MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej

Wawrzyniec Mocny
Po dotacje na działalność gospodarczą należy udać się do Barbary Nibus. Na zdjęciu również Janusz Weroniecki, jeden z petentów urzędu pracy.
Po dotacje na działalność gospodarczą należy udać się do Barbary Nibus. Na zdjęciu również Janusz Weroniecki, jeden z petentów urzędu pracy.
Osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie mogą ubiegać się o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W ubiegłym roku z takiej pomocy skorzystało 36 bezrobotnych.

Osoby bezrobotne zarejestrowane w Powiatowym Urzędzie Pracy w Tczewie mogą ubiegać się o dotacje na rozpoczęcie działalności gospodarczej. W ubiegłym roku z takiej pomocy skorzystało 36 bezrobotnych. W zdecydowanej większości pieniądze zainwestowali w usługi i handel.

Osoby zarejestrowane w urzędzie pracy mogą ubiegać się o dotacje ze środków pochodzących z Funduszu Pracy, ale muszą spełnić kilka warunków.
- Osoba bezrobotna w okresie 12 miesięcy poprzedzających złożenie wniosku nie mogła odmówić bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia propozycji zatrudnienia, szkolenia, przygotowania zawodowego w miejscu pracy, wykonywania prac interwencyjnych lub robót publicznych - mówi Barbara Nibus, starszy inspektor PUP. - Bezrobotny, który ubiega się o takie dotacje nie mógł też otrzymać pożyczki z Funduszu Pracy lub z innych funduszy publicznych na rozpoczęcie działalności gospodarczej lub rolniczej.

Jeżeli osoba bezrobotna ma zamiar przystąpić do spółdzielni socjalnej (dobrowolnego zrzeszenia grupy osób, prowadzących działalność gospodarczą), to spółdzielnia ta nie może zalegać z opłacaniem składek (na ubezpieczenia społeczne, zdrowotne, Fundusz Pracy oraz Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych). Musi też w terminie regulować zobowiązania.
- Ważną informacją dla osoby, która będzie chciała skorzystać z tej formy pomocy, jest na pewno możliwość zrefundowania do 80 procent udokumentowanych kosztów pomocy prawnej, na rozpoczęcie działalności gospodarczej - konsultacji lub doradztwa osobie bezrobotnej dotyczących podejmowanej działalności - informuje Barbara Nibus. - Nie mogą one być jednak wyższe niż wysokość przeciętnego wynagrodzenia. Rozpatrzenie wniosku o dotację razem z dokumentacją następuje w formie pisemnej w ciągu 30 dni od daty złożenia. Wniosek ten rozpatruje powołana przez starostwo komisja.

Środki, które zostaną wykorzystane na rozpoczęcie działalności muszą być udokumentowane i rozliczone zgodnie z harmonogramem w określonym w umowie terminie.
Trzeba jednak pamiętać o tym, że jeżeli nie wywiążemy się z warunków umowy (środki zostaną wydane niezgodnie z zadeklarowanymi warunkami, lub prowadzenie działalności gospodarczej będzie krótsze niż 12 miesięcy), to będziemy musieli zwrócić pieniądze wraz z odsetkami ustawowymi w terminie 30 dni od daty wezwania.

• Ile i gdzie?

Wysokość przyznanych środków nie może przekraczać:

• 500 proc. przeciętnego wynagrodzenia w wypadku samodzielnej działalności gospodarczej (około 11 000 zł)
• 300 proc. przeciętnego wynagrodzenia osoby zamierzającej przystąpić do spółdzielni socjalnej (około 6600 zł)
Osoby zainteresowane pozyskaniem środków na podjęcie działalności gospodarczej, mogą zgłaszać się do Powiatowego Urzędu Pracy w Tczewie, pok. 211.

od 7 lat
Wideo

Zakaz krzyży w warszawskim urzędzie. Trzaskowski wydał rozporządzenie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto