Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprawcy zniszczenia mienia w Tczewie zatrzymani

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Straż Miejska
Tczewscy strażnicy miejscy zatrzymali sprawców zniszczenia mienia. Do zdarzenia doszło 18 grudnia ok. godz. 16:30, kiedy to dyżurny zaobserwował, jak dwóch nieletnich dopuściło się aktu wandalizmu, kopiąc w szybę balustrady, powodując jej wybicie. Na miejsce niezwłocznie skierowano patrol. Strażnicy odnaleźli i zatrzymali sprawców, którzy przyznali się do zarzucanego im czynu.

Koszty związane z naprawą szklanego przęsła wyniosą około 600 zł. Z uwagi na wiek sprawców w całości zostaną pokryte przez rodziców chłopców.

- Zwracamy się z apelem do wszystkich mieszkańców o reagowanie na wszelkie przejawy wandalizmu, do których dochodzi na terenie naszego miasta i powiadomienie odpowiednich służb. To także od naszej zbiorowej reakcji zależy przestrzeganie właściwych norm społecznych i ograniczenie niszczenia mienia publicznego w przyszłości - apeluję Straż Miejska w Tczewie.

Wiek a odpowiedzialność

Zgodnie z prawem (art. 426 Kodeksu Cywilnego) osoby małoletnie, które nie ukończyły jeszcze 13 lat, nie ponoszą odpowiedzialności za swoje czyny. Wynika to z przeświadczenia, że są one zbyt niedojrzałe psychicznie, by można było im poczytać winę. Granica wiekowa wiąże się ściśle z chwilą popełnienia czynu, a zatem zasada zwolnienia z odpowiedzialności obowiązuje również wówczas gdy nieletni w dniu wydania wyroku przez sąd ma już więcej niż 13 lat.

Odpowiedzialność odszkodowawcza

W takiej sytuacji zgodnie z art. 427 Kodeksu Cywilnego obowiązek naprawienia wyrządzonej przez nieletniego szkody spada na jego opiekuna, zarówno ustawowego jak i umownego. I to on ponosi odpowiedzialność odszkodowawczą.

By odszkodowanie zostało zasądzone poszkodowany musi jednak wykazać szkodę oraz udowodnić związek zachodzący pomiędzy sprawcą a wyrządzoną szkodą.

Wykluczenia

Wyrządzenie szkody przez małoletniego nie musi automatycznie oznaczać przeniesienia winy na jego rodziców. Do sytuacji, w których opiekun nie poniesie odpowiedzialności za czyny swojego dziecka, możemy zaliczyć następujące przypadki:

  • Opiekun wypełnił swoją rolę należycie, a zatem szkoda wyrządzona przez małoletniego nie wynika z jego zaniedbania.
  • Działanie dziecka nie było sprzeczne z prawem, czyli małoletni działał w swojej obronie czy też w stanie wyższej konieczności.
  • Dziecko przebywało w szkole lub w innej instytucji i znajdowało się pod opieką nauczyciela lub innych wyznaczonych osób.
  • Dziecko przebywało na kolonii i znajdowało się pod opieką wychowawcy.
  • Dziecko znajdowało się pod nadzorem opiekuna umownego. Opiekunem umownym może być sąsiadka, która w oparciu o niepisaną umowę zgodziła się zająć dzieckiem, czy też wynajęta opiekunka do dziecka.
  • Rodzic został pozbawiony praw rodzicielskich, a jego dziecko przebywa pod opieką małżonka, znajduje się w rodzinie zastępczej lub domu dziecka.
  • Na mocy wyroku sądowego rodzic ma ograniczone prawa, a dziecko w chwili popełnienia czynu znajdowało się pod opieką współmałżonka.
  • Rodzice lub opiekunowie znajdują się w trudnej sytuacji finansowej i nie są w stanie pokryć wyrządzonych przez nieletniego szkód.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto