Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew: Dworzec - koszmarna wizytówka miasta?

Anna Kordunowska
Anna Kordunowska
Mieszkańcy Tczewa narzekają na wygląd i warunki panujące na dworcu kolejowym. - Śmierdzący i brudny - mówią tczewianie. - Chyba najwyższy czas na zmiany!

-„Piękne miasto powinno mieć piękny dworzec, a tu...”- pisze pan Jacek, nasz Czytelnik.

Niestety, na warunki panujące za drzwiami dworca skarży się wiele osób. Mieszkańcom przeszkadza w szczególności wszędobylski brud i niereagowanie służb bezpieczeństwa na ludzi bezdomnych, którzy nierzadko przysypiają na dworcowych ławkach. - Jeśli nie znajdzie się skuteczny sposób na pozbycie się bezdomnych to nic się na tej płaszczyźnie nie zmieni- mówi pani Aleksandra, mieszkanka Tczewa.

Inni skarżą się na dezinformację panującą na dworcu. - „Elektroniczne tablice nie działają od lat. Jeśli pociąg jest opóźniony trzeba zejść na peron i dopiero tam wyświetla się informacja”- pisze jedna z internautek.

Kolejne skargi dotyczą braku poczekalni dla podróżnych czy też niedziałających bądź brudnych wind.
- Nad bezpieczeństwem podróżnych na stacji w Tczewie czuwają całodobowe patrole Straży Ochrony Kolei oraz ochrona dworca - informuje Karol Jakubowski, rzecznik PKP PLK S.A. - Dodatkowo organizowane są łączone patrole z policją, strażą miejską i graniczną. Okres wakacyjny to czas wzmożonych kontroli mundurowych. Funkcjonariusze SOK reagują na wszystkie zgłoszenia. Przez całą dobę czynny jest numer alarmowy SOK. Jeśli któryś z pasażerów poczuje się zagrożony, zauważy coś niepokojącego, to powinien jak najszybciej poinformować o tym służby. Można to także zrobić anonimowo lub telefonując pod numer alarmowy 112. Ponadto stacja jest codziennie sprawdzana pod kątem czystości, a stwierdzone przypadki zabrudzeń są natychmiast sprzątane przez serwis.

Przypomnieć należy, że tczewski dworzec doczekać ma się remontu. Inwestycje budowlane miałyby rozpocząć się w drugim kwartale 2018 r. Prace polegać mają m. in. na poprawie wizerunku, estetyki, standardu oraz układu funkcjonalno-przestrzennego, usprawnieniu ruchu podróżnych na trasie hol główny - kładka piesza, przebudowaniu wnętrz oraz zagospodarowaniu otoczenia dworca. Celem przebudowy jest włączenie do wykorzystania komercyjnego części poziomu przyziemia, a także przeprowadzenie ruchu między placem z lokomotywą a kładką pieszą przez wnętrze budynku, za pomocą nowego, ogólnodostępnego wewnętrznego biegu schodów i nowych wind. Ponadto dopuszcza się możliwość zastosowania schodów ruchomych i pochylni.

- Moim zdaniem na przestrzeni lat dworzec bardzo się zmienił, i to na plus, jednak wciąż zostało sporo do zrobienia- mówi pan Jarek, mieszkaniec Tczewa. - W pierwszej kolejności zwiększyłbym nadzór nad osobami odpowiedzialnymi za ochronę, bo odnoszę wrażenie, że zajmują się tylko patrzeniem w ekrany. Tymczasem na dworcu kręci się pełno żebraków i palących, a to mnie najbardziej irytuje. Dworzec obwieszony jest zakazami, ale jeszcze w życiu nie widziałem, żeby ktoś za to dostał mandat. Niestety, naszemu dworcowi potrzebny jest „dotyk” nowoczesności. To piękny i historyczny budynek na zewnątrz, jednak w środku ani piękna, ani historii.

Według planów, rewitalizacja dworca miałaby zakończyć się do 2021 r. PKP S.A., które będą odpowiedzialne za remont, przy odbudowie otoczenia obiektu współdziałać mają z tczewskim samorządem.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto