Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Fabryka Sztuk zaprasza na wystawę Magdaleny Schmidt-Góry

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Fabryka Sztuk zaprasza do kamienicy przy ul. Podmurnej 15 na wystawę Magdaleny Schmidt-Góry pt. ARBOR. Wystawa jest czynna do 11 października 2020 r. Wstęp bezpłatny!

Przybliżmy sylwetkę artystki:

Magdalena Schmidt-Góra – studia na Wydziale Rzeźby PWSSP w Gdańsku i ASP w Warszawie. Profesor ASP, od roku 2016 prowadzi Pracownię Rysunku Studyjnego i Kreacyjnego na Wydziale Rzeźby i Intermediów ASP w Gdańsku. Realizuje rzeźby, rysunki, medale, plakiety, tablice pamiątkowe, statuetki, instalacje przestrzenne, projekty scenograficzne i graficzne. Ważniejsze wystawy indywidualne: Gdańsk, Sopot, Kraków, Lublin, Tallin i Tartu (Estonia). Od 1994 roku jest członkiem Scholi Węgajty, z którą współpracuje przy realizacji średniowiecznych misteriów i dramatów liturgicznych. Współorganizuje od 2016 roku Festiwal Pielgrzymi Północy w Tolkmicku.

Jak autorka prac widzi otaczający nas świat

Drzewo to świat
Idea drzewa kosmicznego jako osi świata (axis mundi – oś, stabilny element wszechświata) występowała w wierzeniach różnych ludów. Oś to miejsce najświętsze z najświętszych, gdzie zatrzymuje się czas, co umożliwia kontakt zarówno z przeszłością, jak i przyszłością. Idea ta stanowi w wielu kulturach podstawę kosmogonii – wierzono, że od axis mundi rozpoczęło się stwarzanie świata. Dla przykładu w mitologii nordyckiej świat przedstawiany jest w postaci drzewa Yggdrasil, czyli gigantycznego drzewa (jesionu), na którym znajdowały się różne światy: Asgard, Midgard, Utgard i Helheim.
Wystawa Arbor stanowi próbę ukazania różnych aspektów naszych relacji ze światem i naturą, którego symbolem jest właśnie Drzewo. Instalacja Arbor mundi to opowieść o sile i majestacie natury, o przemijaniu i śmierci, ale też niestety o ludzkiej małości, braku wyobraźni i bezmyślności, które prowadzą do katastrofy - do zachwiania, a w końcu upadku axis mundi… Na szczęście nasze relacje z naturą mogą mieć także inny aspekt. Próbując spojrzeć na nią przez pryzmat kultury, wchodzimy w głębszy dialog, którego konsekwencje mogą dać efekty w realnych działaniach.
Cykl rysunków Arbor poetica jest autorską interpretacją poezji Zbigniewa Herberta. To anty-kaligramy, których ideą nie jest ilustrowanie wiersza, ale budowanie znaków plastycznych materią tekstu. Litera ma tu podwójną rolę – semantyczną i formalną. Tworzone obrazy, pejzaże
i formy przywołują wspomnienia, konkretne miejsca i sytuacje, które splatając się z poezją, tworzą nowe wartości.
Magdalena Schmidt-Góra

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Filip Chajzer o MBTM

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto