Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiat tczewski. Ponad 212 tys. zł na pomoc w nauce dla dzieci pozostających w pieczy zastępczej

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
pixabay.com
212 275 zł dofinansowania otrzymał Powiat Tczewski na realizację projektu „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie pandemii COVID-19”. Pozyskane środki pozwolą na zakup wyposażenia na realizowanie przez wychowanków pieczy zastępczej zadań w trybie zdalnego nauczania, zakup środków ochrony indywidualnej i wyposażenia do bezpośredniej walki z epidemią.

Dysponentem pozyskanej dotacji jest Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie. PCPR obecnie prowadzi postępowanie w trybie zapytania ofertowego. Przy zachowaniu założonych terminów podpisanie umów z Wykonawcami powinno odbyć się jeszcze w przyszłym tygodniu.

- Sprzęt i materiały będą przekazywane wybranym rodzinom - mówi Marcin Stolarski, rzecznik Starostwa Powiatowego w Tczewie. - Do podmiotów pieczy zastępczej (rodzin zastępczych, rodzinnych domów dziecka)powinno trafić 66 komputerów przenośnych typu laptop, 1 urządzenie audiowizualne - z przeznaczeniem do wyrównywania braków szkolnych, podnoszenia kompetencji, organizacji czasu wolnego w czasie nauczania zdalnego; poza tym 1170 sztuk maseczek jednorazowych, 5250 rękawiczek ochronnych oraz 79 litrów płynów dezynfekcyjnych w ramach wsparcia dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w środki ochrony indywidualnej - do 23 podmiotów pieczy zastępczej. Łącznie, chcemy wesprzeć 93 podmioty pieczy zastępczej. 

Przypomnijmy najważniejsze zagadnienia dotyczące pieczy zastępczej.

Rodzinna piecza zastępcza jest sprawowana w przypadku niemożności zapewnienia dziecku opieki i wychowania przez rodziców biologicznych. Jest to przejściowa – okresowa forma opieki nad dzieckiem. W rodzinach zastępczych umieszcza się dzieci, których rodzice zostali trwale lub czasowo pozbawieni praw rodzicielskich lub gdy władza ta została im ograniczona.

- Podjęcie decyzji i starań o ustanowienie rodziny zastępczej wymaga wielkiego serca, a jeszcze większej odwagi i odpowiedzialności - mówi Mariusz Ząbek, zastępca dyrektora PCPR w Tczewie. - Dziecko umieszczane w rodzinie zastępczej jest po szczególnych przejściach, jest dzieckiem skrzywdzonym. Zostaje wyrwane ze swego środowiska, później trafia do placówki, tracąc dotychczasowe życie, czuje się odtrącone i pozostawione na pastwę losu. Rodzinna opieka zastępcza jest jedną z zasadniczych form opieki nad dziećmi, które jej nie mają ze strony rodziców i jest usługą na rzecz dzieci i ich rodziców biologicznych. Rodzina zastępcza daje dzieciom i rodzicom szanse, aby zaleczyć rany, odrodzić się i rozwinąć. Miejsce, w którym dzieci poczułyby, ze są w ich pobliżu osoby, które otaczają je miłością i troska tak bardzo potrzebna do tego ich właściwego rozwoju.

Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Tczewie poszukuje kandydatów do pełnienia funkcji rodziny zastępczej niezawodowej i zawodowej zamieszkujących na terenie Powiatu Tczewskiego.

Szczegółowe informacje można uzyskać telefonicznie pod numerem 58 530 44 43 wew. 107.

Wszelkie informacje można znaleźć również na stronie PCPR Tczew: TUTAJ

Projekt pn. „Wsparcie dzieci umieszczonych w pieczy zastępczej w okresie pandemii COVID-19” realizowany jest w ramach Programu Operacyjnego Wiedza Edukacja Rozwój lata 2014-2020.

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto