Stop Cukrzycy - program profilaktyki cukrzycy typu 2 na terenie powiatu tczewskiego

Jakub Staniszewski
Jakub Staniszewski
Pixabay
Sprawdź czy jesteś zagrożony cukrzycą typu 2. Jeżeli wstępne badania okażą się niepokojące – zupełnie za darmo weźmiesz udział w rocznym programie edukacyjnym.

Z bezpłatnych badań skorzystać mogą osoby w wieku 18-64, aktywne zawodowo, będące w grupie podwyższonego ryzyka, czyli z nadwagą, chorobami serca i nadciśnieniem. Cukrzyca typu 2 jest jedną z tzw. chorób cywilizacyjnych, której przyczynami są m.in. otyłość, siedzący tryb życia czy zła dieta. Szacuje się, że w Polsce cukrzycą dotkniętych jest 9,5 proc. populacji, czyli ponad 3,5 miliona osób, z których co czwarta nie ma świadomości choroby. Metropolitalny Program Profilaktyki Cukrzycy realizowany jest w 6 powiatach Metropolii Gdańsk-Gdynia-Sopot.

Na czym polega program i jak z niego skorzystać?

W metropolitalnym programie #WolniOdCukrzycy chodzi o jak najszybszą identyfikację osób ze stanem przed cukrzycowym, także chorych na cukrzycę, kiedy nie daje ona jeszcze żadnych objawów. Aby zakwalifikować się do programu - należy wypełnić ankietę FINDRISK. Jeśli wskaże ona 12 punktów lub więcej - taka osoba kierowana jest na dodatkowe badania krwi. Na podstawie wyników lekarz określi dalsze postępowanie. Część pacjentów uczestniczących w programie skorzysta z porad specjalistów.

Dietetyk podpowie, jak prawidłowo komponować dietę, a fizjoterapeuta wskaże rodzaj aktywności fizycznej jest odpowiedni do stanu zdrowia pacjenta.

Projekt polega na przeprowadzeniu procesu interwencji zdrowotnej celem zmniejszenia zachorowalności na cukrzycę typu 2 mieszkańców.

Projekt odpowiada na następujące problemy występujące wśród mieszkańców tj.:

  • wysokie wskaźniki zachorowalności na cukrzycę typu 2,
  • niezdrowy styl życia,
  • niska dostępność i jakość programów profilaktycznych dotyczących cukrzycy typu 2.

Zrealizowany zostanie w kilku wzajemnie powiązanych etapach, w tym m.in. polegać będzie na:

  • kwalifikacji osób obciążonych ryzykiem zachorowania na cukrzycę typu 2 -wstępna ocena kryteriów włączenia do działań edukacyjnych przy pomocy ankiety FINDRISK,
  • przeprowadzeniu badań OGTT, czyli badanie krzywej cukrzycowej (badanie trwa ok. 2 godziny i wymaga dwukrotnego pobrania krwi) lub FPG czyli tzw. glikemia na czczo (krótsze badanie, wymaga jednorazowego pobrania krwi); badania te posłużą identyfikacji osób z cukrzycą lub stanem przedcukrzycowym,
  • przeprowadzeniu programu edukacyjnego w formie złożonego procesu interwencji medyczno-behawioralno-edukacyjnych realizowanych przez interdyscyplinarny zespół specjalistów, również w formie elektronicznej.

Zaplanowane działania w ramach projektu:

  • przekazanie materiałów informacyjnych dla pacjentów,
  • prowadzenie Punktu Informacji Diabetologicznej, w którym pacjent uzyska podstawowe informacje o możliwościach zapobiegania cukrzycy, a także pomoc przy wypełnianiu ankiety FINDRISK ,
  • kwalifikacja do projektu:

- badania OGTT lub FPG,
- badania pielęgniarskie wstępne obejmujące pomiary antropometryczne, założenie karty pacjenta, umówienie działania w ramach programu edukacyjnego, program edukacyjny obejmuje: konsultacje indywidualne
- 3 wizyty indywidualne dla każdego uczestnika dot. analizy zachowań żywieniowych i obejmujących wykonanie pomiarów antropometrycznych, szkolenia grupowe, zajęcia sportowe indywidualne lub grupowe, część pacjentów otrzyma ponadto karnety na basen i dwutygodniową dietę „pudełkową”

Badanie OGTT jest rekomendowane w ramach projektu. Jest ono dokładniejsze, jednak trwa dłużej i pacjent ma prawo z niego zrezygnować.

Botoks 2.0? Naukowcy potwierdzają

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto
Dodaj ogłoszenie