Pijalnia wód, kawiarenka w Parku Miejskim w Tczewie? To całkiem realne

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Zdaniem Łukasza Brządkowskiego, kawiarenka-pijalnia mogłaby powstać w obecnie zamieszkałym budynku w parku
Zdaniem Łukasza Brządkowskiego, kawiarenka-pijalnia mogłaby powstać w obecnie zamieszkałym budynku w parku Krystyna Paszkowska
Coraz częściej w dyskusji na forach internetowych pojawia się temat kawiarni-pijalni wód w oparciu o wodę pozyskiwaną z ujęcia w Parku Miejskim, właśnie w tych zielonych płucach Tczewa. Nie brakuje orędowników takiego pomysłu, są też sceptycy uważający, że nikt nie odważy się na taki biznes, bo nie jest on intratny. O kawiarenkę w parku zabiegają również członkowie Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa. Miasto nie wyklucza powstania takiego miejsca. Park objęty jest ochroną konserwatorską. Przygotowano dla niego program rewitalizacji.

Wśród tczewian zdania są podzielone. Jedni chcieliby, aby w parku powstała klimatyczna kawiarenka, czy też pijalnia wód, inni są niedowiarkami.

- A marzy mi się klimatyczna kawiarenka połączona z pijalnią wód o charakterze leczniczym - uważa pani Żaklina. - Z poszanowaniem wiekowej architektury, ukształtowania terenu, przyrody. Ale nie. Miasto piękne, tylko... Czas otworzyć się na tego typu aktywności. Odwiedzić stare części miast i miasteczek w okolicy. Zobaczyć, jak pięknie można wykorzystać potencjał. Kawiarnie niby też nie miały się utrzymać, a są, działają. Czas na myślących inwestorów. Niestety, takich jest bardzo mało - w dalszym ciągu obserwuję „betonozę”, wycinkę, koszenie na 3 mm, itd itd. Pomarzyć zawsze można.

Romantyczne marzenia tczewianki studzili sceptycy. - Ciekawe ilu by to miało klientów i jak długo by się utrzymało - pytał jeden z internautów. - Inwestor - jak sama nazwa wskazuje - inwestuje. Czyli wydaje pieniądze celem zarobienia większych pieniędzy. A do tego to muszą być klienci. Myślący inwestor wyda pieniądze tam, gdzie ma potencjalnych klientów. A zatem to klienci są tu konieczni, żeby się znalazł myślący inwestor. No więc ilu klientów się zjawi w tczewskim parku, żeby się napić wody mineralnej?

- Być może jestem tylko marzycielką – ripostowała tczewianka. - Nie znam się na inwestowaniu. Wiem jednak, że w innych miejscach to się udaje. Przy wsparciu samorządu czy innych źródeł finansowania. Na podstawie miejskich inwestycji można stwierdzić, że środki są. Kawiarnia w środku parku nie tylko z wodą - tczewianką, ale np. z dostępem do stacji uzdatniania wody (byłam, widziałam), gorącą czekoladą, dobrym ciastem, lokalnym browarem, możliwością nakarmienia dzikich mieszkańców parku... Ogranicza nas tylko wyobraźnia i finanse (...).    Takie miejsca również i w Tczewie się utrzymają, tak myślę.

Walory tczewskiej wody potwierdziła inna tczewianka @Krystyna. - Przez park płynie kilka źródeł wody, jedno z nich siarczane. Może ma właściwości lecznicze. Myślę, że tak. W takich miejscach powstawały uzdrowiska. Taka pijalnia w odpowiedniej oprawie, to byłoby wykorzystanie miejsca. Na skwerku między ul. Bałdowską i 30 Stycznia stoi zamknięta studnia, która sięga do tych źródeł.

W ramach akcji Fundacji Batorego Masz głos, Masz wybór, działanie Przestrzeń dla ludzi, przedstawiciele czterech tczewskich organizacji pozarządowych: Ruchu Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, Fundacji Pokolenia, Przestrzeni Kultury Zebra i Tczewskiej Inicjatywy Rowerowej zainicjowali prace nad stworzeniem społecznej koncepcji rewitalizacji Parku Miejskiego w Tczewie.

- W trakcie prac nad koncepcją zagospodarowania Parku Miejskiego od razu został rzucony pomysł kawiarenki – zauważa Łukasz Brządkowski z RIOTu, radny miejski. - W Parku Miejskim, przy żabkach, znajduje się budynek mieszkalny. Musimy sobie jasno powiedzieć, że park, to nie jest najlepsze miejsce, aby w nim mieszkać. Ten budynek mieszkalny powinien zostać przekształcony właśnie w kawiarnię, pijalnię wód. Jeżeli park zostanie zrewitalizowany, zostanie przywrócony mieszkańcom, wtedy ten ruch w parku bardzo mocno się zwiększy. Ludzie będą chcieli skorzystać z kawy, herbaty, lodów i innych atrakcji, czy choćby posiedzieć sobie w ciszy i spokoju. Park ma tę przewagę nad bulwarem, że nawet gdy panuje największy skwar jest w nim chłodno i przyjemnie. Dlatego część osób będzie wybierała taką kawiarenkę w parku na miejsce rekreacji, wypoczynku.

Co do pijalni wód, zdaniem Brządkowskiego, jest to doskonały pomysł: - Wiem, że ZWiK (Zakład Wodociągów i Kanalizacji – dop. red.) miał plany, aby butelkować tczewską wodę ze względu na jej wyjątkowe walory. Te plany się nie zrealizowały, ale moim zdaniem, dużo prostszym rozwiązaniem byłoby utworzenie pijalni wód w parku, tuż przy zakładzie, który tę wodę uzdatnia. Nasze pomysły - RIOTu - szły trochę dalej, gdyż chcieliśmy żeby na terenie tuż budynku stworzyć ogród zimowy, bądź motylarnię, czy też jeszcze inną atrakcję, która byłaby takim małym odpowiednikiem palmiarni z Oliwy, czyli miejscem, gdzie mogłyby rosnąć rośliny ciepłolubne, czy też latać motyle. Z pewnością byłaby to bardzo duża atrakcja dla mieszkańców, w szczególności dla dzieci.

O pomysły na park zapytaliśmy tczewski magistrat.

- Koncepcja rewaloryzacji Parku Miejskiego zakłada możliwość lokalizacji dwóch punktów gastronomicznych – wyjaśnia Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie. - Jeden z nich znajdowałby się na polanie, w południowo - zachodniej części (po przeniesieniu elementów zegara słonecznego). Tam planujemy miejsce piknikowe z leżakami, altaną, placami zabaw i kawiarenką. Z kolei, w budynku mieszkalnym przy ZWiK, w pobliżu zbiornika, mogłaby powstać restauracja.

Małgorzata Mykowska wyjaśnia, że miasto nie prowadzi działalności gospodarczej, więc również nie zajmie się komercyjnym prowadzeniem kawiarni czy restauracji. Taką działalność zaproponuje prywatnym przedsiębiorcom i to od nich będzie zależało, jaki asortyment zaoferują klientom. Może to być, m.in. woda z tczewskiego ujęcia, oczywiście po uzyskaniu wszelkich potrzebnych uzgodnień sanitarnych.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie