Do badania szczególnie zachęcamy Panie urodzone w 1973 roku, które po raz pierwszy w 2023 roku będą mogły wykonać mammografię w ramach programu. Przypominamy też, że do końca 2023 roku po raz ostatni bez skierowania badanie będą mogły wykonać Panie, które urodziły się w 1954 roku.
W ramach programu NFZ do badania uprawnione są Panie od 50 do 69 lat, ubezpieczone, które spełniają jeden z dwóch warunków:
- nie miały wykonanej mammografii w ciągu ostatnich 24 miesięcy
- lub są w grupie ryzyka (rak piersi w rodzinie u marki, siostry lub córki lub mutacje w obrębie genów BRCA1 lub/i BRCA2) i w roku poprzedzającym otrzymały w ramach realizacji programu pisemne wskazanie do wykonania ponownej mammografii po upływie 12 miesięcy.
Programem nie są objęte Panie, u których wcześniej zdiagnozowano zmiany nowotworowe o charakterze złośliwym w piersi.
- Zachęcamy do regularnych badań i dbania o swoje zdrowie. Mammografia jest najbardziej czułym i specyficznym badaniem w zwalczaniu raka piersi. Pozwala na wykrycie zmian, których nie można zaobserwować podczas samokontroli piersi, a wcześnie wykryty nowotwór umożliwia natychmiastowe, skuteczne leczenie oraz daje niemal 100 % gwarancję powrotu do zdrowia - mówi rzecznik UMiG Gniew.
W przypadku wykrycia nieprawidłowości udział w programie zapewnia szybką ścieżkę diagnostyki i leczenia. Dzięki stałemu monitoringowi usprawniamy kontakt z placówkami prowadzącymi dalszą diagnostykę i przyspieszamy ewentualne konieczne leczenie.
Rejestracja pod nr tel. 58 666 24 44, 22 338 19 60 lub poprzez formularz http://www.mammo.pl/formularz. W celu weryfikacji uprawnień do badania przed połączeniem telefonicznym prosimy przygotować dowód osobisty.
- Na badanie prosimy zabrać ze sobą zdjęcia lub płyty CD z poprzednich mammografii, o ile nie były one wykonane w pracowni LUX MED. Prosimy o stawienie się na badanie w maseczce ochronnej i w czasie wyznaczonym podczas rejestracji - przekazali pracownicy LUX MED.
Rak piersi jest najczęściej rozpoznawanym nowotworem wśród kobiet zarówno w Polsce, jak i na świecie. To złośliwy nowotwór wywodzący się z komórek nabłonkowych gruczołu sutkowego lub przewodów mlecznych. Szacuje się, że w Polsce na tę chorobę zapada ok. 20 tysięcy kobiet rocznie, z których ok. 6 tysięcy umrze.
Aby zmniejszyć ryzyko zachorowania na raka piersi, zaleca się:
- zaprzestanie palenia wyrobów tytoniowych,
- praktykowanie regularnej aktywności fizycznej,
- utrzymanie zdrowej wagi,
- ograniczenie spożycia alkoholu.
Celem profilaktyki wtórnej jest rozpoznanie nowotworów w jak najwcześniejszym stadium zaawansowania. Rak piersi wykryty we wczesnym stadium jest zazwyczaj całkowicie wyleczalny. Wykrycie raka zaawansowanego w obecnych czasach także nie jest wyrokiem, ponieważ medycyna dysponuje terapiami, które znacząco wydłużają życie chorej oraz poprawiają jego jakość.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?