Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer historyczny po Nizinie Opaleńskiej [Zdjęcia]

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Początek jesieni i piękna pogoda to dobra okazja do aktywności na świeżym powietrzu. Gdy dodamy do tego pamiątki historyczne to mamy receptę na udany czasu weekendu. Te wszystkie elementy towarzyszyły podczas „Spaceru historycznego Niziną Opaleńską”, który zorganizowali Zrzeszenie Kaszubsko Pomorskie Koło Opalenie, Centrum Kultury i Biblioteka Publiczna w Gniewie oraz firma „Sokół Trans” z Opalenia.

Widlice to mała kociewska osada, która byłą pierwszym punktem podczas jesiennej wycieczki. W dawnym okresie świetności punkt odpoczynku dla podróżujących barkami, statki wiślanymi. Miejsce ulokowania karczm i restauracji w bukowym lesie.

- Dzisiaj nie pozostało zbyt wiele budowli z okresu świetności, a jedną z nielicznych pozostałości jest cokół obelisku Gottlieba Schmidta. W XIX wieku sprawował funkcję Tajnego Rady Rządu Pruskiego i był odpowiedzialny za uregulowanie dolnego odcinku biegu Wisły. Prace uregulowały bieg rzeki i zakończyły liczne powodzie i wylewy wody. W ramach wdzięczności wystawiono pomnik organizatorowi tych działań. W Widlicach urodził się także Józef Czyżewski. Polski drukarz, wydawca i animator życia polonijnego w Gdańsku w czasach Wolnego Miasta. Jego działalność wydawnicza przyczyniła się do utrzymania polskości na Pomorzu - mówią przedstawiciele Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego.

Kolejnym punktem spaceru była miejscowość Wiosło Małe z punktem widokowym na dolną Wisłę. Opalenie to kolejny przystanek podczas wycieczki. Mała kociewska miejscowość w której do 1929 roku znajdował się most wiślany, który rozebrany został przeniesiony do Torunia. Przewodnikiem po tej lokalnej ojczyźnie był Marek Kordowski miejscowy nauczyciel i odkrywca dziejów Opalenia oraz okolic. Uczestnikami wycieczki byli okoliczny mieszkańcy oraz przybysze z Kwidzynia, Gniewu, członkowie ZKP oddziały Kociewskie z Tczewa i Pelplina.

- W przyszłości podobne inicjatywy będą kontynuowane - zapowiedzieli organizatorzy spaceru.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto