
Szkolenie prowadzili Henryk Lewańczyk i Teresa Szałas z tczewskiego ODR.
Szkolenie prowadzili Henryk Lewańczyk i Teresa Szałas z tczewskiego ODR.
Wczoraj w Urzędzie Miasta i Gminy w Pelplinie odbyło się szkolenie dla rolników nt. programu SAPARD. - Było to pierwsze tego typu szkolenie w naszej gminie - mówi Maria Daszkiewicz, inspektor ds.

Wczoraj w Urzędzie Miasta i Gminy w Pelplinie odbyło się szkolenie dla rolników nt. programu SAPARD.

- Było to pierwsze tego typu szkolenie w naszej gminie - mówi Maria Daszkiewicz, inspektor ds. rolnych i ochrony środowiska w pelplińskim UMiG. - W powiecie odbyło się ich już kilka.
W szkoleniu wzięło udział 20 rolników z pelplińskiej gminy. Uczestnicy spotkania mogli dowiedzieć się na jakich zasadach rolnicy i producenci rolni ubiegać się mogą o środki finansowe z tego programu. Wyjaśniono im również zasady prowadzenia weryfikacji planów przedsięwzięć. Poza tym omówiono oferty pomostowe dla realizujących przedsięwzięcia inwestycyjne w ramach SAPARU.

- Sapard budzi duże zainteresowanie rolników - mówi M. Daszkiewicz. - Tak samo jak szkolenia. Niestety rolników przerażają obwarowania programowe. Wychodząc z sali narzekali na wymogi unijne, dla wielu nie do przeskoczenia. Najpierw sami muszą wyłożyć pieniądze i dopiero po realizacji projektu ubiegać się o zwrot części kosztów. Krótki jest też termin do realizacji projektu - koniec sierpnia 2003 roku.
Wczorajsze szkolenie było typowo rolniczym i dotyczyło spraw związanych z gospodarstwami rolniczymi. Pod koniec lipca w UMiG w Pelplinie planowane jest kolejne szkolenie z zakresu ochrony środowiska.
- Sapard to na pewno dobra sprawa - twierdzi M. Daszkiewicz. - Ale co mają zrobić rolnicy o niższym stopniu egzystencji. Oni nie mają własnych środków. Mogą ubiegać się o kredyty w bankach ale jak wiadomo są one wysoko oprocentowane.

  • Na co pomoc

    Sapard to specjalny program przedakcesyjny na rzecz rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich, który jest współfinansowany przez Unię Europejską.

    Fundusz wspiera inwestycje w rolnictwie, w przetwórstwie rolno-spożywczym, działania poprawiające strukturę agrarną, współdziałania w tworzeniu nowych miejsc pracy. Pozwala finansować i wspierać szkolenia dla rolników oraz inwestycje takie jak: budowy dróg, kanalizacji i wodociągów, podłączenia gazu i telefonów na obszarach wiejskich.
  • od 7 lat
    Wideo

    Młodzi często pracują latem. Głównie bez umowy

    Dołącz do nas na Facebooku!

    Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

    Polub nas na Facebooku!

    Kontakt z redakcją

    Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

    Napisz do nas!

    Polecane oferty

    Materiały promocyjne partnera
    Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto