Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Prima Aprilis- historia święta, zwyczaje i obchody za granicą

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Pxhere
Prima Aprilis obchodzony 1 kwietnia jest jednym z najbardziej wyczekiwanych świąt. W ten dzień zwyczajem jest robienie celowych żartów i kawałów rodzinie i przyjaciołom. To święto zbliża się zaś wielkimi krokami.

Historia i pochodzenie
Początki świętowania 1 kwietnia są niejasne. Według jednej z teorii Prima Aprilis wywodzi się z Perskiej tradycji Sizdah Bedar, które to jest świętem radości i solidarności. Początki perskiego święta sięgają 536 r. p.n.e., co czyni je najstarszą, wciąż żywą tradycją. Według innej teorii prima aprilis powiązane jest najpewniej z rzymskim Veneraliami, które łączyły się ze świętem Fortuny Virilis (patronka ludzkich losów, szczęście i nieszczęścia) i tzw. Cerialiami (wyprawianymi ku czci Ceres – patronki wegetacji i urodzaju). W uroczystości Cerealiów obchodzone 19 kwietnia proszono boginię urodzaju — Cererę — o prima aprilis, czyli urodzajny kwiecień. Według innej – ze święta na cześć bożka śmiechu i wesołości, przypadającego na 1 kwietnia, kiedy Rzymianie obchodzili Nowy Rok.

Obecnie pochodzenie Prima Aprilis tłumaczy się wprowadzeniem kalendarza gregoriańskiego w 1582 r. przez papieża Grzegorza XIII. Kiedy wprowadził on nowy kalendarz dla świata chrześcijańskiego, a Nowy Rok zaczął obowiązywać w dniu 1 stycznia, nadal w wielu krajach prezenty noworoczne otrzymywano 1 kwietnia. Mimo zmian byli tacy ludzie, którzy nie słyszeli lub nie wierzyli w zmianę i nadal obchodzili Nowy Rok 1 kwietnia. Inni w tym dniu robili im kawały i nazywali ich „kwietniowymi głupkami”.

Obchody w Polsce
Do Polski prima aprilis zawitał w XVI wieku. W XVII w. polski poeta Wacław Potocki pisał: Prima Aprilis albo najpierwszy dzień kwietnia. Do rozmaitych żartów moda staroletnia.
Współcześnie nie tylko zwykli ludzie, ale również media takie jak stacje radiowe i telewizyjne, gazety oraz portale internetowe podają 1 kwietnia nieprawdziwe wiadomości obok faktów, co niekiedy utrudnia zorientowanie się, które z podanych informacji są prawdziwe. Polskie zwyczaje związane z pierwszym dniem kwietnia nie różnią się od tych, jakie znamy z innych krajów. Jest to dzień pełen radości i zabawy.

Prima Aprilis za granicą
Wielka Brytania
W Wielkiej Brytanii i innych krajach anglojęzycznych 1 kwietnia nazywa się „Dniem Głupców” (April Fools’ Day lub czasami All Fools’ Day). Także i w tych krajach media często podają nieprawdziwe informacje (spreading hoaxes). W „Dzień Głupców” brytyjska telewizja BBC w programie „Panorama” głosem uznanego prezentera Richarda Dimblebya ogłosiła, że dzięki bardzo łagodnej zimie rolnicy z południowej Szwajcarii cieszą się z obfitych zbiorów spaghetti. Mianowicie chodziło o to, że z drzew można zbierać ugotowane spaghetti. Wielu spośród łatwowiernych widzów pytało potem o możliwość posadzenia drzew makaronowych w swoim ogrodzie.

Niemcy
W krajach niemieckojęzycznych na prima aprilis mówi się po prostu „1 kwietnia” (der erste April), a żart, na który wielu pozwala sobie w tym dniu, aby kogoś nabrać (jemanden hereinlegen), to tzw. Aprilscherz.

Francja
We Francji prima aprilis jest nazywany „Dniem Kwietniowej Ryby” (Le jour du poisson d’avril). Symbolem pierwszego kwietnia we Francji została ryba dlatego, że Francuzi dawniej byli bardzo religijni, a początek kwietnia to okres Wielkiego Postu i jednym z niewielu dozwolonych wówczas pokarmów była właśnie ryba. Każdy psikus czy żart tego dnia to właśnie „kwietniowa ryba” (un poisson d’avril). Francuzi płatają sobie wzajemnie figle (faire des canulars), stroją żarty (faire des plaisanteries), a dzieci starają się przyczepić na plecach innych osób papierowe ryby (des poissons de papier). Odkryciu psikusa towarzyszy okrzyk „Poisson d’avril!”.

Hiszpania
W Hiszpanii i krajach hiszpańskojęzycznych prima aprilis obchodzi się 28 grudnia. Jest to tzw. Dzień Niewiniątek (el Día de los Santos Inocentes), katolickie święto (u nas nazywane Dniem Świętych Młodzianków), które jednak bardziej kojarzy się obecnie z płataniem sobie nawzajem figli (hacer bromas) niż z obchodami kościelnymi. Na europejski 1 kwietnia Hiszpanie mówią „el día de las bromas de abril”, ale rzadko sami obchodzą ten dzień.

Szkocja
W Szkocji dzień pierwszego kwietnia nazywany jest Taily Day albo April Gowk, co oznacza ni miej ni więcej tylko – Polowanie na Głupca. Popularnym dowcipem jest prośba do kogoś, by pod zmyślonym pretekstem zaniósł wiadomość do kogoś innego. W liściku ukryty jest napis – Prima Aprilis.

Google i żarty na użytkownikach
Największa internetowa wyszukiwarka Google postanowiła oszukać internautów w 2000 roku. Poinformowała wtedy, że wprowadzi nową technologię, która będzie wykorzystana w zaawansowanej przeglądarce. Mianowicie miała czytać w myślach użytkowników. Wystarczyło patrzeć w czerwono – niebieskie koło, znajdujące się na ekranie, a w myślach powtarzać kluczowe hasło. Po kilku minutach strona przekierowywała do wyników wyszukiwania hasła: „April Fools Day”, czyli Prima Aprilis. Inną żartobliwą propozycją Google było korzystanie z wolniejszego internetu. Miałoby to być lekarstwem na dzisiejszy pośpiech czy brak czasu dla rodziny. Choć to dowcip może dawać do myślenia.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto