Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Pierwszy cykl spotkań w gminnej pasiece już za uczniami gminy Tczew

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W pięknej, jesiennej aurze gmina Tczew rozpoczęła cykl warsztatów edukacyjnych z zakresu ochrony przyrody i pszczelarstwa pn. “Pszczoły dają życie” - wszystko co powinniśmy wiedzieć o pszczołach i owadach zapylających. W spotkaniach brali udział uczniowie szkół gminnych spośród klas 1 – 3.

- Warsztatowa forma spotkań w terenie jest ciekawą odskocznią edukacyjną dla dzieci, które przywdziewają kapelusze pszczelarskie, zapoznają się z atrybutami pracy pszczelarskiej, przyglądają się pracy pszczół przy pomocy ula pokazowego z przeszkoloną ścianką - mówią pracownicy UG Tczew - Było edukacyjnie, ciekawie i degustacyjnie. Nie zabrakło zainteresowania i pytań kierowanych przez dzieci do prowadzących zajęcia, które merytorycznie organizował sołtys Stanisławia Radosław Mazurek wraz z zaproszonymi gośćmi – panią Izabelą Wrona oraz panem Janem Freda z Pszczółek, prowadzących wspólnie pasiekę rodzinną w Pszczółkach. Na każdego uczestnika warsztatów czekały symboliczne upominki edukacyjne.

Na ostatnich spotkaniach mieliśmy przyjemność gościć uczniów klasy 2 i 3 Zespołu Kształcenia i Wychowania w Swarożynie oraz klasy 3 z Zespołu Kształcenia i Wychowania w Turzu.

- Pszczoły to aktualnie najbardziej potrzebni mieszkańcy naszej planety. Bez nich nie ma roślin, owoców, warzyw, życia - niestety ich populacja na świecie zmniejsza się drastycznie z roku na rok, dlatego naszym zadaniem jest uświadamianie najmłodszych o znaczeniu owadów zapylających dla człowieka i jego życia. Zakładajmy i twórzmy miejsca przyjazne pszczołom/zapylaczom. Chrońmy bioróżnorodność swojej okolicy, wszelkie owady zapylające przed szkodliwymi substancjami i nieodpowiednimi opryskami - mówili prowadzący warsztaty.

Wszyscy wiemy jak ważną rolę pełni edukacja. To dzięki niej można zmienić nasze nawyki i spojrzenie na konieczność ochrony środowiska.

- Nasze spotkania mają budować świadomość przyrodniczą wśród najmłodszych i kształtować poprawne postawy proekologiczne w myśl mądrych słów: „Powiedz mi, a zapomnę. Pokaż mi, a zapamiętam. Pozwól mi zrobić, a zrozumiem” - mówią organizatorzy spotkań.

- „Cieszę się, że nasz projekt pasieki gminnej przynosi korzyści zarówno dla pszczół, jak i najmłodszych mieszkańców naszej gminy. W ostatnim czasie odbył się cykl pasjonujących warsztatów dla dzieci z naszych gminnych szkół. Edukacja proekologiczna wśród najmłodszych jest bardzo istotna, tym bardziej cieszymy się, iż zdanie zostało dofinansowane przez WFOŚiGW w Gdańsku. Wiosną kontynuujemy zajęcia, natomiast obecnie przygotowujemy się do doposażenia pasieki w nowe ławki, drewniane zadaszenie czy kolejne tablice edukacyjne”powiedział wójt gminy Tczew Krzysztof Augustyniak.

Zadanie częściowo dofinansowane przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku w ramach projektu „Pszczoły dają życie – warsztaty edukacyjne”.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto