Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tczewski. Brak pieniędzy na opał

(ad)
Mieszkańcom powiatu tczewskiego wciąż dokupują opał. Na zdj. Józef Zarębski ładuje węgiel.
Mieszkańcom powiatu tczewskiego wciąż dokupują opał. Na zdj. Józef Zarębski ładuje węgiel.
Tegoroczna zima, szczególnie w styczniu, daje się wszystkim we znaki. W czasie mrozów wystarczy przejechać się ulicami mniejszych miejscowości, aby zobaczyć na oknach malowane mrozem witraże.

Tegoroczna zima, szczególnie w styczniu, daje się wszystkim we znaki. W czasie mrozów wystarczy przejechać się ulicami mniejszych miejscowości, aby zobaczyć na oknach malowane mrozem witraże. Ludziom brakuje pieniędzy na kupno opału. Każdy radzi sobie jak umie.

- Trudno nam związać koniec z końcem - mówi mieszkanka gm. Subkowy. - O kupnie opału nawet nie myślimy. Chłopcy przynoszą z lasu gałęzie i tym palimy.
Podobnie jest w wielu innych domach. Jadąc w stronę Walichnów, gm. Pelplin, niejednokrotnie można zobaczyć dzieci zbierające gałązki. Niektóre nawet, nie zważając na niebezpieczeństwo, wchodzą na drzewo i ścinają większe gałęzie. Wózkami, na sankach lub rowerami zwożą je do domów. W Tczewie i okolicach "zaradni" ludzie zbierają węgiel z torowiska.- Z naszych obserwacji wynika, że teraz niewielu robi zapasy na całą zimę - mówi Leszek Stojałowski, ze składu opału Ewa w Tczewie. - Kupują po pół czy po tonie opału. Rzadko zdarza się, że jednorazowo klient zamawia większą ilość.

Największym powodzeniem cieszy się węgiel workowany po 25 kg w każdym. Tego typu klientów nie brakuje. - Przychodzą po opał w zależności od pogody - stwierdza Leszek Stojałowski. - Kiedy jest cieplej to palą czym się da, gdy jednak chwyci mróz odwiedzają nasz skład.
Węgiel nie jest obecnie towarem, który można nazwać najbardziej pożądanym. - Z roku na rok ludzie coraz więcej kupują miału, który jest znacznie tańszy od węgla - mówi Maria Jaszczak z Samopomocy Chłopskiej Gminnej Spółdzielni w Tczewie. - Ceny opału tej zimy nie wzrosły za wyjątkiem koksu, który nieco zdrożał.

• Ile za tonę?

węgiel groszek - od 375 zł do 380 zł

węgiel orzech - 430 zł

węgiel kostka - 530 zł

węgiel workowany - 440 zł

miał - od 280 zł do 310 zł

koks - 640 zł

niesort (groszek, miał i orzech razem) - 330 zł

od 12 lat
Wideo

echodnia.eu Świętokrzyskie tulipany

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto