MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Podczas upałów rośnie liczba udarów! Osoby z tymi schorzeniami powinny szczególnie uważać

Edyta Łosińska-Okoniewska
Edyta Łosińska-Okoniewska
Podczas upałów nad wodą jest wyjątkowo przyjemnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, by ten wypoczynek był bezpieczny.
Podczas upałów nad wodą jest wyjątkowo przyjemnie. Trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach, by ten wypoczynek był bezpieczny. Edyta Łosińska-Okoniewska
Upały mogą być śmiertelnie niebezpieczne, gdy temperatura osiąga 30°C i więcej, ryzyko udaru i przegrzania organizmu zdecydowanie rośnie. Osoby z pewnymi schorzeniami są szczególnie narażone.

Upał może być niebezpieczny

Żar leje się z nieba, a to w niektórych przypadkach może być śmiertelnie niebezpieczne. Jak wynika z badań naukowców wysoka temperatura latem wiąże się z częstszymi zgonami z powodu udaru mózgu – zarówno niedokrwiennego, jak i krwotocznego, czyli wylewu krwi do mózgu. Co ciekawe, tak samo dzieje się zimą podczas ekstremalnie niskich temperatur.

Póki co jednak mamy lato i to właśnie gorączka może być bardzo niebezpieczna. Nie od dziś wiadomo, że nadmiar promieniowania jest dla nas szkodliwy. Szczególnie na baczności powinny się mieć osoby, które zażywają lekarstwa. Niektóre mogą zwiększać wrażliwość na promieniowanie UV. Dlatego też bezwzględnie trzeba czytać ulotki. Upały szkodzą najbardziej osobom starszym, dzieciom, zagrażają ludziom otyłym, chorym na serce, cukrzycę, cierpiącym na nadczynność tarczycy, na chorobę Parkinsona oraz osobom biorącym niektóre leki uspokajające, nasenne, przeciwhistaminowe, przeciwdepresyjne.

- Całkowita ochrona przed promieniowaniem nie istnieje, pewna ilość promieni UV zawsze dociera do powierzchni skóry - przestrzega rzecznik prasowy Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. - Odpowiednia dawka promieni słonecznych jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu człowieka. Słońce ma wpływ na poprawę nastroju i syntezę witaminy D, odpowiedzialnej za właściwą gospodarkę wapniową organizmu. Jednak w nadmiarze słońce może prowadzić do poparzeń skóry, fotodermatoz lub „uczulenia na słońce”, powstawania przebarwień, szybszego starzenia się skóry, a nawet do zmian nowotworowych. Krem z filtrem nie chroni organizmu przed przegrzaniem i udarem cieplnym.

Przebywając na słońcu trzeba pamiętać, że krem z filtrem to absolutna konieczność. Stosując go, warto pamiętać o kilku zasadach, aby jego skuteczność była jak największa.

  • wybierz kosmetyk o właściwym współczynniku ochrony
  • nakładaj kosmetyki przeciwsłoneczne w dużej ilości, na całą powierzchnię skóry
  • aplikuj kosmetyk na skórę odpowiednio wcześniej – najlepiej przed wyjściem na słońce
  • pamiętaj o ponownym nakładaniu kosmetyku – podczas pływania, wycierania ciała, czy po spoceniu się warstwa kosmetyku traci częściowo właściwości ochronne

Najbardziej narażone na promieniowanie UV są takie części ciała jak uszy, twarz i skóra głowy, kark, plecy i dekolt, jak również podbicia stóp czy skóra za uszami. Dlatego też nie można zapominać o odpowiedniej ochronie tych partii.

W czasie upałów warto pamiętać o kilku zasadach, które pozwolą przetrwać ten czas bezpiecznie

  • unikaj przebywania na słońcu w godzinach największego natężenia światła słonecznego
  • korzystaj z cienia
  • chroń ciało za pomocą odpowiedniej odzieży, np. jasnych bawełnianych koszul
  • osłaniaj głowę
  • noś okulary przeciwsłoneczne
  • stosuj produkty ochrony przeciwsłonecznej
  • niemowlęta i małe dzieci nie powinny w ogóle przebywać bezpośrednio na słońcu
  • nie zapominaj również o właściwym nawodnieniu organizmu
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Upalne dni bez stresu. Praktyczne sposoby na zdrowe lato

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto