Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Muzyka lidera Republiki inspiracją dla wokalistów, zespołów muzycznych z całej Polski

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
12 wykonawców rywalizowało o Grand Prix XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego, jubileuszowego XX In Memoriam poświęconego liderowi Republiki, który urodził się w Tczewie. Różnorodność muzycznych prezentacji mogła zaskoczyć. Każdy znalazł dla siebie coś interesującego. Na festiwal zjechali fani nawet z najodleglejszych zakątków Polski. grand Prix XV konkursu trafiło do zespołu Konkubent.

Tym razem koncert finałowy XV Ogólnopolskiego Konkursu Piosenek Grzegorza Ciechowskiego odbywał się w parku za Centrum Kultury i Sztuki. Kameralna atmosfera sprawiła, że uczestnicy tego wydarzenia czuli się jak w wielkiej rodzinie.

- Nie mogło nas tutaj zabraknąć - stanowczo stwierdzili Mariola z Piekar Śląskich oraz Łukasz (syn) i Marcin (ojciec) z Wyszkowa. - Przyjechaliśmy z południa Polski. Muzyka Grzegorza Ciechowskiego jest po prostu ponadczasowa. Każdy znajduje w niej coś co do niego przemawia.

Pan Marcin przyznał, że szczególnie w jego pamięć wryła się piosenka "Obcy astronom", której wysłuchał na antenie radiowej "Trójki" podczas 25. notowania Listy Przebojów. - To moim zdaniem, najlepszy utwór Grzegorza.
Młodzi mieli już innych faworytów. Dla Natalii numerem jeden jest "Ciało", zaś Łukasza urzekła "Mamona".

Z Piotrkowa Trybunalskiego przyjechał Zbigniew Sikora. Na sobie miał koszulkę z wizerunkiem Grzegorza. Każdy z kim się spotkał składał na tej koszulce (na plecach) swój autograf.

- Dla mnie numerem jeden jest "Nie pytaj o Polskę" - stwierdził stanowczo. - Ta piosenka wychodzi poza wszelkie ramy.

Koncert poprowadzili Wojciech Stobba oraz Filip Jędruch.

Poznajmy, jakie utwory Grzegorza Ciechowskiego wykonywano w koncercie finałowym :

Blue May – „Odchodząc”

In Blanco – „Przeczekajmy tutaj noc”

Hoszpital – „Tobie wybaczam”

Mateusz Pawłowski i Bartosz Hoppe – „Stojąc w kolejce”

Kwiaty – „Arktyka”

Dispelled Reality – „Ani ja, ani ty”

Nocti – „Nie pytaj o Polskę”

Inclusion – „Zapytaj mnie czy cie kocham”

Butelki Zwrotne – „Reinkarnacje”

Główny Zawór Jazzu – „Mamona”

Aching Sky – „Przeklinam cię za to”

Konkubent – „Nasza pornografia”

Dla wszystkich wykonawców występ w miejscu, gdzie urodził się lider Republiki był niezwykle dużym wydarzeniem. Jak wyznał tuż po zakończonym wykonaniu konkursowej piosenki wokalista zespołu Inclusion: - Piękną sprawą jest wystąpić na ziem, która zrodziła Grzegorza Ciechowskiego.

Jury miało nie lada problem z wyborem najlepszych.

Przypomnijmy, kto zasiadał w tym gremium sprawiedliwych:

Barbara Jackiewicz – przewodnicząca jury - dziennikarka, redaktorka naczelna Radia Tczew. Wielbicielka żywej muzyki - na koncertach spędza większość swojego czasu wolnego. Śpiewała w chórze młodzieżowym Juventus, grupie wokalnej Quattro Voci, okazjonalnie solo. Członkini składów jurorskich konkursów artystycznych (In Memoriam Grzegorza Ciechowskiego, ENmusic Festival, Super Głos, UnderGramy), aktywna promotorka lokalnych zespołów.

Kamil Wicik – dziennikarz muzyczny Radia Gdańsk, twórca programu „Młoda polska muzyka”, organizator wspólnie z Pawłem Lucińskim „Dnia z twórczością Grzegorza Ciechowskiego”, producent radiowego koncertu w dziesiątą rocznicę śmierci Obywatela GC, autor audycji dokumentalnych o życiu i twórczości Grzegorza Ciechowskiego.

Adam Wendt – czołowy polski saksofonista, współtwórca sukcesów i repertuaru grupy „Walk Away”, nagrywał i koncertował z sławami muzyki jazzowej, takimi jak: Randy Brecker, Bill Evans, Eric Marienthal, Mino Cinelu, Frank Gamble, David Fiuczynski, Dean Brown, Nippy Noya, Michał Urbaniak, Urszula Dudziak i znakomitościami czarnego bluesa, współpracował z Grzegorzem Ciechowskim przy nagraniu solowej płyty pt.: „Tak, tak to ja”.

Sławomir Ciesielski – perkusista, kompozytor, członek Republiki i autor niektórych jej przebojów.

Eurazja Srzednicka – współpracowała jako wokalistka, kompozytorka i aktorka z „Wielkim Teatrzykiem Świata” Adama Walnego. Występowała z Józefem Skrzekiem, Władysławem Komendarkiem, Jorgosem Skoliasem w ramach Teatru Tworzenia. Nagrała i wydała płytę „Kolory” z zespołem „Ritual”. Założyła wraz z Sławomirem Ciesielskim zespół „Eurazja”, który ma w swym repertuarze piosenki „Republiki”.

Daniel Fabrykiewicz – urodzony w 1986 roku. Od dziecka fan Republiki i Grzegorza Ciechowskiego. Na co dzień dziennikarz i inżynier, od święta wydawca muzyczny. Związany z fanklubem Republika Marzeń od 2012 roku. Od 2014 pełniący obowiązki szefa Fanklubu. Współorganizator Dnia Białej Flagi – Ogólnopolskiego Zlotu Fanów zespołu Republika.

Po konkursowych prezentacjach nadeszła chwila refleksji. Przed publicznością pojawił się gość honorowy - jednocześnie jeden z jurorów - Sławomir Ciesielski, dawny perkusista Republiki. Warz ze swoim nowym zespołem Eurazja (nazwa od imienia wokalistki) wykonał trzy utwory. To jednak nie koniec atrakcji. Już poza konkursem z twórczością Grzegorza Ciechowskiego zmierzyli się najmłodsi adepci estrady:

Konrad Repiński
Talent wokalny Konrada widzowie telewizji w całej Polsce poznali na początku 2020 roku, kiedy emitowana była 3 edycja The Voice Kids.

Kalina Kortas
Kalina Kortas ma lat 15. Jest laureatką wielu ogólnopolskich i wojewódzkich konkursów wokalnych.

Zuza Jabłońska
Zuza Jabłońska – jedna z najciekawszych młodych artystek, która świetnie funkcjonuje na granicy mainstreamu i alternatywy.

Marta Gałuszewska (MVRT)
Piosenkarka, zwyciężczyni VIII edycji programu „The Voice of Poland”, osobowość medialna, influencerka.

Kasia Lins
Kasia Lins to wokalistka, pianistka, kompozytorka i autorka tekstów. W 2018 roku wydała długogrający album „Wiersz Ostatni”, który spotkał się ze świetnym odbiorem słuchaczy oraz dziennikarzy.

Paweł Góral
Paweł Góral – polski aktor telewizyjny i teatralny. Na szklanym ekranie zadebiutował rolą Roberta w serialu „M jak miłość”.

Alicja Szemplińska
Alicja jest nastolatką z głową pełną marzeń, po które lubi sięgać, co udowodniła wygrywając jeszcze przed 18. urodzinami 3 muzyczne programy.

W niedzielę o godz. 17:00, sala widowiskowa Centrum Kultury i Sztuki, ul. Wyszyńskiego 10 melomani będą mieli okazję, aby wysłuchać koncertu premierowego płyty „Orchestral Tribute to Grzegorz Ciechowski” Orkiestry Kameralnej PROGRESS pod batutą Szymona Morusa.

Poznajmy laureatów tegorocznego konkursu:

Grand Prix (8 tysięcy złotych) - Nagroda Marszałka Województwa Pomorskiego: Konkubent

I MIEJSCE (5 tysięcy złotych) - Nagroda Prezydenta Miasta Tczewa: Kwiaty

Nagroda Starosty Tczewskiego (2 tysiące złotych): Główny Zawór Jazzu

Nagroda Stowarzyszenia "Porozumienie na plus"(2 tysiące złotych): Butelki Zwrotne

Nagroda Fanklubu "Republika Marzeń" - występ podczas Białej Flagi 2022 w Toruniu, płatny do 1000 złotych oraz umieszczenie nagrania na składance CD "Dzień Białej Flagi 2022" wydanej przez Polską Wytwórnię RKDF: Butelki Zwrotne

Przypomnijmy kilka informacji o zdobywcy głównej nagrody:

Butelki Zwrotne to zespół, którego początki sięgają jesieni 2008 roku, jednak w obecnym składzie występuje oficjalnie od października 2010. Tworzona przez BZ muzyka nie znajduje odzwierciedlenia w jednym szczególnym gatunku muzyki. Jest to połączenie rocka z domieszką starego, dobrego rock’n’rolla. Wszystko to z butelkową wyobraźnią.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Nie tylko o niedźwiedziach, które mieszkały w minizoo w Lesznie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto