Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Problem cukrzycy? - sprawdź, czy dotyczy ciebie!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Pixabay
Trwa metropolitalny program profilaktyki cukrzycy typu 2 #WolniOdCukrzycy. Propozycja skierowana jest do osób w wieku od 18 do 64 lat. Metropolitalna oferta dotyczy miasta i gminy Tczew, ale z bezpłatnych badań mogą także skorzystać mieszkańcy gmin Gniew, Pelplin i Subkowy.

Dla kogo program profilaktyki?
Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Z bezpłatnych badań skorzystać może każdy, choć szczególnie powinny zrobić to osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem.

Na czym polega program?
Program #WolniOdCukrzycy zakłada wczesną identyfikację osób ze stanem przedcukrzycowym, także chorych na cukrzycę kiedy nie daje ona jeszcze objawów. Aby wziąć udział w programie należy wypełnić ankietę FINDRISK, która określa ryzyko zachorowania na cukrzycę typu 2 w ciągu 10 lat. Z bezpłatnego badania przesiewowego będą mogły skorzystać osoby, które po wypełnieniu ankiety uzyskają 12 lub więcej punktów. Wynik badania wskazujący na stan przedcukrzycowy kwalifikuje do udziału w rocznym programie edukacyjnym, który ma na celu wprowadzenie zmian w stylu życia i niedopuszczenie lub opóźnienie rozwinięcia się pełnoobjawowej cukrzycy typu 2. Uczestnicy programu mogą liczyć na konsultacje m.in. diabetologa i dietetyka, a także wezmą udział w zajęciach z fizjoteraputą.

Ankietę FINDRISK można wypełnić online lub na miejscu w placówce medycznej.

- Badania przeprowadza Przychodnia Rogowscy, znajdująca się na ul. Jasia i Małgosi 8/4 w Tczewie. Sprawy dotyczące programu można załatwić w gabinecie nr 7. Gabinet otwarty jest w godzinach od 8:00 do 15:30 od poniedziałku do piątku - informują koordynatorzy tego programu.

Programem objęci są wszyscy mieszkańcy województwa pomorskiego. Dla mieszkańców gmin Gniew, Pelplin i Subkowy program koordynują Szpitale Pomorskie.

- Na terenie naszej metropolii realizowanych jest 6 projektów mających na celu zmniejszenie zachorowalności na cukrzycę. Wartość wszystkich projektów to prawie 9 mln zł, z czego 85% pochodzi z funduszy europejskich. W ramach projektów przeprowadzonych zostanie w sumie 180 tys. ankiet. Na ich podstawie 20 tys. osób skorzysta z bezpłatnych badań profilaktycznych - przekazują Szpitale Pomorskie.

od 7 lat
Wideo

Jakie są najczęstsze przyczyny biegunki u dorosłych?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto