MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tczewski. Kierowco! Śmierć jeździ samochodem

Anna Adamczyk
15 osób zginęło zaś 236 zostało rannych w 155 wypadkach, jakie wydarzyły się w tym roku w powiecie tczewskim. Ich liczba jest zatrważająca. Do największej liczby wypadków drogowych doszło w Tczewie.

15 osób zginęło zaś 236 zostało rannych w 155 wypadkach, jakie wydarzyły się w tym roku w powiecie tczewskim. Ich liczba jest zatrważająca.
Do największej liczby wypadków drogowych doszło w Tczewie. Odnotowano ich aż 94. Zginęło w nich 6 osób, a 123 odniosły obrażenia. Najmniej wypadków drogowych było w gm. Morzeszczyn, bo dwa. Jednak były one tragiczne w skutkach. Życie straciły 2 osoby, a 10 zostało rannych.

- Najczęstszą przyczyną większości zdarzeń jest nadmierna prędkość oraz nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu - mówi Krzysztof Bielski, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - Kolejnymi przyczynami są nieprawidłowe wyprzedzanie i omijanie, zmęczenie kierowców oraz jazda po niewłaściwej stronie drogi.
Tczewska policja bez przerwy w różnych rejonach powiatu tczewskiego prowadzi kontrole drogowe. Priorytetem jest niewątpliwie krajowa "jedynka". Do czasu jednak, kiedy kierowcy nie zaczną ostrożniej jeździć, trudno będzie mówić o bezpieczeństwie na drodze. Z danych policyjnych wynika, że w godz. 22-5 i w godz.14-17 najlepiej nie wsiadać do samochodu, gdyż o tych porach dochodzi najczęściej do wypadków. Najbardziej niebezpiecznymi dniami tygodnia są piątki i soboty.
Zajączkowo Tczewskie, Gniew, Gręblin, Subkowy, Rudno, Lignowy i Szprudowo oraz Mała Karczma i Kolonia Ostrowicka - to miejscowości, w których odnotowuje się dużą liczbę wypadków drogowych. Warto zauważyć, że wszystkie one są położone przy drodze nr 1.

Liczba wypadków drogowych, do których doszło w minionych dziewięciu miesiącach na drogach powiatu tczewskiego jest duża. Jeszcze bardziej martwi to, że coraz częściej te wypadki kończą się śmiercią. W tym roku zginęło już 15 osób.
Tylko na tczewskich drogach 6 osób zginęło, a 123 zostały ranne. W sumie doszło tutaj do 94 wypadków drogowych. W gm. Gniew doszło do 28 wypadków, w których zginęły 4 osoby, a 46 odniosło obrażenia. W gm. Pelplin odnotowano 23 wypadki drogowe, w wyniku których dwie osoby zmarły, a 42 zostały ranne. Zdaniem tczewskiej policji liczba tegorocznych wypadków na drogach powiatu tczewskiego jest podobna do tej z roku ubiegłego. - Niestety odnotowujemy wyższą śmiertelność - mówi Krzysztof Bielski, naczelnik Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie. - Skutki wypadków, do których doszło w tym roku są niepokojące.

A wszystkiemu winni są... kierowcy, którzy poruszają się z nadmierną prędkością. Najczęściej właśnie pośpiech jest przyczyną tych tragicznych zdarzeń. Nierzadko też kierowcy są przemęczeni i zasypiają nad kierownicą. No i kłania się również znajomość przepisów ruchu drogowego. Kierowcy nie udzielają pierwszeństwa przejazdu, wjeżdżają na skrzyżowania przy czerwonym świetle. Mówiąc o winie należy też wspomnieć o pieszych, którzy byli sprawcami 23 zdarzeń, bo nieostrożnie wchodzili na jezdnię lub przez nią przebiegali.
Szczególnie niebezpieczna jest krajowa "jedynka". O zagrożeniu na tej drodze świadczy nie tylko liczba zdarzeń, ale i liczba ich ofiar.
Doszło tu do 63 wypadków drogowych, w których życie straciło 10 osób, a 117 doznało obrażeń ciała.
- W ogóle mnie nie dziwi, że jest tyle wypadków drogowych, gdyż kierowcy jeżdżą jak wariaci - mówi Mariusz Brucaj z powiatu tczewskiego. - Wyprzedzają na trzeciego, jadą nawet 170 km na godzinę i nie zwracają uwagi na żadne przepisy ruchu drogowego.

• Skutki są tragiczniejsze

Rozmawiamy z Krzysztofem Bielskim, naczelnikiem Sekcji Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Tczewie.

W minionych dziewięciu miesiącach odnotowano 155 wypadków drogowych. To dużo, patrząc na lata minione?

- Jest to dużo wypadków drogowych, jednak ta liczba nieznacznie się różni od tej, którą odnotowaliśmy w tym samym okresie w minionym roku. Wzrosła jednak liczba ofiar śmiertelnych tych wypadków. Skutki są tragiczniejsze.

Co policja robi, aby było bezpieczniej?

- Prowadzimy liczne kontrole na drogach. Priorytetem jest dla nas droga krajowa nr 1, gdzie stoimy praktycznie cały czas. Wzmożone kontrole prowadzimy również w Tczewie. Sprawdzamy relacje pomiędzy pieszymi a kierowcami, czyli jak kierowcy reagują na wejście pieszych na jezdnię lub gdy wbiega na nią dziecko. Kontrolujemy rejony ulic przyległych do szkół, czy dzieci do lat 7 chodzą pod opieką dorosłych i to czy przechodzą przez jezdnię w miejscach dozwolonych. Nasi policjanci pełnią służbę w miejscach najbardziej zagrożonych lub tam, gdzie jest duże natężenie ruchu. Ci, którzy nie dostosowują się do przepisów ruchu drogowego otrzymują pouczenie lub mandat karny.

Dlaczego wciąż dochodzi do tylu wypadków drogowych?

- To co jest charakterystycznego dla tych wszystkich zdarzeń to to, że kierowcy poruszają się z nadmierną prędkością. Nie ma autostrad, dróg szybkiego ruchu. Przez powiat tczewski odbywa się ruch Północ - Południe i Wschód - Zachód. Mam tu na myśli drogę krajową nr 1 i nr 22. Na nich występuje największe natężenie ruchu i dochodzi do dużej liczby wypadków drogowych.

od 7 lat
Wideo

Zamach na Roberta Fico. Stan premiera Słowacji jest poważny.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto