Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Spacerkiem po zakamarkach Parku Miejskiego w Tczewie

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Liczący już 122 lata Park Miejski w Tczewie, to nie tylko „zielone płuca” miasta, ale i zabytek wpisany do rejestru. Na tym jednak walory tego miejsca się kończą. Parafrazując - im głębiej w park, tym więcej chaszczy. W ostatnim czasie pomalowano jedynie na brązowo ławki. Zadbana jest zewnętrzna część Parku od strony ul Bałdowskiej oraz tzw. mały park przy ul. Parkowej. Dalej - co prawda nie jest źle, ale też i nie tak sielankowo...

W 2017 roku Park Miejski w Tczewie wpisany został do rejestru zabytków. Wnioskowało o to stowarzyszenie Ruch Inicjatyw Obywatelskich Tczewa, które w 2016 roku przygotowało społeczną koncepcję rewitalizacji parku, powstałą jako odpowiedź do nieaktualnych planów władz miasta, aby część parku wydzierżawić prywatnemu przedsiębiorcy. Chodziło wówczas o stworzenie przez tego dzierżawcę np. parku linowego. Obecna koncepcja jest kompromisem między założeniami urzędu a społecznej strony tej inicjatywy.

- Tczewski park jest bardzo zaniedbany - mówi Łukasz Brządkowski z Dawnego Tczewa. - Udało się go uratować przed pomysłem wstawienia plastikowych dinozaurów, budek z hotdogami i odgrodzenia murem najpiękniejszej jego części. Razem z Urzędem Miejskim stworzyliśmy koncepcje rewitalizacji, ale od tego czasu - niestety - niewiele się wydarzyło. Obecnie trwają prace przygotowawcze do projektu rewitalizacji, ale ich tempo jest bardzo wolne. Kilka tygodni temu ławki parkowe zostały przemalowane i odkopano zapomniane alejki, co pokazuje że nawet niewielkie prace mogą pozytywnie wpłynąć na wygląd parku. Wystarczy tylko robić to regularnie.

Jakie działania podejmuje tczewski magistrat?
- W tym roku realizujemy prace związane z przygotowaniem dokumentacji zagospodarowania i rewaloryzacji Parku Miejskiego - informuje Małgorzata Mykowska, rzeczniczka Urzędu Miejskiego w Tczewie. - W zeszłym roku została wykonana pierwsza część inwentaryzacji zieleni. W bieżącym roku kończymy drugą część inwentaryzacji. Do końca 2020 roku planujemy również wykonanie koncepcji zagospodarowania i rewaloryzacji parku, uzgodnionej z Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. Zgodnie z wieloletnią prognozą finansową (WPF), pełna dokumentacja powinna być wykonana do 2022 r.

Wróćmy na chwilę jeszcze do 2017 roku i decyzji o wpisie parku do rejestru zabytków.

- Park Miejski w Tczewie posiada dużą wartość historyczno - naukową jako materialne świadectwo przestrzennego i kulturalnego rozwoju miasta - wskazała w decyzji o wpisie do rejestru Dorota Szmyt, zastępca pomorskiego wojewódzkiego konserwatora zabytków. - Stanowi niezwykle istotny element jego układu urbanistycznego. Jako największe założenie zieleni przeznaczonej do powszechnego użytkowania, jest jednym z podstawowych obszarów rekreacji dla tczewian od przełomu XIX i XX w. aż do chwili obecnej. Jest także jednym z największych miejskich zespołów parkowych północnej Polski. Podkreślić należy także jego wyjątkową malowniczość wynikającą z ukształtowania terenu i bogatej szaty roślinnej. Stanowi zasadniczy element krajobrazowy dla ciągów widokowych otaczających go ulic i położonej w pobliżu zabudowy mieszkalnej.

Warto przypomnieć, że analiza dendrochronologiczna wykazała, iż prawie połowa zinwentaryzowanych drzew posadzona została przed 1939 r., a część drzewostanu liczy ponad 120 lat. Są wśród nich trzy pomniki przyrody - lipa amerykańska i dwa buki zwyczajne odmiany purpurowej. Roślinność jest schronieniem dla 39 gatunków ptaków, które gniazdują w parku, a także dla chronionych owadów i nietoperzy.

Ciekawostką jest fakt, że do rejestru zabytków wpisano również powstały tuż przed I wojną światową szalet, stojący przy wejściu do parku od strony ronda przed Wieżą Ciśnień. Z biegiem lat i ten „przybytek” zaczyna pokrywać się „patyną”...

Na zdjęciach zobaczą Państwo Park nam współczesny oraz zdjęcia archiwalne, które użyczyło nam stowarzyszenie Dawny Tczew.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto