Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Rok 2022 rozpoczyna się we wspaniałym stylu w Fabryce Sztuki!

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
W Tczewskiej Fabryce Sztuk zobaczymy osiemnastowieczne miedzioryty Daniela Chodowieckiego i grafiki Picassa z kolekcji Dariusza Matyjasa, a ponadto kolekcję śląskiej porcelany i wystawę o historii higieny. Te propozycje urzeczywistnią się już niebawem, a tymczasem można zasmakować wielkiej sztuki w Galerii Henryka Kudzio.

Hans Memling, Hieronim Bosch, Rafael Santi, Leonardo da Vinci, Pieter Bruegel czy Jan Vermeer – to tylko niektórzy artyści, z których twórczością będziemy mogli się spotkać za sprawą najnowszej wystawy. Kopie ich obrazów od lat tworzy artysta malarz, grafik, absolwent Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu – Henryk Kudzio. Spacer po galerii wielkich mistrzów malarstwa rozpoczynamy od „Sądu Ostatecznego” Hansa Memlinga (1430-1494).

Tryptyki tworzył też Hieronim Bosch (ok. 1450-1516), nazywany „malarzem diabłów i heretyków”. Jego apokaliptyczne wizje ciągle frapują historyków sztuki. W Galerii Henryka Kudzio zobaczymy kopie „Sądu ostatecznego” i „Kuszenia świętego Antoniego”.

Boschem inspirował się kolejny wielki artysta – Pieter Bruegel (ok. 1525-1569), czego doskonałym przykładem jest obraz „Upadek zbuntowanych aniołów”. Bruegel dał początek dynastii malarskiej. Malowali jego synowie, wnuk i prawnukowie.

W Galerii zobaczymy ponadto kopie obrazów wielkich postaci doby renesansu: Rafaela Santiego (1483-1520) i Leonarda da Vinci (1452-1519).

Martwą naturę w Galerii Henryka Kudzio reprezentują kopie dzieł niderlandzkich malarzy i Caravaggia (1571-1610), który uznawany jest za prekursora tego motywu. Z doświadczeń tego włoskiego malarza korzystał Jan Vermeer (1632-1675) – wprowadził boczne światło i budował przestrzeń za pomocą światła. Charakterystycznym dla Vermeera motywem jest list. Przykład stanowi dzieło „Dziewczyna czytająca list”. Kiedyś uważano, że ten sztandarowy obraz Vermeera namalował… Rembrandt.

od 7 lat
Wideo

Pismak przeciwko oszustom, uwaga na Instagram

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Rok 2022 rozpoczyna się we wspaniałym stylu w Fabryce Sztuki! - Tczew Nasze Miasto

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto