Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Starogardzkie Centrum Pomocy Dzieciom prowadzone przez Fundację Dajemy Dzieciom Siłę pomaga rodzinom w powiecie tczewskim

Jagoda Kicka
Jagoda Kicka
materiały prasowe/Edyta Lichy
W ostatnim tygodniu czerwca odbyło się uroczyste otwarcie nowego piętra Centrum Pomocy Dzieciom Fundacji Dajemy Dzieciom Siłę w Starogardzie Gdańskim. Od początku tego roku organizacja pomaga także rodzinom w powiecie tczewskim – teraz to wsparcie stanie się jeszcze skuteczniejsze.

Centrum Pomocy Dzieciom działa w Starogardzie od września 2017 roku, w tej chwili ma pod stałą opieką około 100 rodzin. Placówka skupia się głównie na wsparciu dzieci pokrzywdzonych przemocą i wykorzystywaniem seksualnym, również tych, które uczestniczą w procedurach sądowych (zarówno karnych, jak i prowadzonych przez sąd rodzinny). Każda rodzina trafiająca do starogardzkiego Centrum może liczyć na kompleksową, profesjonalną, interdyscyplinarną i nieodpłatną pomoc.

Solidarność na Pomorzu

Starogardzkie Centrum Pomocy Dzieciom od momentu powstania mieści się w Hali Miejskiej przy ulicy Hallera 19a. Dotychczas zajmowało 180 mkw. na drugim piętrze budynku, teraz metraż wzrośnie dwukrotnie, ponieważ Urząd Miasta wydzierżawił placówce część następnej kondygnacji.

Koordynatorka CPD Aurelia Jankowska podkreśla, że prace remontowe nie zostałyby sfinalizowane tak szybko, gdyby nie wsparcie prezydenta miasta oraz lokalnych przedsiębiorstw, zwłaszcza firm Polpharma i IQ, oraz sieci IKEA i Ingka.

- Jestem bardzo wdzięczna wszystkim przedsiębiorstwom oraz mieszkańcom Starogardu i okolic za zaangażowanie w zbieranie funduszy oraz samodzielne wpłaty. Cieszę się, że jednakowo rozumiemy cel działania CPD, jakim jest stworzenie bezpiecznego miejsca dla dzieci pokrzywdzonych przemocą i ich rodzin – mówi Aurelia Jankowska.

Pomoc dla powiatu tczewskiego

W wyniku remontu powstało sześć nowych pokoi do terapii indywidualnej (dotychczas takich pomieszczeń było w Centrum trzy). Wszystkie wyposażono i zaaranżowano z myślą o podopiecznych w różnym wieku – inaczej wygląda przestrzeń przygotowana dla nastolatka, inaczej dla kilkulatka. Więcej miejsca dla czynienia dobra w starogardzkim CPD to świetna wiadomość również z punktu widzenia mieszkańców Tczewa i okolic.

- Od początku tego roku mamy podpisaną umowę z powiatem tczewskim na objęcie wsparciem zamieszkałych tam dzieci w pieczy zastępczej oraz ich rodzin. Dzięki nowym pomieszczeniom, które pozyskaliśmy, możemy prowadzić równoległą pracę z sześcioma osobami równocześnie. Dla naszych podopiecznych dojeżdżających na terapię do Starogardu będzie to znacznym ułatwieniem. Na przykład terapia każdego z członków czteroosobowej rodziny może się odbywać w tym samym czasie (rzecz jasna w różnych pomieszczeniach), tak aby nie było konieczności dojeżdżania na zajęcia kilka razy w tygodniu – wyjaśnia Aurelia Jankowska.

Idzie nowe

Na nowym piętrze powstały także dwie przestronne sale, w których będą prowadzone zajęcia terapii grupowej oraz szkolenia.

- Bardzo brakowało tego typu przestrzeni w naszym Centrum i ogromnie się cieszymy, że teraz możemy zainicjować nowe warsztaty i w pełni wykorzystać umiejętności terapeutyczne naszych specjalistów. Już wkrótce startujemy z programem Lighthouse przeznaczonym dla rodziców z grupy zwiększonego ryzyka krzywdzenia dzieci (np. z rodzin objętych procedurą Niebieskiej Karty). Na spotkaniach będą się uczyli lepiej rozumieć zachowania swoich dzieci oraz traktować je z uważnością i ciekawością. Zajęcia dla kilkunastu osób poprowadzę wspólnie z moją koleżanką Anną Breską, psycholożką. Obie zostałyśmy przeszkolone przez specjalistów z Anna Freud Centre w Londynie jako trenerki tego nowatorskiego programu – mówi psycholog Marta Mosińska z CPD w Starogardzie.

Inna nowa propozycja Centrum to terapia metodą Trauma Focused. Polega ona na prowadzeniu w tym samym czasie dwóch równoległych grup dla dzieci i ich rodziców, z elementami wspólnych zajęć. Do udziału zaproszone są szczególnie dzieci po przebytej traumie, doświadczające zespołu stresu pourazowego oraz ich rodzice lub opiekunowie, którzy będą mogli lepiej zrozumieć istotę procesu leczenia oraz go wzmacniać.

Z kolei niezmiennym od lat obszarem działalności Centrów Pomocy Dzieciom jest organizowanie tak zwanych przyjaznych przesłuchań. Celem jest to, aby w jak największym stopniu oszczędzić stresu dzieciom pokrzywdzonym przestępstwem, ograniczyć konieczność kilkukrotnego składania przez nie zeznań przed wieloma różnymi osobami oraz zapobiec wtórnej wiktymizacji tych dzieci. Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę stwarza bezpieczne i przyjazne warunki do przeprowadzania tego typu spotkań oraz stara się przygotowywać do nich dzieci i ich rodziców, a także organizować szkolenia na ten temat dla przedstawicieli wymiaru sprawiedliwości.

Sieć Centrów Pomocy Dzieciom działa w kilku miastach w Polsce: Warszawie, Gdańsku, Starogardzie Gdańskim, Białymstoku i Głogowie.
Pełna lista darczyńców, którzy wsparli remont CPD w Starogardzie Gdańskim, dostępna jest na stronie: fdds.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gniew.naszemiasto.pl Nasze Miasto