MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Niepełnosprawni aktorzy w pełnym wdzięku przedstawieniu

Krystyna Paszkowska
W przedstawieniu wystąpili aktorzy z 12 ośrodków wsparcia woj. pomorskiego.
W przedstawieniu wystąpili aktorzy z 12 ośrodków wsparcia woj. pomorskiego.
Spektakl pod tytułem "Bal bajek" okazał się nadzwyczaj urokliwym zwieńczeniem warsztatów teatralnych, jakie odbywały się w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Nowowiejskiej w Tczewie.

Spektakl pod tytułem "Bal bajek" okazał się nadzwyczaj urokliwym zwieńczeniem warsztatów teatralnych, jakie odbywały się w Środowiskowym Domu Samopomocy przy ul. Nowowiejskiej w Tczewie. Wzięli w nim udział aktorzy z pomorskich ośrodków wsparcia.

Sala widowiskowa Tczewskiego Domu Kultury wypełniona była po brzegi.
- Spektakl jest efektem realizacji projektu "Życie to teatr" - mówi Gabriela Brządkowska, kierownik ŚDS na Czyżykowie. - Projekt ten został dofinansowany z funduszy Ministerstwa Polityki Społecznej.
I faktycznie w przygotowanie spektaklu włączyło się 12 ośrodków wsparcia z woj. pomorskiego. W przedstawieniu wystąpili aktorzy z wszystkich tych placówek. Jeszcze wieczorem, w przeddzień wielkiego finału, wszyscy z zapałem szlifowali ostatnie sceny. To co pokazali na deskach TDK przerosło nawet najśmielsze oczekiwania i organizatorów, i widzów. Tak spontanicznej, pełnej radości, a innym razem smutku, żalu i zadumy scen można było pozazdrościć...
Pogoda ducha
- Jestem przekonany, że jeszcze nieraz będziemy mogli zachwycać się sztuką dzięki osobom niepełnosprawnym - stwierdził po zakończeniu spektaklu Marcin Derbis z Tczewa.
Zauroczony przedstawieniem był też ks. kanonik Piotr Wysga, proboszcz parafii pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Tczewie.

- To nie pierwszy wystawiony przez aktorów z Domów Pomocy Społecznej spektakl, który mogłem obejrzeć - mówi ksiądz proboszcz. - Zawsze jestem pod ogromnym wrażeniem aktorstwa i bardzo aktualnych tematów, jakie są przedstawiane. Wszyscy dbają o szczegóły garderoby, wystroju, światła... Jestem pod wrażeniem tych, którzy się opiekują tymi niepełnosprawnymi aktorami, ich opiekunów, terapeutów, wychowawców, a także wolontariuszy. Wychowankowie Domów Pomocy Społecznej uczą nas wrażliwości i bardziej pogodnego spojrzenia na rzeczywistość. To, że robią to z miłości daje się odczuć w każdym geście, słowie, spojrzeniu. To co robią jest piękne i wartościowe.
Wchodzą i znikają
O plusach działalności takich placówek jak domy samopomocy dla osób niepełnosprawnych przekonani są członkowie rodzin.

- Mieszkam w Tczewie od 1949 roku i jeszcze takiej imprezy dla osób niepełnosprawnych nie widziałam - mówi Jadwiga Ławna z Tczewa. - Dawniej takie osoby były skazane na siedzenie w domu. Jestem pod ogromnym wrażeniem. Ci aktorzy potrafili się zaprezentować.
Przedstawienie odbyło się w ramach obchodów Międzynarodowego Dnia Osoby Niepełnosprawnej. Jak podkreślają organizatorzy, "teatr jest aktywną refleksją nad samym sobą".
Myślą przewodnią uroczystości był cytat z Williama Shakespeare?a: "Świat jest teatrem. Aktorami ludzie, którzy kolejno wchodzą i znikają."
- Ideą projektu jest integracja osób niepełnoprawnych, działanie przeciw wykluczeniu ze społeczeństwa - mówi Gabriela Brządkowska. - Z warsztatów i przedstawienia nagraliśmy film. Przekażemy go później do innych ośrodków wsparcia, jako materiał edukacyjny z zakresu terapii przez sztukę.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dlaczego Agnieszka Robótka-Michalska zrezygnowała z kariery aktorskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto