Tczew. "Mazowsze" będzie łowiło muzyczne talenty w ramach Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. St. Jopka

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Młodzi, piękni, utalentowani - tak od zawsze postrzegani byli członkowie zespołu "Mazowsze". Teraz będą łowili pomorskie talenty muzyczne w Centrum Kultury i Sztuki w Tczewie. Na deskach CKiS już w październiku odbędą się przesłuchania konkursowe w ramach I etapu II Ogólnopolskiego Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka. Najlepsi awansują do drugiego etapu, który rozstrzygnie konkurs już w siedzibie Mazowsza. W CKiS odbyła się konferencja prasowa z udziałem dyrygenta i kierownika Chóru Mirosława Ziomka, Zbigniewa Kułagowskiego z biura konkursowego oraz rzeczniczki prasowej Katarzyny Pasiecznej.

Młodzi, piękni, utalentowani - zespół "Mazowsze" będzie łowił w Tczewie talenty - tak efekty zawartego porozumienia z organizatorami konkursu podsumował Mirosław Pobłocki, prezydent Tczewa.

W październiku w Centrum Kultury i Sztuki odbędą się przesłuchania do II Konkursu Wokalnego im. Stanisława Jopka, organizowanego przez Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca "Mazowsze". Wprawdzie konkurs nie jest naborem, ale dotychczasowa praktyka pokazuje, że niektórzy z laureatów konkursu dzisiaj są członkami zespołu i występują na scenach całego świata. Dla zwycięzców każdej z czterech kategorii wiekowych (najstarsza to 26 plus), będą nagrody pieniężne, ale przede wszystkim galowy występ z "Mazowszem".

- Od razu zaznaczam, że praca w zespole nie jest dla każdego i nie chodzi jedynie o talent - strój Mazowszanki waży … 15 kg - dodaje prezydent.

- Konkurs od początku miał na celu rozśpiewanie całej Polski, dlatego odbywa się w czterech kategoriach wiekowych: 8-14 lat, 15-19 lat, 20-25 lat oraz 26 lat plus, bez ograniczeń wiekowych - podkreśla Zbigniew Kułagowski. - Kandydaci mają obowiązek przygotować dwa utwory z repertuaru zespołu „Mazowsze” z podanej listy piosenek, w oryginalnej tonacji. Nie ma możliwości zmiany tonacji. Do wyboru mają 50 piosenek wykonywanych na co dzień przez Mazowsze. Wybraliśmy bardzo różnorodny repertuar, dostosowany do wieku uczestników.

- "Mazowsze" to zespół artystyczny - dodaje Mirosław Ziomek, kierownik i dyrygent Chóru. - Wykonywane przez "Mazowsze" piosenki, to w większości autorskie kompozycje Tadeusza Sygietyńskiego, bądź też w jego aranżacji.

Pierwszy etap Konkursu to eliminacje na szczeblu wojewódzkim. Za ich organizację odpowiadają Partnerzy Regionalni, którymi w każdym z województw są instytucje kultury działające na danym terenie. W przypadku województwa pomorskiego to Centrum Kultury i Sztuki.

Katarzyna Pasieczna, rzeczniczka Konkursu podkreśla, że już pierwsza edycja tego przedsięwzięcia w 2019 roku pokazała, że pomysł na jego zorganizowanie okazał się przysłowiowym strzałem w dziesiątkę.

- Do Konkursu przystąpiło blisko 600 osób w różnym wieku, a piosenki „Mazowsza” zyskały jeszcze większą popularność - mówi Pasieczna. - Mając na uwadze ten sukces, druga edycja Konkursu została zmodyfikowana i rozszerzona o uczestników zza granicy, będących przedstawicielami Polonii. Twórczość „Mazowsza” i osoba Stanisława Jopka jest im szczególnie bliska, co jeszcze bardziej uzasadnia rozszerzenie formuły Konkursu na cały świat.

Obecni na konferencji młodzi członkowie "Mazowsza" podkreślali, jak niesamowita atmosfera panuje wśród członków i kadry zespołu. - Występ wraz z zespołem był dla nas niesamowitym przeżyciem - przyznali. - Teraz już nie wyobrażamy sobie innego miejsca w życiu, jak bycie członkami "Mazowsza". "Mazowsze" to nasze życie.

Zwycięzcy regionalnych etapów nie tylko biorą udział w kolejnych przesłuchaniach konkursowych, ale także uczestniczą w zorganizowanych dla nich warsztatach oraz wyjazdach, jak choćby wizyta na warszawskich Powązkach i odwiedzenie grobów patrona Konkursu Stanisława Jopka oraz założycieli „Mazowsza” - Miry i Tadeusza Sygietyńskich.

Punktem kulminacyjnym drugiego etapu Konkursu jest Koncert Galowy, podczas którego zdobywcy pierwszych trzech miejsc w każdej kategorii wiekowej występują na scenie wraz z artystami „Mazowsza”, w słynnych na całym świecie kostiumach zespołu.

Nie bez znaczenia pozostaje fakt, że nagrody w Konkursie mają także postać finansową: I Nagroda – 8 000 zł , II Nagroda – 5 000 zł, III Nagroda – 3 000 zł, Wyróżnienie – 2 000 zł oraz Nagroda publiczności – 2 000 zł.

Zainteresowani? Więcej informacji o konkursie zainteresowani znajdąTUTAJ

Na zgłoszenia chętnych organizatorzy Konkursu czekają do 1 października 2021 r. Przesłuchania trwać będzie w okresie od 2 października do 5 listopada br.

Szczegółowe informacje dotyczące zasad aplikacji, terminów przesłuchań regionalnych oraz repertuaru dostępne są na stronie internetowej mazowsze.waw.pl/konkurs

Warto sięgać po marzenia. Teraz jest ku temu niezwykła okazja! Warto w tym miejscu przypomnieć słowa wypowiedziane przez Stanisława Jopka, patrona Konkursu:

- W młodości marzyłem żeby choć raz wystąpić w operze... i choć byłem szkolony w kierunku operowym, to gdybym miał dzisiaj wybierać... ponownie wybrałbym "Mazowsze".

Stanisław Jopek poświęcił "Mazowszu" 50 lat swojego życia.

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie