Praktyki kulturowe Kociewiaków mieszkających na terenie gminy Morzeszczyn stanowią ważne i interesujące studium wiedzy o obrzędowości regionu. Ważną częścią tej społeczności są również Górale Orawscy, którzy przybyli na te tereny po II wojnie światowej, tym samym ubogacając kulturowo tereny Pomorza. Tradycjom tym przyjrzał się i opisał Przemysław Kilian, etnolog i historyk, doktorant w Uniwersytecie Gdańskim, który – choć urodzony w Gdańsku – ma korzenie w Nowej Cerkwi i Gętomiu.
Świetlica Domu Strażaka w Nowej Cerkwi zgromadziła nie tylko mieszkanki i mieszkańców Nowej Cerkwi, rodzinę i bliskich autora, ale również regionalistów i badaczy Kociewia.
- Gości powitał Damian Domański, dyrektor Biblioteki – Ośrodka Kultury w Morzeszczynie, zaś rozmowę moderowała etnolożka, Kamila Gillmeister, na co dzień związana zawodowo z tczewską Fabryką Sztuk. Poruszono kwestie praktyczne przeprowadzania badań terenowych, porównywano całoroczne tradycje Kociewiaków i Górali, przyjrzano się również wierzeniom i zabobonom - mówią organizatorzy.
Organizatorami wydarzenia była Biblioteka – Ośrodek Kultury w Morzeszczynie oraz Stowarzyszenie DRABKA.
W czasie spotkania można było nabyć publikację autora, która ukazała się w tym roku w Wydawnictwie Naukowych SCHOLAR w Warszawie. Była też okazja na zdobycie spersonalizowanej dedykacji z autografem.
Z Gwiazdami - Ania Świątczak - zapowiedź
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?