Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Ekologiczna oczyszczalnia ścieków

Józef M.Ziółkowski
Tylko w 2004 r. oczyszczono tu 3,9 mln metrów sześc. ścieków.
Tylko w 2004 r. oczyszczono tu 3,9 mln metrów sześc. ścieków.
10 października 1997 roku uroczyście przekazano do rozruchu wybudowaną przy ul. Czatkowskiej w Tczewie oczyszczalnię ścieków. Zakończenie prac związanych z rozruchem przewidziano na koniec pierwszego kwartału 1998 roku.

10 października 1997 roku uroczyście przekazano do rozruchu wybudowaną przy ul. Czatkowskiej w Tczewie oczyszczalnię ścieków. Zakończenie prac związanych z rozruchem przewidziano na koniec pierwszego kwartału 1998 roku.
Inwestorem był Urząd Miejski i Spółka Wodno-Ściekowa "Wisła". Oczyszczalnia zlokalizowana została 4 kilometry na północ od centrum miasta, na lewym brzegu Wisły.

Nie tylko wybudowano ten obiekt, ale i zmodernizowano pompownię główną, znajdującą się przed oczyszczalnią. Wtedy też powstała podoczyszczalnia przy Pomorskiej Fabryce Drożdży, jednak nie w spełniła ona oczekiwań w zakresie podoczyszczania ścieków drożdżowniczych, przesyłanych do oczyszczalni głównej. W inwestycyjnym komplecie był też kolektor sanitarny o długości 2750 metrów.
Projekt i prace wykonało Przedsiębiorstwo Konsultingowo-Inżynieryjne Dor-Eko w Warszawie. Głównym wykonawcą robót budowlanych była Korporacja Budowlana Doraco z Gdańska. Na czas budowy powołano w Urzędzie Miejskim Biuro do spraw Realizacji Inwestycji Oczyszczania Ścieków w Tczewie. Jej szefem był inż. Roman Knitter. Zajmowało się ono prowadzeniem zakupów i przetargami inwestycyjnymi.

Dzisiaj ścieki z fabryki drożdży trafiają bezpośrednio do oczyszczalni. Przed Zakładem Wodociągów i Kanalizacji staje nowe zadanie, mianowicie modernizacja oczyszczalni pod kątem zwiększonego odbioru ścieków z Pomorskiej Fabryki Drożdży. Firma ta chce bowiem wytwarzać więcej drożdży, a oczyszczalnia musi też spełniać, nie tylko polskie, ale i unijne wymogi ekologiczne.

• Edukacja

Od 5 lat wspólnie z Pracownią Edukacji Ekologicznej Urzędu Miejskiego w Tczewie na terenie oczyszczalni prowadzone są zajęcia z edukacji ekologicznej. Oczyszczalnię ścieków rocznie odwiedza ok. 450 osób.

• A to ciekawe
Nie wszyscy tczewianie wiedzą, że wodzie dostarczanej do mieszkań znajduje się taka dawka fluoru, która odpowiada dziennemu zapotrzebowaniu organizmu na ten pierwiastek. W Tczewie nie trzeba więc nadużywać pasty do mycia zębów z fluorem. Dostateczna jego ilość znajduje się wypijanej w ciągu dnia wodzie.
Już dawno temu to dostrzeżono i na opakowaniach pasty do zębów umieszczano napis, że nie powinno się jej stosować w Tczewie i w jeszcze kilku innych miastach w Polsce.
Fluor jest zbawienny dla organizmu, a szczególnie dla zębów, ale w nadmiarze jest szkodliwy. Powoduje na przykład fluorozę, objawiającą się białymi przebarwieniami na zębach i paradontozę zębów.

• Ujęcie Park Miejski

Ujęcie wody w Parku Miejskim funkcjonuje z powodzeniem od 100 lat. Zachowały się nawet stare dokumenty i rysunki stojącego tam budynku. Wówczas w pomieszczeniach były dwa zespoły pompujące wodę przy pomocy silników parowych. Była stacja generatorów, pomieszczenia na koks, warsztat i zbiorniki do wody. A że ktoś tego musiał pilnować w dzień i w nocy część budynku stanowiło mieszkanie.
Ujęcie w Parku Miejskim było trzykrotnie modernizowane w latach 1928-1929, 1945-1950 i 2001-2002. Ta pierwsza modernizacja była związana z rozwojem elektryfikacji w mieście, a dzięki ostatniej uzyskano jakość wody zgodną ze standardami Unii Europejskiej.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Zwolnienia grupowe w Polsce. Ekspert uspokaja

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto