Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacer historyczny po Tczewie pt. „Śladami Niepodległej” [ZDJĘCIA]

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Wiele wydarzeń organizuje się, by uczcić 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Także Zrzeszenie Kaszubsko – Pomorskie oddział Kociewski w Tczewie dołączyło do tych obchodów. Działacze i sympatycy zorganizowali spacer po mieście by odkryć ślady i pamiątki związane z walką o niepodległość naszego kraju.

Wśród uczestników spotkania obecni byli:
Kazimierz Ickiewicz Radny Miasta Tczew,
dr Krzysztof Korda Radny Powiatu Tczewskiego,
Jan Kulas Radny Powiatu Tczewskiego.

Pierwszym etapem spaceru był Cmentarz Nowy przy ulicy 30 Stycznia, gdzie dr Michał Kargul wygłosił referat o walce Polaków o niepodległość w XIX i XX wieku. Liczne powstania, praca organiczna, działalność gospodarcza i spółdzielcza to wizytówki naszych przodków z tamtego okresu. Zebrani oddali także hołd Feliksowi Andrzejowi Pohorskiemu uczestnikowi powstania styczniowego, zesłanemu na Syberię, którego syn inżynier w tczewskiej cukrowni sprowadził do grodu Sambora. Na kolejnej tczewskiej nekropoli o walkach i ważnych wydarzeniach z 1920 przypomniał Leszek Muszczyński. Jedną z nich jest wkroczenie generała Józefa Hallera do Tczewa. Przy kamieniu poświęconemu Józefowi Piłsudskiemu wspominano ojców polskiej niepodległości ( Wincenty Witos, Roman Dmowski, Ignacy Daszyński, Ignacy Paderewski, Józef Piłsudski, Wojciech Korfanty). Jakub Borkowicz wspomniał także o pomorskich i wielkopolskich bohaterach. Antonim Abrahamie, którego nazywano „królem Kaszub” uczestniku konferencji wersalskiej na której apelował o włączenie Pomorza do Polski. Stefan Łaszewski pierwszy pomorski wojewoda wybrany na ten urząd 100. lat temu w 1919, czy Wiktor Pniewski dzielny pilot, którego loty i bombardowania niemieckich miasteczek siały strach i trwogę wśród szeregów wroga. W Miejskiej Bibliotece Publicznej dyrektor placówki dr Krzysztof Korda przedstawiał sytuację w Tczewie w latach 1918 – 1920. Zaprosił także wszystkich na wystawę przygotowaną przez bibliotekę pt. „Tczew 1920. Droga do Niepodległości”. Historyczny spacer zakończył się pod murami kościoła Podwyższenia Krzyża Świętego, gdzie Jan Kulas opowiedział o wielkiej roli w szerzeniu polskości i patriotyzmu przez tczewskich księży takich jak Aleksander Kupczyński.

Wszyscy uczestnicy spotkania zgodnie stwierdzili, iż należy kontynuować takie formy powiększania wiedzy o lokalnej ojczyźnie, a także pamięć o polskich świętach narodowych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto