Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Świąteczne Uwielbienie w tczewskiej farze na pożegnanie okresu Bożego Narodzenia

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Parafia Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie pragnie z mieszkańcami nie tylko "pożegnać” okres Bożego Narodzenia i czas śpiewania kolęd, ale także uczcić Święto miasta Tczewa.

Z tej okazji parafia przygotowała Świąteczne Uwielbienie, które poprowadzi chór No Saints z Gdańska. Będzie można usłyszeć tradycyjne kolędy w nietuzinkowych aranżacjach, ale także repertuar z autorskiej, świątecznej płyty chóru zatytułowanej "Ten jeden dzień”.

Co więcej, całe uwielbienie będzie nagrane i zarejestrowane, aby później być dostępnym w formie cegiełki przeznaczonej na renowację farnych organów. Dzięki temu również, jeżeli ktoś nie będzie mógł pojawić się, albo zwyczajnie będzie się obawiał uczestnictwa z powodu pandemii, nic go nie ominie.

Patronat Honorowy – Prezydent Miasta Tczewa Mirosław Pobłocki
Sponsor Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie

Kościół Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie
31.01.2021 g. 19:00

Wstęp wolny. Przy zachowaniu wszelkich zasad sanitarnych.

Przypomnijmy, choć sam instrument w kościele pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie nie jest najstarszym w grodzie Sambora, to wiąże się z nim interesująca historia. Szafa organowa oraz prospekt mają już 150 lat i są autorstwem znanego organmistrza Augusta Terletzkiego z Elbląga.

Organy z kościoła farnego są instrumentem współczesnym z 1986 roku, jednak ich historia sięga roku 1870 – mówi Mateusz Kotwica, organista w tczewskiej parafii. - Prospekt organów był jednym z kilku standardowych kompozycji braci Terletzkich - Augusta i Maxa. Identyczny, jak w Tczewie, prospekt posiadają organy Maxa Terletzkiego, które powstały w 1878 r. w katedrze świętych Janów w Toruniu oraz w dużo mniejszej skali w kościele seminaryjnym (Kaplicy Św. Barbary w Seminarium Duchownym) w Pelplinie.

Organiście udało się uruchomić stary instrument. Niestety, to co usłyszał, nie zachwyciło go. Przez długi czas farne organy nie były użytkowane. To wynikało z tego, że usterek było bardzo dużo, w związku z tym nie dało się ich użytkować do Liturgii. Instrument jest mocno zabrudzony, a traktura pracuje bardzo opornie. Jakiekolwiek strojenie w tym momencie jest bezsensowne. Oprócz tego bardzo dużo dźwięków nie gra, bo są pozrywane abstrakty. Trzeba wszystko rozebrać, wyczyścić i oczywiście, to co jest zepsute naprawić.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto