Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Tczewie po remoncie [WIZUALIZACJE]

Przemysław Zieliński
Wiadomo już jak będzie wyglądał dworzec kolejowy w Tczewie po kompleksowym remoncie. Choć ostateczny projekt nie jest jeszcze gotowy, to PKP S.A. udostępniło wizualizacje obiektu po zmianach. Remont ma ruszyć w drugim kwartale tego roku.

28 grudnia Centrum Unijnych Projektów Transportowych podpisało 11 umów o dofinansowaniu inwestycji komunikacyjnych, w tym dworcowych pilotowanych przez PKP S.A. o łącznej wartości ponad 605 mln złotych. Unia Europejska dofinansuje je kwotą ponad 412 mln złotych. Jeden z projektów dotyczy modernizacji 10 dworców na odcinku Warszawa Wschodnia - Gdynia Główna, w tym dworców Gdańsk Główny, Gdańsk Oliwa, Gdańsk Wrzeszcz, Prabuty, Pruszcz Gdański (rozbiórka istniejącego i budowa nowego dworca), Pszczółki, Szymankowo, Tczew, Pomiechówek (woj. mazowieckie; budowa dworca w nowej lokalizacji) i Susz (woj. warmińsko-mazurskie).

- Znaczną część środków przeznaczonych na ten cel będą stanowiły fundusze unijne z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko, a pozostałe środki będą pochodziły z budżetu państwa. Podróżni zyskają obiekty na miarę XXI wieku - funkcjonalne i nowoczesne. W ramach modernizacji budynki zostaną dostosowane do potrzeb wszystkich grup podróżnych, w tym osób o ograniczonej mobilności - powiedział Krzysztof Mamiński, prezes zarządu PKP S.A.

Inwestycja obejmująca przebudowę dworca kolejowego w Tczewie jest obecnie na etapie projektowym. Rozpoczęcie robót budowlanych planowane jest w drugim kwartale tego roku, a ich zakończenie na 2021 r. Obecnie trwa przetarg na nadzór inwestorski nad robotami budowlanymi. Termin składania ofert w tym postępowaniu został wyznaczony na 15 stycznia.

- Projektowana kompleksowa przebudowa dworca ma na celu poprawę stanu technicznego i estetycznego budynku, usprawnienie ruchu podróżnych, a także dostosowanie przestrzeni do obecnego zapotrzebowania oraz nowych funkcji - dodaje Michał Stilger, rzecznik PKP. S.A. - Przebudowa ma poprawić komfortu obsługi podróżnych oraz zwiększy bezpieczeństwo obiektu dzięki instalacji nowoczesnego monitoringu.

Modernizacja obejmie cały budynek oraz układ drogowy przy dworcu wraz zagospodarowaniem terenu wokół niego. Zmiany mają również na celu zwiększenie dostępności do dworca dla osób mających trudności z poruszaniem się: pasażerów z niepełnosprawnością, z wózkami dziecięcymi oraz z dużym bagażem. Stawiane cele zostaną osiągnięte poprzez przeprowadzenie ruchu pieszego przez plac z lokomotywą do projektowanego wejścia do budynku zlokalizowanego w jego północnym szczycie, a następnie przez wnętrze budynku schodami stałymi, jednokierunkowymi schodami ruchomymi lub windą do kładki pieszej nad torami.

- Powstały ciąg komunikacyjny pozwoli na włączenie do użytkowania komercyjnego powierzchni znajdujących się na kondygnacji -1 - informuje Michał Stilger. - Do likwidacji przeznaczone zostaną dwa istniejące dźwigi osobowe, wewnętrzny i zewnętrzny, które nie usprawniały w należyty sposób komunikacji pionowej w budynku. W zamian zaprojektowany został większy dźwig osobowy, łączący ze sobą poziomy -1 i 0 oraz poziom kładki nad torami. Poszerzone zostaną także schody prowadzące z holu dworca na kładkę nad torami, co poprawi komunikację między budynkiem dworca a peronami.

Szacowany koszt prac budowlanych wynosi około 11 mln zł brutto, jednakże ostateczne koszty będą uzależnione od wyników postępowania przetargowego.

Tczew NaszeMiasto.pl

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto