Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew - In Memoriam. XX Festiwal Grzegorza Ciechowskiego - podsumowanie

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Juliusz Andrzejewski
Jubileuszowa edycja In Memoriam. Festiwal Grzegorza Ciechowskiego przeszła już do historii. Minęło troszkę czasu, emocje opadły, pora na podsumowanie tego kulturalnego wydarzenia. Pokusił się o nie Józef Golicki, pomysłodawca i główny organizator festiwalu.

Już po raz dwudziesty odbył się w Tczewie In Memoriam Festiwal Grzegorza Ciechowskiego. W tym roku w ramach imprezy został zorganizowany piętnasty jubileuszowy Ogólnopolski Konkurs Piosenek Grzegorza Ciechowskiego. Cały Festiwal odbył się w nowym miejscu, w parku-ogrodzie przy Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie i budynku tej placówki.

Głównymi punktami programu dwudniowego In Memoriam XX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego były: koncert finałowy XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, koncert Sławomira Ciesielskiego z zespołem „Eurazja”, koncert „Młodzi artyści interpretują piosenki Grzegorza Ciechowskiego” i koncert premierowy płyty „Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski” Orkiestry Kameralnej Progress.

- Wszyscy uczestnicy koncertów opracowali i wykonali utwory z repertuaru naszego artysty - mówi Józef Golicki. - Uzupełnieniem występów scenicznych były: wystawa „Z dyskografii Grzegorza Ciechowskiego. Obywatel GC” i gra miejska „Śladami Grzegorza Ciechowskiego” przygotowana przez Fabrykę Sztuk.

Do koncertu finałowego XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego jury zakwalifikowało 12 zespołów, które ubiegały się o pięć nagród pieniężnych: Marszałka Województwa Pomorskiego, Prezydenta Tczewa, Starosty Tczewskiego, Stowarzyszenia „Porozumienie na Plus” i Fanklubu „Republika Marzeń”.

Koncert finałowy XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego otwierał tegoroczny Festiwal. Podczas obrad jury odbyły siię dwa jubileuszowe koncerty, uświetniające dwudziestą edycję imprezy. Najpierw ze swoim nowym zespołem Eurazja wystąpił legendarny perkusista „Republiki” Sławomir Ciesielski. Po zespole Sławomira Ciesielskiego zaprezentowało się siedmioro młodych wokalistów, którzy z Zespołem Festiwalowym wykonali nowe aranżacje utworów frontmena „Republiki”.

Młodzi artyści wcześniej cały program przygotowywali na próbach z Zespołem Festiwalowym. W koncercie wystąpili: Konrad Repiński, Kalina Kortas, Zuza Jabłońska, Kasia Lins, Marta Gałuszewska, Paweł Góral i Alicja Szemplińska. Młodzi wiekiem artyści osiągnęli już znaczące sukcesy na polskiej scenie muzycznej. Byli nominowani do nagrody Fryderyk Polskiego Przemysłu Muzycznego. Wygrali, bądź byli blisko zwycięstwa w ogólnopolskich programach: The Voice of Poland, The Voice Kids, Twoja twarz brzmi znajomo.

Podporą, opoką całego koncertu „Młodzi artyści interpretują piosenki Grzegorza Ciechowskiego” był sześcioosobowy Zespół Festiwalowy, do którego poziomu próbowali dostosować się wokaliści.

Drugiego dnia Festiwalu w sali widowiskowej Centrum Kultury i Sztuki odbył się koncert premierowy płyty „Orchestral tribute to Grzegorz Ciechowski” Orkiestry Kameralnej Progress. Zespół znakomicie opracował i wykonał 12, zdawałoby się nieprzetłumaczalnych na język muzyki poważnej, klasycznej, utworów Grzegorza Ciechowskiego.

- Przedsięwzięcia festiwalowe nie doszłyby do skutku, gdyby nie zaangażowanie, inwencja, twórczy zapał i finansowe wsparcie wielu podmiotów – osób, firm, instytucji - podkreśla Józef Golicki. - Chciałbym podziękować wszystkim, którzy przyczynili się do sukcesu kolejnej edycji Festiwalu.

Festiwal był współfinansowany ze środków Gminy Miejskiej Tczew przeznaczonych na realizację zadania publicznego pt: „Kultura i ochrona dziedzictwa narodowego”.
Sponsorami imprezy byli: Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Tczewie, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Zakład Utylizacji Odpadów Stałych w Tczewie, Stowarzyszenie ZAiKS, Apator Metrix, Bank Spółdzielczy w Tczewie, Starostwo Powiatowe w Tczewie, Przychodnia Rogowscy, Stowarzyszenie „Porozumienie na Plus”, Necon Deweloper.

- Bez pomocy rzeczowej i osobistej pracy wielu osób nie udałoby się zrealizować wszystkich zamierzonych przedsięwzięć - zauważa J. Golicki. - Działania festiwalowe w różnej formie wspierały: Centrum Kultury i Sztuki, Fabryka Sztuk, Restauracja „Piaskowa”, Fanklub „Republika Marzeń”, Fundacja Pokolenia, Zakład Usług Komunalnych.

Znaczący udział w promocji Festiwalu mają tczewskie i regionalne media, takie jak: Telewizja Tetka, Radio Gdańsk, Radio Tczew, Radio SuperNova, Radio Kaszëbë, Telewizja i Radio Malbork, Dziennik Bałtycki, Gazeta Tczewska, Panorama Miasta, Portal Pomorza, Tcz.pl, Tczewska.pl, Wieści z Kociewia i Telewizja regionalna, wrotatczewa.pl.

- Jeszcze raz wszystkim serdecznie dziękuję za bezcenną pomoc i osobiste włączenie się w przygotowanie i realizację In Memoriam XX Festiwalu Grzegorza Ciechowskiego w Tczewie - dodaje.

Józef Golicki

www.festiwalciechowskiego.pl
https://www.facebook.com/festiwalciechowskiego

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto