Tczew. Poznajmy oferty na wybór operatora nowego MEVO

Krystyna Paszkowska
Krystyna Paszkowska
Przemysław Świderski/archiwum DB
Znamy oferty, jakie wpłynęły na przetarg dotyczący Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo. Konsorcjum w skład, którego wchodzą: BikeU i Freebike, za wykonanie zamówienia zaproponowało cenę 365,31 mln zł. Z kolei City Bike Global S.A. wyceniło je na 159,27 mln zł. Obie propozycje zostaną sprawdzone pod względem formalno-prawnym, a także oceniona zostanie sama oferta.

Oferty złożone elektronicznie w postępowaniu na wybór operatora Systemu Roweru Metropolitalnego otwarte zostały 26 lipca. Obecnie trwa procedura wyłonienia operatora Systemu Roweru Metropolitalnego Mevo 2.0. Przyjrzyjmy się bliżej obu propozycjom firm zainteresowanych świadczeniem usług w tym zakresie. Występują w nich spore różnice.

Konsorcjum BikeU i Freebike za wykonanie zamówienia zaproponowało cenę 365,31 mln złotych. Druga z firm - City Bike Global S.A. wyceniło zadanie na 159,27 mln złotych. Przedstawione oferty różnią się między sobą nie tylko proponowaną ceną za wykonanie zamówienia, ale także parametrami dotyczącymi np. liczby pojazdów ze wspomaganiem czy punktów serwisowania.

Konsorcjum BikeU i Freebike oferuje wprowadzenie 3299 rowerów z napędem elektrycznym. 3200 sztuk, to propozycja City Bike Global S.A. W ofercie tego oferenta znajdziemy za to większą liczbę punktów serwisowania – 17. Podczas gdy drugi potencjalny wykonawca proponuje 10. Obaj operatorzy przewidują uruchomienie 51 punktów ładowania.

Warto zauważyć, że Obszar Metropolitalny Gdańsk-Gdynia-Sopot na realizację zamówienia podstawowego zabezpieczył prawie 107,5 mln zł. To znacznie niższa kwota od tych, które proponują oferenci. We wskazanej przez OMGGS kwocie nie wliczono jednak przychodów z abonamentów, sprzedaży powierzchni reklamowej oraz odliczeń podatku VAT. Te podwyższą całkowity budżet przeznaczony na tę inwestycję.

Złożone oferty zostaną poddane ocenie przez komisję przetargową. Oferty zostaną dokładnie sprawdzone pod względem formalnym. Wykonawca, którego oferta zostanie oceniona najwyżej w ramach przewidzianych kryteriów oceny, zobowiązany zostanie, m.in. do przedstawienia dwóch rowerów ze wspomaganiem elektrycznym i dwóch rowerów tradycyjnych. Zamawiający dokona badania zgodności rowerów z warunkami Opisu Przedmiotu Zamówienia (OPZ) w oparciu o opinię niezależnego biegłego rzeczoznawcy. Umowa zostanie zawarta w przypadku spełnienia wymogów określonych w dokumentacji postępowania przez wykonawcę najkorzystniejszego.

Komisja przetargowa wyłoni Wykonawcę na podstawie 2 głównych kryteriów: na ocenę oferty w 60 proc. wpływ będzie miała cena, zaś w 40 proc. koncepcja funkcjonowania SRM.

W skład koncepcji funkcjonowania wchodzą:

zwiększona bazowa liczba rowerów elektrycznych,
liczba dodatkowych punktów ładowania,
liczba dodatkowych stacji obsługiwanych wyłącznie przez rowery cargo,
odsetek pojazdów zeroemisyjnych, przeznaczonych do obsługi systemu w zakresie relokacji i przewozu rowerów do serwisu
liczba dodatkowych punktów serwisowania.

Jakie ma być nowe Mevo?

Nowe Mevo ma być systemem mieszanym złożonym z co najmniej 4099 rowerów (w tym 1000 tradycyjnych), 717 stacji rowerowych, abonament miesięczny będzie wynosił 29,99 zł, w każdej z 16 gmin będą punkty ładowania baterii, będzie możliwość wypożyczenia roweru z rozładowaną baterią. Umowa z nowym operatorem będzie podpisana na 90 miesięcy.

System swoim zasięgiem obejmie 16 gmin – dotychczasowe 14 (Gdańsk, Gdynia, Sopot, Żukowo, Reda, Pruszcz Gdański, Tczew, Sierakowice, Rumia, Somonino, Stężyca, Kartuzy, Puck i Władysławowo), a także dodatkowo Kolbudy i Kosakowo.

Przypomnijmy, że system roweru metropolitalnego Mevo ruszył 26 marca 2019 r.

Astronauci amatorzy polecieli w kosmos

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie