Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy aparat do rezonansu magnetycznego poza Trójmiastem

[email protected]
Specjalista radiolog, lek. Janusz Dębski, podkreśla, że w przeciwieństwie do innych badań radiologicznych, rezonans nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe. FOT. MACIEJ JĘDRZYŃSKI
Specjalista radiolog, lek. Janusz Dębski, podkreśla, że w przeciwieństwie do innych badań radiologicznych, rezonans nie wykorzystuje promieniowania rentgenowskiego, lecz nieszkodliwe dla organizmu pole magnetyczne i fale radiowe. FOT. MACIEJ JĘDRZYŃSKI
STAROGARD GD. W Specjalistycznym Szpitalu św. Jana uruchomiona została diagnostyka przy pomocy aparatu do rezonansu magnetycznego. To pierwsze tego typu urządzenie w województwie pomorskim, poza trójmiejskim ...

STAROGARD GD. W Specjalistycznym Szpitalu św. Jana uruchomiona została diagnostyka przy pomocy aparatu do rezonansu magnetycznego. To pierwsze tego typu urządzenie w województwie pomorskim, poza trójmiejskim szpitalami, co w efekcie pozwoli skrócić pacjentom z Kociewia i okolic czas oczekiwania na badania.

Aparat kupiła spółka medyczna TK Medica, która od ośmiu lat zajmuje się w szpitalu diagnostyką obrazową. Zakup sprzętu wraz z remontem i przystosowaniem pomieszczeń szpitalnych kosztowały spółkę blisko 4 mln zł.
- Do tej pory rezonans był dostępny jedynie w czterech trójmiejskich szpitalach - mówi Jarosław Gabig, dyrektor TK Medica na terenie starogardzkiego szpitala. - Uruchomienie go w szpitalu św. Jana oznacza, że pacjenci nie będą musieli dojeżdżać do Gdańska, gdzie na takie badanie trzeba czekać nawet kilka miesięcy.
Na razie jednak badania są wykonywane odpłatnie - jedno kosztuje średnio około 400 zł.
Prawdopodobnie jednak już od przyszłego tygodnia będą one wykonywane pacjentom znajdującym się na oddziałach szpitalnych. Osoby spoza szpitala, kierowane przez lekarzy specjalistów, musza poczekać na nieodpłatne badanie kilka tygodni.

- Trwa procedura zakontraktowania tych badań z Narodowym Funduszem Zdrowia i jeśli wszystko dobrze pójdzie, to około 15 kwietnia badania te będą dostępne dla ubezpieczonych osób, posiadających skierowanie od lekarza - dodaje Jarosław Gabig.
Badanie rezonansem jest dokładniejsze od tomografii komputerowej (TK Medica także dysponuje tomografem), a to dlatego, że pozwala uzyskać informacje m.in. o wielkości, kształcie i umiejscowieniu zmian chorobowych. Jest to możliwe dzięki trójwymiarowym obrazom, jakie uzyskuje się poprzez rezonans i dużą czułość aparatury.
- Co ważne, aparat jakim dysponujemy, wytwarza pole magnetyczne i fale radiowe, które nie są szkodliwe dla organizmu - zaznacza lek. Janusz Dębski, specjalista radiolog z TK Medica. - Można więc tym urządzeniem badać zarówno dorosłych, jak i dzieci. Za pomocą rezonansu uzyskuje się bardzo dobre obrazy m.in. kręgosłupa, głowy, jamy brzusznej, stawów. Ta metoda może zastąpić tomograf również w diagnostyce nowotworów.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto