Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Ponad 700 eksponatów i 11 tysięcy odsłon Skarbnicy – Tczewskiej Biblioteki Wirtualnej!

Miejska Biblioteka Publiczna Tczew, Krystyna Paszkowska
Czy doczekamy się powrotu tego zabytku do świetności? Oby, bo czas upływa nieubłaganie obracając Most Tczewski w ruinę
Czy doczekamy się powrotu tego zabytku do świetności? Oby, bo czas upływa nieubłaganie obracając Most Tczewski w ruinę MBP Tczew
Wszyscy lubimy tajemnicze opowieści. Wszystkich nas, niezależnie od wieku, pasjonuje odkrywanie „skarbów” przechowywanych na zapomnianych strychach, ukrytych w domowych zakamarkach, eksponowanych w muzealnych gablotach. Obecnie, kiedy instytucje kultury są zamknięte, Miejska Biblioteka Publiczna w Tczewie uchyla przed mieszkańcami rąbka tajemnicy, otwiera wieko bibliotecznej „skrzyni skarbów”, gwarantując, że każdy pasjonat burzliwych dziejów Grodu Sambora znajdzie tu coś dla siebie.

Skarbnica, czyli Tczewska Biblioteka Wirtualna stanowi dla internautów zachętę do wyruszenia
w jedyną w swoim rodzaju, niepowtarzalną podróż „w czasie i przestrzeni”, podróż, której punktami docelowymi mają być widoki prezentowane na awersach kart korespondencyjnych.

To właśnie dzięki kolejnej inicjatywie Miejskiej Biblioteki Publicznej tczewianie mają możliwość poznania sekretów miasta, którego już nie ma, miasta którego nie pamiętają nawet najstarsi mieszkańcy, miasta które się zmieniało, ulegało licznym przeobrażeniom, było świadkiem, a zarazem mimowolnym uczestnikiem ważnych wydarzeń dziejowych. I co najważniejsze, proponowana przez MBP “podróż”, jest podróżą wyłącznie wirtualną! Podróżujmy więc, nie ruszając się na krok ze swojego miejsca zamieszkania. A wszystko w duchu akcji #zostanwdomu.

Zapraszamy do przeglądania ponad 700 pocztówek, zakupionych przez Miejską Bibliotekę Publiczną w Tczewie na przestrzeni blisko 20 lat. Zaprezentowane eksponaty, pochodzące z kolekcji Ireneusza Dunajskiego oraz Tomasza Spionka zostały opracowane w oparciu m.in. o Studium Historyczno-Urbanistyczne Miasta Tczewa, Ewidencję Dóbr Kultury, mapy katastralne, archiwalia oraz dostępne w zbiorach Sekcji Historii Miasta publikacje tematyczne. Przed nami kolejny etap digitalizacji. Tym razem będziemy wzbogacać biblioteczną Skarbnicę o pocztówki z kolekcji pana Stanisława Zaczyńskiego, wśród których, obok obrazów z końca XIX i z początku XX stulecia, znaleźć można również sentymentalne widoki z lat 60., 70. i 80-tych - mówi Krzysztof Korda, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie.

A jak wygląda opracowanie kart widokowych, publikowanych na stronie www.skarbnica.tczew.pl?

Opis poszczególnych eksponatów składa się z kilku, niezmiennych elementów:
- wykaz obiektów widocznych na awersie karty korespondencyjnej wraz z podstawowymi informacjami historycznymi (m.in. czas powstania obiektu, przeznaczenie historyczne, nazwiska właścicieli, itd.)
- wykaz osób powiązanych z widokiem (np. w przypadku historycznych mostów wiślanych będą to nazwiska budowniczych mostu drogowego oraz mostu kolejowego, natomiast w przypadku dawnej strażnicy przy ul. Lecha będą to nazwiska gospodarzy obiektu oraz tczewian, który podpisali akt erekcyjny pod jego budowę)
- datowanie (mowa jest oczywiście o możliwie jak najbardziej zawężonych datach granicznych)
- opis fizyczny (zawiera m.in. informacje dotyczące typu karty korespondencyjnej, jak również miejsca do którego wysłana została pocztówka z widokiem miasta; tczewska biblioteka posiada w swoich zbiorach karty pocztowe adresowane m.in. do Francji, Niemiec, Chin oraz Rosji)
- uwagi (w tym miejscu odnotowywane są wszelkie informacje dodatkowe, np. te dotyczące znaczków pocztowych oraz stempli korespondencyjnych)

Prace nad opracowaniem ponad 900 kart pocztowych, znajdujących się w zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej w Tczewie, rozpoczęły się w czerwcu 2019 roku. Po przeanalizowaniu kolejnych widoków i ich szczegółowym opisaniu rozpoczął się proces digitalizacji pocztówek, zaś w lutym bieżącego roku przystąpiono do tworzenia strony Skarbnica Tczew, która oficjalnie zaprezentowana została internautom 20 marca br. I co najważniejsze… Codziennie wzbogacana jest o kolejne, nierzadko unikatowe eksponaty. Przez pierwszy miesiąc zbiory wyświetlono 11.000 razy.

Takiego zaproszenia trudno nie przyjąć, zwłaszcza jeśli mieszka się w Tczewie i jeszcze nie dość dobrze udało się poznać piękne karty dziejów naszego miasta. Aby jeszcze bardziej zachęcić Państwa do zagłębienia się w przepastnych zbiorach Skarbnicy, prezentujemy kilka zdjęć pocztówek przedstawiających gród Sambora sprzed wielu lat.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto