Z bezpłatnych badań skorzystać mogą osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy realizowany jest w 6 powiatach Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot.
Na czym polega program i jak z niego skorzystać?
W metropolitalnym programie #WolniOdCukrzycy chodzi o jak najszybszą identyfikację osób ze stanem przed cukrzycowym, także chorych na cukrzycę, kiedy nie daje ona jeszcze żadnych objawów. Aby zakwalifikować się do programu - należy wypełnić ankietę FINDRISK. Jeśli wskaże ona 12 punktów lub więcej - taka osoba kierowana jest na dodatkowe badania krwi. Na podstawie wyników lekarz określi dalsze postępowanie. Część pacjentów uczestniczących w programie skorzysta z porad specjalistów.
Dietetyk podpowie, jak prawidłowo komponować dietę, a fizjoterapeuta wskaże rodzaj aktywności fizycznej jest odpowiedni do stanu zdrowia pacjenta.
Projekt polega na przeprowadzeniu procesu interwencji zdrowotnej celem zmniejszenia zachorowalności na cukrzycę typu 2 mieszkańców.
Projekt odpowiada na następujące problemy występujące wśród mieszkańców tj.:
- wysokie wskaźniki zachorowalności na cukrzycę typu 2,
- niezdrowy styl życia,
- niska dostępność i jakość programów profilaktycznych dotyczących cukrzycy typu 2.
Zrealizowany zostanie w kilku wzajemnie powiązanych etapach, w tym m.in. polegać będzie na:
- kwalifikacji osób obciążonych ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 -wstępna ocena kryteriów włączenia do działań edukacyjnych przy pomocy ankiety FINDRISK,
- przeprowadzeniu badań OGTT, czyli badanie krzywej cukrzycowej (badanie trwa ok. 2 godziny i wymaga dwukrotnego pobrania krwi) lub FPG czyli tzw. glikemia na czczo (krótsze badanie, wymaga jednorazowego pobrania krwi); badania te posłużą identyfikacji osób z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym,
- przeprowadzeniu programu edukacyjnego w formie złożonego procesu interwencji medyczno-behawioralno-edukacyjnych realizowanych przez interdyscyplinarny zespół specjalistów, również w formie elektronicznej.
Zaplanowane działania w ramach projektu:
- przekazanie materiałów informacyjnych dla pacjentów,
- prowadzenie Punktu Informacji Diabetologicznej, w którym pacjent uzyska podstawowe informacje o możliwościach zapobiegania cukrzycy, a także pomoc przy wypełnianiu ankiety FINDRISK ,
- kwalifikacja do projektu:
- badania OGTT lub FPG,
- badania pielęgniarskie wstępne obejmujące pomiary antropometryczne, założenie karty pacjenta, umówienie działania w ramach programu edukacyjnego, program edukacyjny obejmuje: konsultacje indywidualne
- 3 wizyty indywidualne dla każdego uczestnika dot. analizy zachowań żywieniowych i obejmujących wykonanie pomiarów antropometrycznych, szkolenia grupowe, zajęcia sportowe indywidualne lub grupowe, część pacjentów otrzyma ponadto karnety na basen i dwutygodniową dietę „pudełkową”
Badanie OGTT jest rekomendowane w ramach projektu. Jest ono dokładniejsze, jednak trwa dłużej i pacjent ma prawo z niego zrezygnować.
Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?