MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Studenckim okiem

(toro)
Przez ponad tydzień powstało kilkadziesiąt szkiców i rysunków prezentujących ciekawe i charakterystyczne miejsca Siwiałki. Fot. Tomasz Rogalski
Przez ponad tydzień powstało kilkadziesiąt szkiców i rysunków prezentujących ciekawe i charakterystyczne miejsca Siwiałki. Fot. Tomasz Rogalski
Analiza krajobrazu lokalnego, koncepcje zagospodarowania wybranych fragmentów wsi i aranżacja kąpieliska, to tylko niektóre z zadań wykonanych przez studentów architektury Politechniki Gdańskiej, którzy przebywali na ...

Analiza krajobrazu lokalnego, koncepcje zagospodarowania wybranych fragmentów wsi i aranżacja kąpieliska, to tylko niektóre z zadań wykonanych przez studentów architektury Politechniki Gdańskiej, którzy przebywali na praktykach w Siwiałce.

- Studenci zbierali materiały do pracy w kolejnym semestrze - powiedziała nam Anna Awtuch, opiekunka grupy. - Na miejscu zapoznawali się z problemami architektonicznymi wsi, mieli możliwość porównania swoich wyobrażeń z rzeczywistością. Praca na "żywym organizmie" daje o wiele więcej niż teoretyczne zgłębianie tematu. Jest jeszcze jeden ważny aspekt tych praktyk. Studenci pozostawiają mieszkańcom materiał wyjściowy do opracowania i wprowadzenia zmian w wyglądzie swojej miejscowości.

Przez ponad tydzień powstało kilkadziesiąt szkiców i rysunków prezentujących ciekawe i charakterystyczne miejsca Siwiałki. Obecnie mieszkańcy mają okazję obejrzeć wszystkie prace na specjalnej wystawie w świetlicy wiejskiej. Zapoznać się więc można więc ze studencką wizją okolic remizy strażackiej, proponowaną małą architekturą wokół kąpieliska, zagospodarowaniem skwerków zieleni oraz niektórych budynków.

- Studenci wykonali kawał dobrej roboty - stwierdził Zbigniew Dawid z Siwiałki. - Mamy teraz czas na przemyślenie ich koncepcji i być może w najbliższym czasie zrealizujemy w praktyce to co powstało na papierze. Przystąpiliśmy w tym roku do Pomorskiego Programu Odnowy Wsi i w jego ramach postaramy się wykonać jakiś projekt. Udaje się nam angażować w te działania coraz więcej mieszkańców, co zwiększa powodzenie całego przedsięwzięcia.

Studenci byli mile zaskoczeni gościnnością i serdecznością, z jaką się spotkali. Zgodnie twierdzili, że pracowało się im dobrze w Siwiałce i liczą, że ich prace znajdą uznanie w oczach mieszkańców.
Taka współpraca przynosi korzyści obu stronom. Studenci zbierają materiały do opracowań i zdobywaja doświadczenie, a mieszkańcy zyskują nowe, świeże spojrzenie na swoją miejscowość.

Nie po raz pierwszy

Stanisław Połom
wójt gminy Starogard Gd.

- Nie jest to pierwszy przypadek współpracy gminy ze studentami wydziału architektury. Po raz pierwszy przebywali oni trzy lata temu w Suminie, dokąd zaprosił ich Marian Firgon. Miejscowość tę odwiedzają co roku, a niektóre z ich projektów już zostały tam zrealizowane. Od 10 października kolejna grupa z Politechniki Gdańskiej odbywać będzie praktyki, tym razem w Dąbrówce.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Seria pożarów Premier reaguje

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto