Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Poszukiwani kolejni pretendenci do tytułów: Ambasador Kociewia i Perełka Kociewia [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Materiały nadesłane
W Szkole Podstawowej w Bytoni k. Zblewa odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie kapituły przyznającej honorowe tytuły: Ambasador Kociewia i Perełka Kociewia. Pomysłodawca Ambasadora Kociewia, prezes zblewskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, Tomasz Damaszk zaproponował nową kategorię, którą będą honorowani biznesmeni kociewscy.

Pomysł przyznawania wyróżnień propagatorom Kociewia pojawił się w ubiegłym roku w trakcie przygotowań do pierwszego zjazdu Kociewiaków, czyli Plachandrów Kociewskich, które odbyły się 25 sierpnia 2018 r. w Piasecznie. Kapituła przyznała wtedy tytuł Ambasadora Kociewia Wojciechowi Cejrowskiemu i zespołowi folklorystycznemu z Pelplina "Modraki".

Dla młodych twórców przeznaczone są Perełki Kociewia. W 2018 r. otrzymali je pracownica Muzeum Ziemi Kociewskiej Izabela Czogała oraz organista archikatedry w Gdańsku-Oliwie Patryk Podwojski.

Pora na kolejną edycję. Kapituła ogłasza nabór wniosków o nadanie kolejnych tytułów.
Ambasadorami Kociewia mogą zostać osoby reprezentujące różne sfery życia społecznego: kultury, edukacji, nauki, polityki, sportu, działalności społecznej i charytatywnej (wyróżnienie w kategorii indywidualnej) oraz instytucje, stowarzyszenia, fundacje, placówki kulturalne i oświatowe, zespoły artystyczne, grupy nieformalne (wyróżnienie w kategorii zbiorowej). Podstawowym warunkiem otrzymania tytułu jest szeroko pojęta działalność na rzecz Kociewia oraz szeroko pojęta promocja tego regionu.

Ambasadorem Kociewia w kategorii biznesu może zostać przedsiębiorstwo, które wykazuje związek z Kociewiem, a ponadto przyczynia się do rozwoju gospodarczego i ekonomicznego regionu, pozytywnie wpływa na lokalny rynek zatrudnienia, wspiera - poprzez patronat lub sponsoring - wydarzenia na Kociewiu.

Perełką Kociewia może zostać uhonorowana osoba młoda (do 35 roku życia) o szczególnym dorobku w różnych dziedzinach życia społecznego (kultura, sztuka, sport, przedsiębiorczość, nauka, inna działalność) na rzecz Kociewia. Pomysłodawcą wyróżnień dla młodych kociewiaków jest Gertruda Stanowska – regionalistka z Bytoni.

Kandydatury zgłaszać mogą osoby fizyczne i prawne z terenu Rzeczypospolitej Polskiej. Wnioski można pobrać ze strony internetowej

walne plachandry

Składać je należy w terminie do 31 maja 2019 r. na adres: Kasztelania Bytońska, Bytonia, ul. Kasztelańska 3, 83-210 Zblewo (z dopiskiem: Ambasador Kociewia lub Perełka Kociewia), O nadaniu tytułu zainteresowani zostaną powiadomieni najpóźniej miesiąc przez 2. Plachandrami Kociewskimi, które odbędą się w niedzielę 25 sierpnia 2019 r. w Wirtach.

- Warto promować, honorować, wyróżniać i nagradzać tych, którzy podkreślają swoją tożsamość, zaznaczają swoje pochodzenie, przyznają się do swoich korzeni. To w świecie współczesnym niezwykle ważne i cenne. "Małe ojczyzny uczą żyć w ojczyźnie wielkiej, w wielkiej ojczyźnie ludzi" - pisał niekwestionowany ambasador (i admirator) Kociewia, całego Pomorza i małego Pelplina - ks. Janusz St. Pasierb - przypomina Bogdan Wiśniewski. - Znajdźmy więc tych, którzy działając na rzecz małej ojczyzny, budują wspólnotę narodową, europejską, ogólnoludzką. Potrafią łączyć to, co bliskie z tym, do odległe. To, co lokalne z tym, co uniwersalne.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto