Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Powiedz STOP cukrzycy! Zadbaj o swoje zdrowie

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Pixabay
Na terenie powiatu tczewskiego realizowany jest program profilaktyki cukrzycy typu 2 dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Powiat tczewski realizuję program profilaktyki cukrzycy typu 2 dofinansowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego.

Program podzielony jest obszarowo ze względu na miejsce zamieszkania:

-mieszkańcy Tczewa i gminy wiejskiej Tczew mogą korzystać z projektu pn.: „STOP CUKRZYCY – program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatu tczewskiego” realizowanego przez Powiat Tczewski w partnerstwie z Przychodnią Rogowscy Sp. z o.o. Sp.k.,

-mieszkańcy pozostałego obszaru Powiatu (miasto i gmina Pelplin, miasto i gmina Gniew, gmina Morzeszczyn, gmina Subkowy) mogą korzystać z projektu pn.:„Zdążyć przed cukrzycą” realizowanego przez Szpitale Pomorskie Sp. z o.o. Miejsce badań - NZOZ Medical Medycyna Tczew – ul. Wojska Polskiego 5A, 83 – 110 Tczew.

Etapy programu
Program jest podzielony na trzy etapy. W pierwszym przeprowadzana jest ankieta Findrisk, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2. W kolejnym etapie osoby z podwyższonym ryzykiem zachorowania na cukrzycę zapraszane są do wykonania badania laboratoryjnego: OGTT (doustny test obciążenie glukozą – przyp. red.) lub FPG (glikemia na czczo – przyp. red.). Na tej podstawie pacjenci otrzymają zalecenia co do dalszego postępowania. Ostatni etap to spotkania ze specjalistami skierowane do osób, u których wykryto w badaniach stan przedcukrzycowy. Są to: indywidualne konsultacje lekarskie, pielęgniarskie oraz dietetyczne i fizjoterapeutyczne. Mają one na celu zwiększyć wiedzę uczestnika o jego stanie zdrowia, zachęcić do podjęcia za nie odpowiedzialności i wesprzeć w procesie zmiany stylu życia.

Pierwszym etapem udziału w projekcie jest wypełnienie ankiety FINDRISK.
Ankiety dostępne są pod adresami:
https://cukrzyca.przychodniarogowscy.pl/ - Tczew i gmina Tczew
https://ankieta.przedcukrzyca.pl/ - pozostały obszar Powiatu, szczegółowe informacje na stronie https://www.szpitalepomorskie.eu/cukrzyca/

Cukrzyca typu 2. choć ma podłoże genetyczne, to bezpośrednio wiąże się z prowadzonym stylem życia. Ten typ cukrzycy charakteryzuję się insulinoopornością (obniżeniem wrażliwości tkanek na insulinę) i niedoborem insuliny.
Czynnikami, które mają wpływ na wystąpienie cukrzycy, są m.in.:
-nadwaga;
-otyłość;
-BMI większe lub równe 25 kg/m²;
-otyłość brzuszna – u kobiet oznaczająca obwód talii powyżej 80 cm, a u mężczyzn więcej niż 94 cm;
-występująca w rodzinie cukrzyca;
-wysoki poziom cholesterolu;
-nadciśnienie tętnicze;
-brak aktywności fizycznej;
-niewłaściwe nawyki żywieniowe;
-cukrzyca ciążowa;

Jak zapobiec cukrzycy?

Regularna aktywność fizyczna - Zaleca się regularną aktywność fizyczną dostosowaną do wieku i możliwości – ważne są zarówno regularne treningi, np. jogging, pływanie, ćwiczenia w wodzie, nordic walking, gimnastyka, jak i każdy element codziennej aktywności, dlatego gdy tylko jest to możliwe, warto:
-wybierać schody zamiast windy;
-spacerować na dłuższe dystanse niż do tej pory;
-wyrobić w sobie nawyk regularnych ćwiczeń, nawet 5-10 minut dziennie (samodzielnie lub w ramach treningów z dostępnymi bezpłatnymi aplikacjami);
-w drodze do pracy zamiast korzystać z auta lub miejskiej komunikacji, wybierać szybki marsz, a jeśli nie jest to możliwe, spróbować parkować w większej odległości od miejsca pracy lub wysiadać przystanek wcześniej, żeby prowokować aktywność.

Prawidłowa dieta
Istnieje kilka podstawowych zasad prawidłowego odżywiania, które przeciwdziałają cukrzycy:

-Należy jeść regularne posiłki o małej objętości – 4-5 posiłków dziennie. Ważne jest opieranie się na produktach węglowodanowych o niskim indeksie glikemicznym (regulujących poziom glukozy we krwi), takich jak pełnoziarniste pieczywo, makaron pełnoziarnisty, ryż brązowy. W posiłkach ważne jest również pełnowartościowe białko oraz zdrowe kwasy tłuszczowe omega-3.
-Należy ograniczyć cukry proste, nie dosładzaj potraw ani napojów cukrem, unikaj dań instant, potraw wysokoprzetworzonych, a także pszennego pieczywa, produktów cukierniczych, owoców o wysokim indeksie glikemicznym, takich jak dojrzałe banany, owoce suszone, kandyzowane, z puszki i w syropie, czy napojów słodzonych.
-Wybieraj produkty mleczne naturalne, niesłodzone (pamiętaj, że owocowy dodatek w jogurcie najczęściej zawiera spore ilości cukru i czasem zwiększa jego kaloryczność nawet dwukrotnie).
-Liczy się również technika kulinarna – wybieraj potrawy gotowane, pieczone i duszone, unikaj smażenia, szczególnie w głębokim tłuszczu.
-Ogranicz sól i alkohol.
-Wyrób w sobie nawyk czytania etykiet produktów, na których znajdziesz informacje o tym, jaką ilość cukru oraz soli zawierają.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto