Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Sprzedawali podróbki na targowisku teraz grożą im 2 lata pozbawienia wolności

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
10 sierpnia br. policjanci z Komisariatu Policji w Pelplinie prowadzili działania w sprawie przestępczości związanej z wprowadzaniem do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi na miejscowym targowisku. Mundurowi zatrzymali w tej sprawie 4 obywateli Bułgarii oraz zabezpieczyli ponad 1000 sztuk podrobionej odzieży. Dwóch mężczyzn oraz dwie kobiety usłyszeli w tych sprawach łącznie 40 zarzutów. Za to przestępstwo grozi im do 2 lat pozbawienia wolności.

W minioną środę tj. 10 sierpnia br. policjanci z Komisariatu Policji w Pelplinie prowadzili działania w sprawie przestępczości związanej z wprowadzaniem do obrotu towarów z podrobionymi znakami towarowymi na miejscowym targowisku.

- Efektem pracy mundurowych było zatrzymanie 4 obywateli Bułgarii, dwóch kobiet w wieku 54 i 39 lat oraz dwóch mężczyzn w wieku 41 i 39 lat. Stróże prawa podczas działań zabezpieczyli ponad 1000 sztuk odzieży z podrobionymi znakami towarowymi. Zatrzymane osoby trafiły do policyjnego aresztu. Następnego dnia śledczy przedstawili im łącznie 40 zarzutów dotyczących wprowadzania do obrotu podrobionej odzieży - przekazał KPP w Tczewie.

Handel podróbkami, a tym samym naruszenie prawa do znaku towarowego, wiąże się natomiast z dwoma rodzajami odpowiedzialności. Po pierwsze osoba, której prawo ochronne na znak towarowy zostało naruszone, może żądać zaniechania naruszeń, wydania bezpodstawnie uzyskanej korzyści i naprawnienia wyrządzonej w związku z tym szkody. Co więcej, zgodnie z ustawą Prawo własności przemysłowej tego rodzaju praktyki mogą być uznane za przestępstwo.

Do 2007 roku za sprzedaż podróbek odpowiadała tylko osoba, która po raz pierwszy wprowadzała je do obrotu lub w tym celu je wyrabiała.

Od 2007 roku jednak art. 305 ustawy Prawo własności przemysłowej zmieniał się kilkukrotnie. Obecnie zgodnie z jego brzmieniem odpowiedzialność ponosi osoba, która w celu wprowadzenia do obrotu oznacza towary podrobionym znakiem towarowym, w tym podrobionym znakiem towarowym Unii Europejskiej, zarejestrowanym znakiem towarowym lub znakiem towarowym Unii Europejskiej, którego nie ma prawa używać.Przestępstwo popełnia także osoba dokonująca obrotu towarami oznaczonymi takimi znakami.

Jeszcze surowszą karę przewidziano dla osoby, która z takiego przestępstwa uczyniła sobie stałe źródło dochodu albo popełniła je w odniesieniu do towaru o znacznej wartości. W takiej sytuacji grozi jej pozbawienie wolności od 6 miesięcy do 5 lat.

Za to przestępstwo grozi kara do 2 lat pozbawienia wolności. O dalszym losie zatrzymanych zadecyduje sąd.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto