MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tabakę także ksiądz zażywał

SEBASTIAN DADACZYŃSKI
Okładka książki "Tabaka na Kaszubach i Kociewiu".
Okładka książki "Tabaka na Kaszubach i Kociewiu".
Tabaka na Kaszubach i Kociewiu - taki tytuł nosi książka Jerzego Zająca i Edwarda Zimmermanna, pasjonatów kultury ludowej obu regionów. Publikacja powstała po wieloletnich badaniach w terenie i licznych rozmowach ...

Tabaka na Kaszubach i Kociewiu - taki tytuł nosi książka Jerzego Zająca i Edwarda Zimmermanna, pasjonatów kultury ludowej obu regionów. Publikacja powstała po wieloletnich badaniach w terenie i licznych rozmowach autorów z tabacznikami i rogarzami.

Książka ma 180 stron i podzielona jest na część tekstową oraz albumową. Publikacja zawiera przede wszystkim niepublikowane lub mało znane materiały i wspaniałe fotografie. W omawianej pracy znajduje się ogromna wiedza na temat obyczaju zażywania tabaki na Pomorzu.
- Ukazanie się tej książki jest owocem naszych wieloletnich zainteresowań kulturą Kaszub i Kociewia, której istotną część stanowi zwyczaj zażywania tabaki - mówią autorzy. - Mimo dużej popularności temat ten nie doczekał się dotąd żadnej publikacji książkowej czy albumowej.
Co ciekawe, w książce Jerzego Zająca i Edwarda Zimmermanna znajdziemy także dwa rozdziały o najsłynniejszym na Pomorzu tabaczniku w sutannie - księdzu kanoniku Bazylim Olęckim, który był proboszczem w Szczodrowie, koło Skarszew, a potem w Linii (pow. wejcherowski). Warto także podkreślić, że publikacja jest rodzajem gawędy i zapisem przygody z tabacznym tematem. Dzięki książce możemy bliżej poznać tajniki tego obyczaju.
- Mieliśmy to szczęście, że w trakcie badań terenowych dane nam było poznać wielu tabaczników urodzonych jeszcze przed pierwszą wojną światową - zaznacza Edward Zimmermann. - Pamiętali oni opowieści swoich ojców i dziadków. Z tych osób nikt już nie żyje, jednak ich relacje przetrwały zapisane przez nas w notatnikach i na taśmach magnetofonowych. Dzięki temu czytelnik ma teraz okazję odwiedzić miejsca i ludzi, po których pozostały już tylko wspomnienia...
Dodajmy, że autorzy przygotowując cześć ilustracyjną celowo pominęli powszechnie znane eksponaty ze zbiorów muzealnych. Wyjątek stanowią dwa szczególne zabytki: rożek Antoniego Abrahama z Muzeum Miasta Gdyni i drewniane imadło używane do formowania rogów, znajdujące się w Muzeum Ziemi Puckiej.
Wydawcą i dystrybutorem książki "Tabaka na Kaszubach i Kociewiu" jest gdyńskie studio Spartan. Już teraz można ją kupić w księgarniach na Kociewiu i Kaszubach. Przykładowo w sklepie Honia na Rynku w Skarszewach i w księgarni Informacja Turystyczna Muzeum Kaszubskiego na Rynku w Kartuzach. Kosztuje ona ok. 60 zł.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Błysk i cekiny czyli gwiazdy w Cannes

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto