Piłkarki AP Orlenu Gdańsk znowu lepsze od Pogoni Dekpolu Tczew w derbach Pomorza. Zadecydowały gole Jagody Szewczuk i Zuzanny Grzywińskiej

Paweł Stankiewicz
AP Orlen Gdańsk - Pogoń Dekpol Tczew ogrywa 2:0 w derbach Pomorza
AP Orlen Gdańsk - Pogoń Dekpol Tczew ogrywa 2:0 w derbach Pomorza Karolina Misztal
Piłkarki nożne AP Orlenu Gdańsk pokonały na wyjeździe Pogoń Dekpol Tczew 2:0 w derbach Pomorza na zakończenie sezonu w Orlenie Ekstraligi Kobiet. To druga derbowa wygrana zespołu z Gdańska. Obie pomorskie drużyny utrzymały się w krajowej elicie, więc w przyszłym sezonie ponownie będą ze sobą rywalizować.

Zespoły AP Orlenu i Pogoni Dekpolu spotkały się po raz drugi w ciągu miesiąca. Jesienny mecz w Gdańsku nie doszedł do skutku, bo z powodu opadów śniegu boisko nie nadawało się do gry. W kolejnym terminie też nie udało się zagrać i wreszcie mecz odbył się pod koniec kwietnia. I drużyna AP Orlenu wygrała z beniaminkiem z Tczewa 3:1.

Teraz, na zakończenie ligowego sezonu, drużyna Pogoni stanęła przed szansą do rewanżu grając tym razem przed własną publicznością. Zadanie na pewno ne było łatwe, bo za podopiecznymi trenera Tomasza Borkowskiego przemawiało większe doświadczenie i ogranie na najwyższym poziomie w Polsce. Piłkarki z Tczewa pokazały jednak w tym sezonie, że potrafią zaskoczyć i sprawić niespodziankę, a to zwiastowało spore emocje.

W pierwszej połowie niedzielnego spotkania długo utrzymywał się wynik bezbramkowy. Na pięć minut przed końcem tej części gry drużynie AP Orlenu został przyznany rzut karny, a na gola zamieniła go Jagoda Szewczuk. Takim wynikiem zakończyła się pierwsza połowa, a na drugą gospodynie wyszły z mocnym postanowieniem, żeby odrobić stratę.

Futbolistki z Gdańska szybko jednak rozwiały nadzieje rywalek na korzystny wynik. Już trzy minuty po wznowieniu gry drugiego gola strzeliła Zuzanna Grzywińska ustalając wynik spotkania. Podczas niedawnych mistrzostw Europy U-17 Polki nie zdołały wyjść z grupy, bo po dwóch porażkach rozgromiły Szwedki 6:0. Właśnie w tym meczu błysnęła Grzywińska, która strzeliła trzy gole, a w Tczewie podtrzymała formę strzelecką, a w tym sezonie ligowym zdobyła swoją czwartą bramkę.

Ostatecznie drużyna AP Orlenu Gdańsk zakończyła rozgrywki w Orlenie Ekstralidze Kobiet na ósmym miejscu, a Pogoni Dekpolu Tczew na dziewiątym. Mistrzem Polski został GKS Katowice, wicemistrzem Górnik Łęczna, a brązowym medalistą UKS SMS Łódź. Ligę opuszczają KKP Bydgoszcz oraz HydroTurck Sportowa Czwórka Radom. Na wyróżnienie zasługuje też Magdalena Sobal z Pogoni, która z 18 golami została drugą snajperką krajowej elity. A przed zespołem AP Orlenu Gdańsk jeszcze mecz z SMS Łódź w Radomiu w finale Pucharu Polski.

Pogoń Dekpol Tczew - AP Orlen Gdańsk 0:2 (0:1)

Bramki: 0:1 Jagoda Szewczuk (40-karny), 0:2 Zuzanna Grzywińska (48)

Pogoń Dekpol: Banaszkiewicz - Rembalska, Jeleń (57 Polańska), Tryka, Tobiczyk, Pompa (46 Witczak), Czarnecka (57 Jałocha), Sudyk (46 Ejzel), Jędrzejewska, Osowska (46 Tabor), Sobal

AP Orlen: Ludwiczak - Łepska, Zimecka, Szewczuk, Sanford, Kirsch-Downs, Skrzypczyk (71 Chaika), Słowińska (71 Karwacka), Włodarczyk (58 Kołodziejek), Tarnawska, Grzywińska (70 Preuss)