Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Piaseczno Folklor Festiwal 2022 przeszło do historii

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W minioną sobotę, 27 sierpnia odbyła się kolejna edycja wyjątkowego festiwalu. Piaseczno w Gminie Gniew zostało opanowane przez miłośników Kociewia oraz folkloru północnej Polski.

W tym roku w Piasecznie w weekend zjawili się wszyscy miłośnicy folkloru. Piaseczno Folklor Festiwal rozpoczęło się o godzinie 10:00 uroczystą kociewską mszą świętą w kościele parafialnym w Piasecznie, po której nastąpił tradycyjny, barwny przemarsz Kociewiaków, prowadzony przez Orkiestrę Dętą z Lęborka, na cmentarz parafialny, by oddać hołd regionalistom Śp. Janowi Ejankowskiemu i Śp. Teofilowi Watkowskiemu.

Następnie na terenie przy Szkole Podstawowej im. bł. ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie rozpoczął się XXVIII Przegląd Kociewskich Zespołów Folklorystycznych ku czci Władczyni Kociewia im. Jana Ejankowskiego. W przeglądzie najlepsi okazali się „Gzuby z Pelplińskiej Dwójki”, tuż za nimi uplasował się zespół „Kociewska Familija”, trzecie miejsce trafiło do zespołu „Rokocinianki”. Wyróżnienie otrzymał nasz lokalny zespół „Błękitna Wstęga” oraz „Fefernóski” ze Starogardu Gdańskiego. Po uroczystym wręczeniu nagród przez Jury, władze miasta oraz organizatorów rozpoczął się XXIII Przegląd Zespołów Folklorystycznych Polski Północnej ku czci Matki Jedności i Królowej Pomorza. W tej części Piaseczno Folklor Festiwal bezkonkurencyjny okazał się Zespół Pieśni i Tańca „Powiśle”, drugie miejsce trafiło do Zespołu Pieśni i Tańca „Młode Powiśle”, na trzecim miejscu uplasował się zespół „Żuławianki”, a wyróżnienie trafiło do zespołu „Tęcza Warmii”.

W przerwach między przeglądami z niesamowitym występem zaprezentował się tenor Andrzej Kubacki oraz zespół Efekt. Młodsi uczestnicy wydarzenia uczestniczyli w licznych warsztatach inspirowanych folklorem. Z kolei u kramarzy i wystawców można było zaopatrzyć się w smaczne regionalne wyroby oraz piękne, kociewskie pamiątki.

- Serdecznie dziękujemy wszystkim przybyłym na to wyjątkowe wydarzenie, w szczególności występującym zespołom za wspaniałe pokazymówi Anna Czyżewska. – Jest nam niezmiernie miło, że towarzyszyli nam Państwo podczas Piaseczno Folklor Festiwal. Już dzisiaj zapraszamy na kolejne przeglądy.

- Głównym celem Piaseczno Folklor Festiwalu jest utrwalanie i poszerzanie wiedzy o folklorze oraz obyczajach Kociewiadodaje burmistrz miasta i gminy Gniew Maciej Czarnecki. – Dziękujemy wszystkim którzy angażują się w organizację tego przedsięwzięcia, przede wszystkim Stowarzyszeniu Piaseczno Folklor Festiwal z panem Krzysztofem Luchowskim na czele, Centrum Kultury i Bibliotece Publicznej w Gniewie, niezastąpionemu jury, marszałkowi województwa Pomorskiego – Mieczysławowi Strukowi, posłowi na sejm RP Kazimierzowi Smolińskiemu, Szkole Podstawowej im. Ks. Jerzego Popiełuszki w Piasecznie, parafii Piaseczno, rodzinie kociewskiej - państwu Wasik, wszystkim firmom zaangażowanym, hansSOUND, Muzeum Historii Polskiego Ruchu Ludowego w Piasecznie, firmie Murmex, Kołom Gospodyń Wiejskich, wystawcom, występującym zespołom, panu Andrzejowi Kubackiemu, Dariuszowi Kijewskiemu, Patrykowi Pokorskiemu oraz gniewskim harcerzom.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto