Tczew: dzięki nowej hali na terenie ZUOS mają zniknąć niemiłe zapachy [ZDJĘCIA]

(PZ)

Wideo

Na terenie Zakładu Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie rosną mury hermetycznej hali dojrzewania stabilizatu. Dzięki inwestycji nieprzyjemne zapachy, na które co jakiś czas skarżą się mieszkańcy osiedla Bajkowego i Suchostrzyg, mają być już tylko niemiłym wspomnieniem.

Hala powstaje obok obecnie eksploatowanej hali kompostowni, w której dochodzi do pierwszego etapu obróbki odpadów biodegradowalnych. Drugi etap, tzw. stabilizacji, odbywał się dotąd na odkrytym placu dojrzewania kompostu, co miało wpływ na zdarzające się okresowo uciążliwości zapachowe dla mieszkańców. Władze ZUOS podjęły w zeszłym roku decyzję o budowie nowej hali, która przykryje plac, na którym dojrzewa kompost. Zdecydowano, że całość procesu kompostowania zostanie zamknięta w hermetycznym budynku, zaś instalacja oczyszczania powietrza zostanie przygotowana w nowoczesnej technologii, która będzie zawierała filtry węglowe, specjalistyczne płuczki i generatory fal ultrafioletowych. Celem jest jak najbardziej skuteczne oczyszczanie powietrza powstającego w procesie kompostowania i zminimalizowanie nieprzyjemnych zapachów wydostających się na zewnątrz.

- Inwestycję zaplanowaliśmy głównie z myślą o mieszkańcach z osiedli sąsiadujących z Zakładem - mówi Marcin Cejer, prezes ZUOS w Tczewie. - Zależy nam na ich komforcie. Drugim, bardzo ważnym powodem inwestycji, jest chęć zwiększenia recyklingu odpadów biodegradowalnych. Unijne wymogi stawiane firmom utylizacyjnym z roku na rok są podnoszone, chodzi więc o to, by jak najwięcej odpadów, dla dobra środowiska, ponownie trafiało do ponownego wykorzystania.

Wartość całego projektu wynosi 14,67 mln zł. Większość środków, bo aż 9,97 mln zł, pochodzi z unijnego Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Projekt, którego częścią jest budowa nowej hali dojrzewania stabilizatu, ale także budowa segmentu do podawania odpadów bio oraz unowocześnienie PSZOK-ów w Stegnie i Tczewie, został już pozytywnie oceniony przez przedstawicieli Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska. Podczas spotkania, które odbyło się 12 grudnia 2018 r. w siedzibie ZUOS z udziałem Dominika Bąka, wiceprezesa NFOŚ, oraz Jarosława Rolińskiego, dyrektora Departamentu Ochrony Ziemi NFOŚ, podkreślono, że projekt, spośród wszystkich realizacji dofinansowywanych przez Fundusz ze środków unijnych, jest jednym z najbardziej zaawansowanych w Polsce pod względem zakresu zrealizowanych prac.

Obecnie na terenie budowy trwają prace związane z montażem ścian zewnętrznych. Dotychczas wykonano roboty ziemne i fundamenty pod halą. W najbliższym czasie wykonawca przystąpi do montowania dachu oraz instalacji elektrycznej i wodociągowej. Całość Projektu ma zostać ukończona na początku 2020 r. Ukończenie hali dojrzewania stabilizatu planowane jest na połowę tego roku.

Projekt „Rozbudowa Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Tczewie o sekcję wytwarzania kompostu i polepszaczy glebowych z odpadów ulegających biodegradacji wraz z rozbudową punktów selektywnego zbierania odpadów komunalnych” realizowany jest ze środków Europejskiego Funduszu Spójności, w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Dofinansowanie unijne wynosi 68 proc. wartości całego projektu. Jego realizacja zapewni optymalizację funkcjonowania Regionalnej Instalacji Przetwarzania Odpadów Komunalnych w Tczewie poprzez zmniejszenie ilości odpadów komunalnych podlegających składowaniu.

Tczew NaszeMiasto.pl

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie