Sporty siłowe. Kociewiacy w mistrzostwach Europy

Zbigniew Brucki
Tczewianin Józef Bejgrowicz po raz siódmy został mistrzem Europy w trójboju siłowym.

Trzy medale przywieźli kociewscy sportowcy z mistrzostw Europy w trójboju siłowym i wyciskaniu sztangi w leżeniu. Złote wywalczyli tczewianin Józef Bejgrowicz i Piotr Herold ze Zblewa. Brat tego ostatniego, Arkadiusz wrócił z brązowym krążkiem.

Józef Bejgrowicz, tczewski multimedalista sportów siłowych, wielokrotny mistrz Polski, Europy i świata, przez ostatnie pięć lat borykał się z kontuzją barku. W końcu - w tym roku - poddał się operacji i po kilkutygodniowej rekonwalescencji pojechał do Austrii na mistrzostwa Europy i wrócił ze złotym medalem. W austriackiej miejscowości Krems Bejgrowicz, zawodnik Klubu Sportów Siłowych przy Spółdzielni Mieszkaniowej w Tczewie, w swojej grupie wiekowej masters, kategorii wagowej do 82,5 kg w trójboju siłowym miał pięciu rywali. Tytuł mistrza Europy zdobył wynikiem 580 kg. Na rezultat ten złożyły się: 210 kg w przysiadzie ze sztangą na barkach, 130 kg w wyciskaniu na ławce i 240 kg w tzw. martwym ciągu. Wszystkie te osiągnięcia tczewskiego zawodnika są nowymi rekordami Europy w tej kategorii wiekowej (M 50).
- Po pięcioletniej przerwie w startach to mój siódmy tytuł mistrza Europy - mówi Józef Bejgrowicz. - Nie miał bym okazji go wywalczyć, gdyby nie pomoc Mirosława Augustyna w dofinansowaniu kosztów wyjazdu. Serdecznie mu za to dziękuję.
Bracia Heroldowie ze Zblewa startowali w wyciskaniu sztangi na ławce. Piotr złoty medal zdobył w kategorii junior rezultatem 205 kg. Arkadiusz wśród seniorów brąz wywalczył wynikiem 210 kg.