Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Tczew. Policjanci ostrzegają zwłaszcza starszych przed oszustami

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Policjanci systematycznie przypominają o tym, jak nie paść ofiarą przestępców oszukujących metodą „na policjanta” oraz „na wnuczka”. Prowadzone przez funkcjonariuszy działania profilaktyczne sprawiają, że policjanci otrzymują coraz więcej zgłoszeń od starszych osób, które wykazały się czujnością i nie dały się okraść. Pomimo tego nadal zdarzają się seniorzy, którzy przekazują oszustom swoje oszczędności. Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie proszą o przekazanie pieniędzy.

Mimo działań prowadzonych przez Policję, które często kończą się zatrzymaniami osób oszukujących seniorów, nadal pojawiają się kolejni oszuści, którzy próbują wzbogacić się, wykorzystując dobroć i łatwowierność osób starszych.

- Tak było i wczoraj (15.11.2021), kiedy oszust zadzwonił do 71-letniej mieszkanki Tczewa na numer stacjonarny - informuje asp. szt. Dawid Krajewski, rzecznik tczewskiej policji. - Rozmówca twierdził, że jest funkcjonariuszem policji i przekazał w rozmowie telefonicznej, że przestępcy chcą okraść kobietę z kosztowności. Seniorka w trosce o swój majątek najpierw wpuściła mężczyznę podszywającego się za policjanta do mieszkania, po czym przekazała mu pieniądze, które miała.

Policjanci informują, że oszuści prowadzą rozmowę w taki sposób, aby uzyskać jak najwięcej informacji i wykorzystać rozmówcę. Sprawcy oszustw wywierają na ofiarach presję czasu. Nie dają chwili na zastanowienie się oraz sprawdzenie informacji o osobie dzwoniącej. Przekonują starsze osoby, że ich pieniądze pomogą w schwytaniu przestępców i będą dowodem w sprawie. Pieniądze mają być przekazane fałszywemu funkcjonariuszowi, który ma je zabezpieczyć. Tuż po przekazaniu pieniędzy kontakt się urywa, a przestępcy znikają z oszczędnościami ofiary.

Policjanci przypominają, że oszuści działający metodą „na wnuczka" i „na policjanta" najczęściej wyłudzają pieniądze od osób starszych, którzy są naszymi krewnymi. Nie bądźmy obojętni i wcześniej ostrzegajmy naszych najbliższych, że mogą do nich telefonować osoby podające się za policjantów lub podszywające się pod członków rodziny, które będą prosić o pieniądze. Nie pozwólmy, aby w ten sposób nasi krewni stracili dorobek swojego życia. Porozmawiajmy z nimi o oszustach.

Pamiętajmy o tym, że funkcjonariusze Policji NIGDY nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie! NIGDY NIE ŻĄDAJĄ PRZEKAZANIA PIENIĘDZY, a w sytuacji, gdy ktoś prosi o pieniądze w rozmowie telefonicznej, najprawdopodobniej jest oszustem chcącym wyłudzić pieniądze. W tym momencie, kiedy ktoś będzie chciał nas oszukać, podając się przez telefon np. za policjanta, zakończmy rozmowę. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń prosimy o kontakt z Policją pod nr 112. Warto również skontaktować się z najbliższą rodziną i powiadomić ich o próbie oszustwa.

Zwracamy się z apelem, również do osób młodych. Rozmawiajmy z rodzicami, dziadkami o tym, że są osoby, które mogą chcieć wykorzystać ich życzliwość. Powiedzmy im jak zachować się w sytuacji, kiedy ktoś zadzwoni i poprosi o dużą kwotę pieniędzy. Zwróćmy uwagę na to zagrożenie osobom starszym, które mieszkają samotnie. Zwykła ostrożność może uchronić ich przed utratą zbieranych latami oszczędności.

od 7 lat
Wideo

Jak głosujemy w II turze wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na tczew.naszemiasto.pl Nasze Miasto