Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poezja śpiewana zagościła w Lipiej Górze

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Biblioteka – Ośrodek Kultury Morzeszczyn
Kolejne Lipiogórskie Spotkania z Poezją przeszły do historii. W sobotnie popołudnie, 17 września, w Lipiej Górze odbyła się czwarta edycja tego literackiego wydarzenia. W tym roku uczestniczki i uczestnicy mieli okazję delektować się poezją śpiewaną w wykonaniu formacji Zdążyć przed północą.

Tegoroczne wydarzenie odbyło się w plenerze, w namiocie przed świetlicą, a nie w pobliskim dworze, jak dotychczas. Okazjonalna zmiana formuły sprawiła, że do Lipiej Góry przybyli miłośnicy i miłośniczki poezji śpiewanej z całego Kociewia. I choć pogoda nie rozpieszczała, organizatorzy zadbali o rozgrzewające koce oraz ciepłe napoje. Wydarzenie poprowadził Damian Domański, dyrektor Biblioteki – Ośrodka Kultury i prezes Stowarzyszenia DRABKA, pomysłodawca spotkań.

- Zdążyć przed Północą to formacja działająca od 2014 r. i związana z nurtem twórczości poetyckiej i folkowej. W skład zespołu wchodzą profesjonalni artyści muzycy: Grzegorz Radtke, Mariusz Wilke, Tomasz Wiczyński i Piotr Chrapkowski. Dorobek artystyczny grupy to m. in. albumy Światło (2015), Słowa (2017), W serca otchłani (2019) oraz Jak Wiatr (2021). Zespół prezentowany jest w rozgłośniach regionalnych oraz zdobywa liczne nagrody w konkursach i przeglądach piosenki poetyckiej. Artyści tworzą i wykonują muzykę do autorskich tekstów Grzegorza Radtke, ale także do poezji Karola Wojtyły, ks. Jana Twardowskiego, C. K. Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego, Kazimierza Kujawskiego z Czarnej Wody i wielu innych polskich poetów, których twórczość stała się inspiracją i literacką osnową autorskich kompozycji członków zespołu. W czasie koncertu można było posłuchać nade wszystko utworów z ostatniej płyty formacji - mówili organizatorzy wydarzenia.

Wydarzenie wpisało się w obchody ogłoszonego przez Radę Powiatu Tczewskiego Roku Józefa Wybickiego, którego 200. rocznica śmierci przypada w tym roku.

Organizatorami wydarzenia była nowa samorządowa instytucja kultury Gminy Morzeszczyn, czyli Biblioteka – Ośrodek Kultury, a także Stowarzyszenie DRABKA. O oprawę światła i dźwięku zadbała firma SoundLUX.

od 7 lat
Wideo

echodnia Drugi dzień na planie Ojca Mateusza

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto