Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Od 75 lat Zespół Szkół Ekonomicznych kształci młodzież

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
„Homo viator - człowiek wędrowiec żyje w każdym z nas. Nie ruszają się kamienie ani drzewa. " - ks. Janusz St. Pasierb. To hasło przyświeca kadrze i uczniom współczesnego Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie. Jeszcze nie ucichły echa „Złotych Godów”, a Ekonomik wyruszył na podbój Europy i świata. Do 2006 r. szkołą nadal kierowała Eleonora Lewandowska. Od tej pory jej dzieło i dzieło jej poprzedników kontynuuje Jerzy Cisewski.

W ostatnim ćwierćwieczu kształtowania szkoły swój udział mieli wicedyrektorzy: Maria Bilińska, Ewa Moczyło, Andrzej Kiciński, Barbara Antoniuk, Wioletta Głowińska, Agnieszka Bojko, Hanna Molesztak oraz kierownicy szkolenia praktycznego: Barbara Anioła-Pawlicka i Halina Grobelna. W tym czasie Internatem i HOTELIKIEM kierowali: Małgorzata Winiarska, Erna Urbańska, Aleksandra Agacińska oraz Joanna Skerka.

W 1996 r. ZSE został przyjęty w poczet ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych, a rok później zorganizowano tu I wakacyjny obóz językowy pod patronatem MENiS-UNESCO z udziałem kadry z USA, który nieprzerwanie organizowano do 2019 r.

Pięćdziesięcioletnie doświadczenie grona pedagogicznego i absolwentów, podróże po Polsce, współpraca z Alfredem Schickentanz, doświadczenia amerykańskich edukatorów zbliżyły szkołę ku Honorowemu Obywatelowi Tczewa, kandydatowi na Patrona Szkoły, ks. Januszowi St. Pasierbowi, któremu w 1998 r. poświęcono sesję naukową z udziałem znawców jego życia i twórczości oraz prezesa Fundacji im. ks. Pasierba Marii Wilczek.

W tym też roku szkole nadano imię ks. Janusza St. Pasierba, a w holu zawisło epitafium ks. Pasierba dłuta Gustawa Zemły, ukazała się publikacja Ks. Janusz St. Pasierb – patron Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, zorganizowano także stałą ekspozycję poświęconą życiu i twórczości Patrona Szkoły.

W tym czasie organem prowadzącym i dyspozytorem jej majątku został Powiat Tczewski.
Wieloletnia współpraca polsko-niemiecka zaowocowała podpisaniem w roku 1999 umowy o przyjaźni i współpracy z Holzkamp-Gesamtschule w Witten (miasto partnerskie Tczewa). Ekonomik aktywnie uczestniczy w życiu miasta, powiatu i regionu, słynie z organizacji bankietów i obsługi kelnerskiej, m.in. pobytu Jana Pawła II w Pelplinie czy inauguracji roku akademickiego na Politechnice Gdańskiej.

Szkołę i internat pokochali nie tylko Pasierbolodzy, ale i Norwidolodzy, czego efektem stały się Ogólnopolskie Sympozja Norwidologów w 2000 r. i 2008 r. Ekonomik stał się miejscem zjazdów ogólnopolskiego Stowarzyszenia Dyrektorów i Nauczycieli Twórczych i Aktywnych Szkół Zawodowych oraz Fundacji Liceów Handlowo-Kupieckich oraz wielu konferencji szkoleniowych czy finały turniejów. O szkole się mówi, o szkole się pisze, a tczewski Ekonomik intensywnie pracuje, by w 2002 r. zatwierdzić unikatowy w skali kraju, autorski wieloletni program wychowawczy inspirowany życiem i twórczością ks. Janusz St. Pasierb – patrona Zespołu Szkół Ekonomicznych w Tczewie, („TWORZYĆ SIEBIE, WYNALEŹĆ SWOJE ŻYCIE, DAĆ INNYM MOŻLIWOŚĆ ROZWOJU”) i otrzymać Pomorski Certyfikat Jakości Edukacji w zakresie Rodzice są partnerami w podejmowanych przez szkołę działaniach (2004).

Dalsze działania społeczności szkolnej związane z patronem ks. Janusza St. Pasierbem to sesje popularnonaukowe: Wiara, nadzieja i miłość w twórczości ks. Pasierba; Ks. Janusz St. Pasierb - twórca w przestrzeni kultury; Homo Viator - człowiek wędrowiec żyje w każdym z nas; publikacje : Ks. Janusz St. Pasierb - nasz Patron, Ks. Janusz St. Pasierb w anegdocie; Ks. Janusz St. Pasierb - myśli; Ks. Janusz St. Pasierb - twórca w przestrzeni kultury; tomiki wierszy: W rytmie dnia i pór roku; Poeta jest moim bratem; Takie niemożliwe piękno. Ekfrazy; płyta z utworami ks. Pasierba w wykonaniu chóru szkolnego Nie czekaj na życie; wystawy: Galilejska uroda Kociewia…; 2018 - rok ks. Janusza St. Pasierba; Szkoła współorganizuje: Rok k. Janusza St. Pasierba na Pomorzu (2013); Rok ks. Janusza St. Pasierba w powiecie tczewskim (2018) oraz tworzy i propaguje Pomorski szlak kulturowo-turystycznego ks. Pasierba.

Na 60 lecie we współpracy ze szkołą partnerską Holzkamp-Gesamtschule z Witten pojawia się międzynarodowe przedsięwzięcie w ramach projektu Sokrates – Comenius. Od tej chwili nauczyciele i uczniowie corocznie wyjeżdżają za granicę, uczestnicząc w spotkaniach ze szkołami partnerskimi, realizując projekty unijne oraz w ramach działalności Klubu Europejskiego.

W latach 2012 – 2020 Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. J. Pasierba w Tczewie zrealizował 8 projektów (Leonardo da Vinci, Erasmus +, POWER), dzięki którym prawie 300 uczniów i uczennic miało okazję odbyć praktyki zawodowe w Wielkiej Brytanii, Portugalii, Irlandii oraz realizować wymianę z młodzieżą z Belgi, Holandii, Austrii, Francji.

Podsumowując 75 lat działalności szkoły, śmiało można powiedzieć, że Zespół Szkół Ekonomicznych im. ks. Janusza St. Pasierba, jest szkołą niezwykłą: wprawdzie uczy, przypominając pod tym względem każdą inną szkołę, ale także wychowuje, kształtując charaktery tych wszystkich, którzy przez nią przechodzą.

Jerzy Cisewski

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto