MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Muzyczne podsumowanie roku

Józef M. Ziółkowski
Tczewianie wysłuchali 13 utworów w wykonaniu Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej Le Quattro Stagioni.
Tczewianie wysłuchali 13 utworów w wykonaniu Poznańskiej Orkiestry Symfonicznej Le Quattro Stagioni.
Poznańska Orkiestra Symfoniczna Le Quattro Stagioni pod dyrekcją Tadeusza Żmijewskiego zagrała "Koncert noworoczny" dedykowany mieszkańcom Tczewa, zaprzyjaźnionym przedstawicielom firm, samorządom z powiatu tczewskiego.

Poznańska Orkiestra Symfoniczna Le Quattro Stagioni pod dyrekcją Tadeusza Żmijewskiego zagrała "Koncert noworoczny" dedykowany mieszkańcom Tczewa, zaprzyjaźnionym przedstawicielom firm, samorządom z powiatu tczewskiego. Koncert był jakby podsumowaniem minionego roku, a ten obfitował w wiele ważnych wydarzeń.

- Tczew jako jedno z pierwszych z miast w Polsce uchwalił plan zagospodarowania - powiedział Zenon Odya, prezydent Tczewa, witając zebranych gości. - Wraz ze strategią stanowi podstawę do dalszego jego rozwoju.
Prezydent przypomniał także, że Tczew został wyróżniony w 85 rocznicę zaślubin Polski z morzem pierścieniem gen. Józefa Hallera. Dziękował też organizatorom różnych akcji, imprez promujących miasto. Na przykład piłkarki ręczne Sambora Tczew wywalczyły mistrzostwo Polski, a Krzysztof Szlagowski dotarł na rowerze do miasta partnerskiego Barking- Dagenham. Robert Turło zdobył zaszczytne wyróżnienie na festiwalu w Nowym Jorku i Ogólnopolskim Festiwalu Filmów Animowanych w Krakowie. Zakład Wodociągów i Kanalizacji obchodził jubileusz 100-lecia. Wydarzeniem na skalę europejską była kolejne edycja VI Festiwalu Działań Teatralnych i Plastycznych "Zdarzenia", podczas których znakomity polski aktor Jan Englert, jako przewodniczący jury, przyznał Grand Prix cudownej tczewskiej publiczności.

Tczew został wyróżniony nagrodą Tour de Pologne dla najlepszego miasta startowego. Miasto było gospodarzem Mistrzostw Europy Bezdomnych.
Marszem milczenia pożegnało Papieża Jana Pawła II. W ten sposób 10 tysięcy tczewian oddało hołd największemu Polakowi. Na pamiątkę, na skwerze przy kościele NMP Matki Kościoła, stanie jego pomnik.
- Nie myli się ten, co nic nie robi - powiedział składając życzenia Zenon Drewa, przewodniczący Rady Miejskiej w Tczewie. - Pewnie i my nie jesteśmy wolni od błędów, ale dziś cieszymy się z osiągnięć, które przypomniał prezydent.
Ludwik Kiedrowski przed każdym z 13 wykonanych przez orkiestrę utworów przypomniał ich twórców i historię powstania.
- Kto skomponował walca "Nad Pięknym modrym Dunajem"? - pytał Kiedrowski. - O, pani prawie już wygrała, ale czy to był Jan Strauss ojciec czy syn?
- Ojciec skomponował inny utwór, a jego syn właśnie walca, który państwo usłyszeliście - wyjaśniał prowadzący. - Druga różnica to wiek - ojciec był starszy od syna. Trzecia, to taka, że ojciec był raz żonaty i miał sześcioro dzieci. Syn był trzy razy żonaty i miał jednego syna...
W sumie tczewianie wysłuchali utworów m.in. Moniuszki, Bizeta, Lehara, Lara, Verdiego. Solistami wieczoru byli Joanna Waluszko, Włodzimierz Kalemba, Piotr Świeca - skrzypce i Piotr Maćkowiak - obój.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Alicja Majewska o prostych włosach

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto