Tczew. Ciepło w cenie

(mt)
W gniewskim składzie opału klienci kupują tyle węgla, na ile ich stać, zwykle małymi porcjami. Marzena Machura sprzedaje węgiel Henrykowi Jurczykowi.
W gniewskim składzie opału klienci kupują tyle węgla, na ile ich stać, zwykle małymi porcjami. Marzena Machura sprzedaje węgiel Henrykowi Jurczykowi.
Nie wszyscy mieszkańcy Tczewa są w sytuacji, że ich mieszkania ocieplane są przez kotłownię miejską. Niektórzy z nas muszą przed zimą sami zadbać o ciepło w domu i zaopatrzyć się w opał.

Nie wszyscy mieszkańcy Tczewa są w sytuacji, że ich mieszkania ocieplane są przez kotłownię miejską. Niektórzy z nas muszą przed zimą sami zadbać o ciepło w domu i zaopatrzyć się w opał.

- Na szczęście mieszkam z córką i jej rodziną, bo inaczej nie wiem, jak z mojej renty mogłabym opłacić rachunki i kupić opał na zimę - mówi Jadwiga Kowalska z Tczewa. - I tak zdarza się nam kupować węgiel na raty, bo pieniędzy po prostu nie wystarcza na wszystko.
Kupowaniu węgla na raty czy na kilogramy zamiast na tony nie dziwi już dzisiaj nikogo. - Mamy klientów, którzy przychodzą i kupują opał tylko wówczas, kiedy na dworze jest siarczysty mróz - mówi Ignacy Oleszczuk, prezes Gminnej Spółdzielni Samopomoc Chłopska w Tczewie. - Co prawda nie workowaliśmy do tej pory węgla, ale sprzedawaliśmy go w skrzynkach po 50 kg. Mamy jednak i takich klientów, którzy kupują kilka ton węgla i to najwyższej kaloryczności. W zdecydowanej większości jednak ludzie kupują po tonie.

- W dzisiejszych czasach trudno oczekiwać od ludzi, by kupowali opał za gotówkę czy na tony - mówi Marek Sadowski ze składu opału Ewa w Tczewie. - Często zdarza się, że klienci kupują węgiel tzw. workowany. W ubiegłym sezonie mieliśmy taki w workach po 50 kg. Sprzedaliśmy go bardzo szybko.
Węgiel w workach można kupić również w składzie opału Nordom. Tutaj 10-kilogramowy worek zapłacić trzeba 7 zł. Jak nam powiedziała Danuta Zielińska, pracownica składu, kupują go nie tylko ludzie starsi, którym często brakuje pieniędzy, aby kupić opał na cały sezon grzewczy, ale i młodzi.

- Mam już dorosłe dzieci, które wracają do domu wieczorami. - Sama również pracuję do późna. W domu nie przelewa się, więc węgiel kupuję naprawdę w ostateczności i to tylko tyle, aby przeżyć najgorszy mróz. Musimy sobie radzić, więc palimy w piecu starymi ciuchami, spalamy kartony itp. Węgiel staje się zbyt kosztownym.

• Ceny

Cena węgla dotyczy 1 tony i może być różna w tym samym gatunku z powodu kaloryczności. Za orzech w GS "SCH" zapłacimy 450 zł i 490 zł, za groszek 310, 180 i 400 zł, miał 260 i 310 zł, kostkę 500 zł, koks 580 zł. W składzie opału Ewa kupimy orzech w cenie 430, 475 i 500 zł, miał po 200 i 280 zł, groszek za 360 zł a węgiel niesortowany za 320 zł. W Nordomie za orzech zapłacimy 490 zł, 520 zł i 542 zł, węgiel gruby 495 zł, miału 296 zł i koks gruby 599 zł.

Kredyt hipoteczny, to coraz większe ryzyko. UOKiK ostrzega.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie